blank

Elektrik Kullanımında Serbest Tüketici Nedir

İnsanların genellikle ekonomi haberlerinde duyduğu bir kavram olan serbest tüketicinin aslında ne anlama geldiği hakkında pek çok kişinin fikri yok. Elektrik kullanımında serbest tüketici aslında şanslı bir kitledir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen serbest tüketiciler yılda 2400 kwh elektrik tüketim sınırını geçmiş olan kişilerdir. Bu kişiler otomatik olarak serbest elektrik piyasasına tüketici olarak dahil oluyor. Bu sayede indirimli elektrik kullanma imkanından da faydalanıyor.

Yeni bir düzenleme olması nedeniyle binlerce kişi serbest tüketici olduğundan dahi bihaber. Haliyle indirimli elektrik kullanma imkânı mevcutken, konuya dair bilgi sahibi olmadığı için bu hakkını kullanamıyor. Oysa serbest tüketiciler istedikleri tarifeden faydalanma gibi son derece cazip bir avantaja sahip oluyor. Türkiye’de enerji kullanım tarifelerinden dilediğini seçme hakkı sadece serbest tüketicilere tanınıyor.

Serbest Tüketici Olmanın Avantajı Nedir?

Serbest tüketici olanlar istedikleri dağıtıcı firmayı da seçme özgürlüğüne sahip oluyor. Örneğin ülkemizde GSM hizmetleri sunan birkaç farklı firma var. Bu firmalar farklı tarifeler hazırlayarak tüketicilere sunuyor. Siz de dilediğiniz GSM operatörünün size en cazip gelen tarifesinden faydalanabiliyorsunuz. İşte aynı imkân, serbest tüketici grubunda bulunan elektrik tüketicilerine de sunuluyor. Serbest tüketiciler hem elektrik dağıtım firması hem de tarife seçme özgürlüğüne sahip oluyor.

Peki, serbest tüketici olduğunuzu anladığınızda söz konusu avantajlardan faydalanmak için ne yapmanız gerekiyor? Elbette bir dizi prosedürü yerine getirmeniz gerekecek. O prosedürlerin neler olduğu ve hangi işlemleri yaparak serbest tüketici olmanın avantajlarından faydalanmanız gerektiği gibi bilgilere Enerjisa internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu arada Enerjisa genellikle elektrik faturası ödeme ya da elektrik abonelik işlemleriyle ilgili sunduğu ücretsiz hizmetler ile gündeme gelse de aslında çeşitli avantajlardan faydalanma imkânı da sunuyor.

Örneğin siteye tıkladığınızda serbest tüketici olmanız durumunda size sunulan en avantajı tarifenin hangisi olduğunu karşınızda görebiliyorsunuz. Tek tek tarife araştırmanıza gerek kalmıyor ve elektrik faturanızın çok daha düşük gelmesinin keyfini yaşayabiliyorsunuz. Hatta elektrikler kesildiğinde ne yapmanız gerektiğinin bilgisi dahi sitede mevcut.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?