Tanıtım

En Özel Aksesuar Kravat


Aksesuarlar her insanın kullandığı küçük ayrıntılardır. Kadınların kullandıkları kolye, küpe gibi aksesuarların amacı güzellik iken, erkeklerin en popüler aksesuarı daima kravat olmuştur. Peki kravat takmaya neden ve ne zaman başlamışız gelin bir bakalım.

Yaptığım araştırmaya göre kravat farklı zamanlarda farklı amaçlar için kullanılmış. Örneğin M.Ö. 221 yılında Çin ordusu savaşlar sırasında boyunlarına gelecek darbeden korunmak için kravat benzeri şeyler kullanmışlar fakat bizim kullandığımız kravat ile ne kadar ilgisi var, tartışılır. Daha sonra soğuktan ve terden şikayetçi olan insanlar tarafından boyun bağı olarak kullanıldığı da biliniyor ama aksesuar olarak kullanılmaya 1660 yılında Osmanlı ordusunun Avusturya ordusuna yenilgisi üzerine başlanmış.

Macaristan toprakları üzerinde bulunan ve kahraman ilan edilen bir grup Hırvat asker kazandıkları bu itibarla kralın huzuruna davet edilmişler. Paris’te kralın karşısına çıkartılan bu askerler boyunlarına renkli kumaşlar takmışlar. Kral, askerlerin taktıkları bu kumaşları çok beğenmiş ve kendi ordusunun içinden de kravat takan bir alay oluşturmuş. Paris’te orduda gerçekleşen bu olay zamanla modaya dönüşmüş ve sonra İngiltere’de kullanılmaya başlanmış. Hırvatlar kendi kullandıkları bu kumaşlara “croates” adını vermişler. Dikkat edilirse “Hırvat” kelimesinin telaffuzu ile “kravat” kelimesinin telaffuzu da birbirine benzemekte.

Kravatın bizde kullanılmaya başlanması ise Batılılaşma hareketine dayanıyor. Sultan Abdülmecit’in kravat kullanmaya başlaması ile devlet dairelerinde de kravat kullanılmaya başlanmış. Bu olaylar bütünü ile günümüzde kravat özel günlerin vazgeçilmezi, iş hayatının olmazsa olmazı ve günlük hayatımızın şıklığı haline gelmiş, yüzlerce bağlama tekniği geliştirilmiş ve hakkında kitaplar yazılmış. Her ne kadar erkek aksesuarı olarak görülse de günümüzde modanın değişmesiyle az da olsa kadınlar tarafından da kullanılmaya başlanmış, hatta küçük beyler için üretilen çocuk kravat modelleri bile mevcut.

Elim değmişten bu ilginç aksesuarı internet üzerinden satın alırken hangi sitelere göz atmanız gerektiğini araştırmak istedim. Bol çeşit ve uygun ödeme seçenekleriyle dikkat çeken bir siteyi sizinle paylaşacağım: birdunyakravat.com. Site içeriğiyle olduğu kadar tasarımıyla da göz dolduruyor. Yaratıcı bir logoya sahip olan birdunyakravat.com üye olmadan hızlı sipariş seçeneği ile sizi üye olma derdinden kurtarıyor. Bunun yanı sıra kayıt olmanız durumunda sunduğu “kazandıran kumbara” sisteminden de yararlanabilirsiniz.

Tüm kredi kartları ile ödemeyi mümkün kılan bidunyakravat.com aynı zamanda Aras Kargo ile kapıda ödeme seçeneğini de size sunuyor. Hediye gönderimi kısmında ürünü ücretsiz hediye paketi yaptırabilir ya da başka bir adrese hediye olarak gönderebilirsiniz. Ürünlere göz atmamız gerekirse klasik sevenler için desenli klasik kravatlar, koyu taraftarlar için taraftar kravatları, çocuklarınız için çocuk kravatları, farklı olmayı sevenler için tasarım kravatlar, ve son yılın modası örgü kravatlar mevcut. Peki sadece kravat mı var? Elbette hayır. Papyonlar, kemerler, cüzdanlar, kravat mendilleri, atkılar, çocuk papyon çeşitleri ve farklı tasarımlarda yüzlerce kol düğmesi bulabileceğiniz ürünler arasında.

Kol düğmesi, kravat ve kravat mendilinden oluşan setler de hediye etmek için güzel bir seçenek olarak gözüküyor. Kravat bağlamaktan hoşlanmayan arkadaşlarınız için de çok güzel bir hediye mevcut; Hazır bağlı kravatlar. Evet, yanlış okumadınız. Arkasındaki klips ile bütün işi çözüp sizi bağlama derdinden kurtarmışlar! Bu kadar çeşit ve yaratıcılık işin içindeyken ve kravatın tarihçesini bile biliyorken girip bir göz atmakta fayda var diyorum. Güzel alışverişler.

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

1988 İstanbul doğumlu. At Antrenörlüğü (2008), Güvenlik Bilimleri (2010), İşletme (2011), Medya ve İletişim (2015) bölümlerinden mezun. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2. sınıf öğrencisi. Evli ve 1,5 yaşında Emir adında bir oğlu var. 2008 yılından beri Kelimeler Benim'de yazıyor. Drone pilotu ve Çaylak PHP geliştirici. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.