blank

EnerjiSA’dan Kullanıcı Odaklı Web Sitesi

Günümüzde internet sitesi denildiğinde aklımıza durağan, “ben buyum” diyen sayfalar yerine kullanıcı ile etkileşim halinde olan, ziyaretçiyi ihtiyaçlarına göre karşılayan dinamik web sayfaları geliyor. Kurumsal firmalar da web sitelerini bu doğrultuda yenilemeye başladılar. EnerjiSA bunlardan biri. Yakın zamanda arayüzünü tepeden tırnağa yenileyen ve müşterilerine kullanışlı, hedefe hızlı ulaşılabilir bağlantı seçenekleri sunan enerjisa.com.tr‘yi enine boyuna inceledim.

enerjisa

Ülkemizde enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan ve doğal olarak yüzbinlerce müşteriye sahip olan EnerjiSA’nın web sitesinde ilk dikkati çeken Online İşlemler kısmı oluyor. İnternet bankacılığı kullanırken alışık olduğumuz üst sağ kısımda belirgin şekilde yerleştirilmiş buton ile şirket müşterileri kendi hesap profillerine ulaşıp her türlü işlemi anında yapabiliyorlar. Hem İngilizce, hem Türkçe olarak yayın yapan siteyi mobil cihaz ve tablet üzerinde de test etme şansı buldum ve tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki tasarım ve kodlama ile ilgilenen Enerjisa ekibi gerçekten iyi iş çıkartmış.

Türkiye’nin enerjisi sloganıyla yayın yapan web sitesinde, tüm modern web sitelerinde olduğu gibi büyük bir slider bölümü bulunuyor. Slider’ın hemen altında “Eviniz” ve “İş Yeriniz” olarak iki kısıma ayrılan orta bölüm, bireysel ya da kurumsal müşterileri yapacakları işlem türlerine göre farklı kısımlara yönlendiriyor. Haberler ve Duyurular kısmında tümünü gör butonu sanırım tasarımcıların gözünden kaçmış olacak ki haber başlıklarının üzerine biniyor. Şöyle bir ekran görüntüsü de aldım belki bu yazıyı okuyan site yöneticilerine yardımcı olur.

enerjisa_footer

Alt kısımda dikkatimi çeken ve dahası hoşuma giden tam sayfa genişliğinde bir harita ve bu haritanın üzerinde en yakın müşteri hizmetleri merkezini gösteren kullanışlı bir form mevcut. Son olarak footer kısmına yerleştirilmiş “Tüketici Şikayetleri” bölümü, şirketin müşterilerden alacağı geri beslemelere ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Zira, bu sitede bulunan ve ana sayfada bağımsız bir kısım ayrılmış olan şikayet formunun aksine normalde şikayet kısımları sitenin kenarına köşesine gizlenmiş bir bağlantıya tıkladığınızda açılır. Bu bağlamda tasarımcıları ya da fikir sahibini yeniden tebrik etmek gerekiyor.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?