blank

Etkili yalan söyleme rehberi

blank
Bir insan günde ortalama 4 yalan söylüyormuş. Bu da yılda 1.460 yalan eder. Yalan söylemek çok kötü bir şey biliyorum ama daha iyi bildiğim bir şey daha var: Herkes yalan söyler. Brezilyalı futbolcu Friedrich Nietzsche “gol yemek kaçınılmazsa zevk almaya bak” der. O halde madem bu yalanı söyleyeceksiniz, bari elinize yüzünüze bulaştırmayın. İşte size kimsenin vermeye cesaret edemeyeceği altın değerinde öğütler!
Yalan söylerken bizim için en önemli şey o anda sahip olduğumuz zamandır. Genelde birkaç saniye içinde üretilen yalanlar, uzun zaman düşünüldükten sonra söylenen yalanlardan daha tutarlı olur.  Burada dikkat edeceğimiz nokta; düşünme şansımız olduğu bir zamanda “doğruya en yakın” yalanı bulmaktır.
Özdemir Asaf, “Yalan, iyi söylenememiş bir doğrudur” der. Yine başka bir sözünde “Doğru, yalanların arasından seçilmiş işimize gelen sözcüklerle kurulur” der. Sanırım onun da kafası karışık.
Yalan söyleyeceğiniz kişi sayısı önemlidir. Farklı zamanlarda istediğiniz kadar insana aynı yalanı söyleyebilirsiniz ama sakın birkaç kişiye aynı anda yalan söylemeyin. İnsanlar bire bir konuşmalarda karşılarındaki kişiye inanma eğilimi gösterirler. Fakat topluluklar sürekli olarak konuşan kişinin açığını arar.
Söylediğiniz yalana önce kendiniz inanın. Diyelim ki babaanneniz size “aç mısın yavrııım, nohut var yen mi?” dedi. Aslında açsınız ama o nohutu yemektense bir süre daha aç kalmayı tercih edersiniz. Bu durumda babaannenize yaptığı yemeği beğenmediğinizi söyleme gibi bir şansınız yok. Al sana yalan. Başta ben yalan söylemem diyordun değil mi? Al, söyleme hadi. Artist!
Neyse konuya dönüyorum. Bu durumda kendinizi tok olduğunuza inandırmanız gerekiyor. Sadece “tokum” deyip yırtma şansınız tabii ki var ama ısrar edilme riskini de sıfıra indirmek istiyorsunuz. Babaannenize dönüp, gözlerinizi kısarak ve sağ eliniz -avuç içi size dönük vaziyette- göbeğinizin üzerinde daire çizer halde “daha bir saat önce arkadaşlarla iskender yemiştik çok tokum babaanne” deyin. Aç bir insanın içinde iskender geçen bir yalan söylemesi için yapabileceği tek şey inanmaktır.
Bu arada Özdemir Asaf konuyla ilgili “Yalan en az iki kişiye söylenen sözdür. Bir sen, bir de o.” demiş. Şair burada babaannemizden bahsediyor.
Gelelim işin en can alıcı kısmına. Ayrıntılar…
Şeytan ayrıntıda gizlidir der Gustave Flaubert. Ayrıntı, yalanın makyajıdır. Buradaki ince nokta ayrıntının dozunu iyi ayarlamaktan geçiyor. Gecenin yarısı eve geldiniz. Babanız sizi kapıda karşıladı. “Hayırdır kızım bu saatte nereden geliyorsun?” diyor. “Ayşelerde ders çalışıyordum” derseniz yemez.  Makyajsız bir yalan sizi üzer. Ama makyajı da fazla abartıp badana kıvamına getirmemeniz gerekiyor. Hemen örnekleyelim:
– Hayırdır kızım bu saatte nereden geliyorsun?
+ Okuldan çıktık, hani okulun karşısında bir kafe var ya tam orda bizim eski komşu Hamdi abi vardı, gel eve bırakayım dedi, kabul ettim. Yolda lastik patladı, stepne yokmuş, Hamdi abi sanayiye gitti ben de belediye otobüsüne bindim, meğer yanlış binmişim bir baktım Ayşelerdeyim. Dedim bari gelmişken Ayşe’yle ders çalışalım.
Sağlam sopa yersiniz. En güzeli Ayşeler’de ders çalışıyor olmanıza tek cümlelik bir kulp (yalan) bulmak.
Son olarak, hassas bir nokta ürettiğiniz yalanın aksi ispatlanamaz olması gerekliliği. En azından kısa vadede. Yine bir örnekle devam edeyim. Diyelim ki bir ayakkabı satın alacaksınız. Bu alışverişi eşinizin kredi kartıyla gerçekleştirir ve eve geldiğinizde, eşinize, 150 liraya aldığınız ayakkabıyı 100 liraya aldığınızı söylerseniz ay sonunda gelen ekstrede yalanınız ortaya çıkacaktır. Fakat 50 Lirasını nakit ödeyip, 100 Lirasını karttan çektirirseniz kimsenin ruhu duymaz. İki dakika akıllı olun. (Aşkım sen sakın böyle yapma, çok ayıp.)
Söylediğim maddelere dikkat ederseniz, günlük 4 yalan hakkınızı elinizde patlatmadan, güzelce kullanabilir, gül gibi geçinir gidersiniz. Yalnız belirtmekte fayda var; bu teknikleri uygulayıp dayak yerseniz, hapse girerseniz, sevgilinizden ayrılırsanız ya da işten atılırsanız sorumlusu ben değilim.
Bu rehberi yalnızca pembe yalanlar için kullanın.
Ya da yalanlarınızı pembeleşinceye kadar kızartın. Kıps.
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

6 Yorum