Edebiyatımızda Kırmızı Gül

Aşkın sembolü kırmızı gülün tarihçesi birçok ülkelerde de yetişmesine rağmen asıl yetiştiği yerler İran, Anadolu toprakları ve Çin’dir. 1800’lü yıllarda Çin bu değerli çiçeği Avrupa’ya tanıtmıştır. Çin de de sevgi, aşk anlamına gelen kırmızı gül bu duygusal sembolü renginden aldığı tahmin edilmektedir.

Kırmızı gül edebiyatımızda da yer almaktadır. Divan edebiyatında bu çiçek gül ile bülbül hikâyesiyle bilinmektedir. Bülbül goncanın açılmasını bekler. Fakat uykusuna yenik düşerek uyuyakalır. Uyandığında gül gonca açılmış ve başkasıyla aşk yaşamaktadır. Bülbül üzüntüsünden düşer, düştüğünde gülün dikenlerine takılır ve kanar. Güle rengini veren bu kan olduğu söylenir. Divan edebiyatı şairleri gülü şiirlerinde işlemişlerdir. Sevgilinin de aşığın ciğerini böyle kanattığını beyitlere konu ederler. Sevgilinin dudakları gül kırmızısıdır.

Günümüzde de çiçekçi gülü bütün buketlere ekler. Çünkü en çok talep edilen çiçektir. Sevgiliye alınır. Tek gülün seni seviyorum anlamı taşıdığı da rivayetler arasına girmektedir. Kırmızı gülü şairlerin hepsi farklı yorumlamaktadır. Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati döneminde bulunan sanatçılarından olan Ahmet Haşim gül deyince aklına melankoli gelir. Kırmızı renk onun için kandır. Acıdır. Ahmet Hamdi Tanpınar’a göre de gül tazeliktir. Bir şiirinde otuz dört defa gül sözcüğü geçmektedir.

Kırmızı gül denilince kadın da akla gelir. Kadının kokusu gülün kokusuna benzetilir. Dudaklarının rengi gülün rengidir. Aşkı temsil eden kırmızı gül sevgililer gününde, doğum gününde, evlilik yıl dönümlerinde, özel günlerde sevgiliye hediye edilmektedir. Sevgililer genellikle gülü kurutarak saklarlar. İstatistiklere göre en çok satılan çiçek türü de kırmızı güldür.

Sevdiklerini mutlu etmek isteyen çoğu kişi sevgililerine meyve sepeti de hazırlamaktadır. Meyve sepetinin üzerine gül yaprakları serpiştirilir. Meyve kokularına karışan gül kokusu muhteşem bir ahenk oluşturur. Bu kuşkusuz ki çiftlerin aşklarını güçlendirir. Yeni iş başlangıçlarında iş yerine ya da eve hediye olarak bir çiçekçiye gidip çiçek gönderirken artık internetten de bu siparişler yapılmaktadır. Çeşitlilik daha fazla olacağı için şu anda insanlar bunu da kullanmaktadır. Sizler de dilerseniz ciceksatis.com sitesinden sizler de sevgilinizi mutlu edebilir ona unutamayacağı bir jest yapabilirsiniz. Ayrı şehirler de olan insanlar da internetten çiçek siparişi vermektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap