Faydalarını Okuduğunuzda Şaşıracağınız 4 Kuruyemiş

Halk arasında çerez olarak da bilinen kuruyemişler, kurutulmuş, kavrulmuş yemişler olarak sıklıkla tüketilmektedir. Her öğün rahatlıkla tüketilen ve vücudun temel besin kaynaklarına olan ihtiyacın da giderilmesini sağlayan kuruyemişlerin birbirinden ilgin ve şaşılacak faydaları bulunmaktadır.

Günümüzde tarımın gelişmesi, ekonomik kalkınmalarının gerçekleştirilmesi kuruyemiş üretiminin sağlıklı bir şekilde yapılmasını ve ithal kuruyemişlerin de ülkemizde tüketilmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan kuruyemiş çeşitleri oldukça fazladır.

Hemen her derde deva, vitamin deposu, düzenleyici, dengeleyici, doğal kür ve diyet olan kuruyemişler bulunmaktadır. Ucuz, ulaşılabilir, damak zevkine uygun ve çeşitli kuruyemişlerin bulunması, insanların sağlıklarını korumaları için oldukça faydalı olmaktadır.

İnsan sağlığının korunması, doku ve organların vücut sistemleri içinde aksamadan, hasara uğramadan çalışması anlamına gelmektedir. Bu bakımdan da bir dokuya, bir organa ya da sisteme yönelik spesifik olarak birçok kuruyemiş bulunmakta ve doğal ilaç olarak da tüketilmektedir.

Faydalarını Okuduğunuzda Şaşıracağınız 4 Kuruyemiş Şu Şekildedir:

1-Fındık herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Ülkemizde üretimi sağlanan ve dünya genelinde en kaliteli mahsullerin de ülkemizde elde edildiği fındık birçok özelliğe sahiptir. Doğal olarak kabuklu bir yemiş olan fındık kabuklu ya da kavrulmuş bir şekilde de satılmaktadır. Ülkemizde her bütçeye uygun ve damak zevkine yatkın fındıklar bulunmaktadır.

Fındık, çok lezzetli bir yemiştir. Vücut sağlık dengesinin korunmasını sağlar. Kolesterolü düşürür, kan akışını düzenler ve kalp dostudur. Fındığın muhtevasında karbonhidrat ve yağ gibi temel besin kaynakları bulunmaktadır. Bununla beraber demir ve çinko gibi mineraller de bulunmaktadır. Cinsel iktidarın sağlanması, kalp ve damar sağlığının dengelenmesi, zekanın kuvvetlendirilmesi ve enerjinin sağlanması fındık sayesinde gerçekleşir.

2-Kabak çekirdeği en faydalı ve etkili kuruyemişlerden biridir.

Kabak çekirdeği, ülkemizde kolay ulaşılabilir ve ucuz bir kuruyemiş olmasına rağmen diğer kuruyemişlere göre az tüketilmektedir. Kabağın çekirdeği olarak elde edilmekte ve kurutulmakta, tuzlanmakta ve kavrulmaktadır.

Kabak çekirdeğinin birçok faydası bulunmaktadır. Mineral deposu olması magnezyum ve çinko ihtiyacının karşılanmasına yarar ve vücutta doğal düzenleyici bir etki oluşturur. Ayrıca prostat hastalığının önlenmesinde de etkili olur. Prostat kanserinin yaşanmaması için tüketilmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan ve Omega-3 taşıyan bir kuruyemiştir.

3-Kuru Üzüm en çok tüketilmesi gereken bir kuruyemiştir.

Kuru üzüm, üzümün kurutulmasıyla elde edilir. Şaşılacak bir şekilde çok ve ucuz olarak bulunmakta ve her bütçeye uygun olarak bulunduğu için de her evde tüketilmektedir. Doğal ilaçlardan biri olarak bilinmekte şaşılacak bir şekilde sağlığa faydaları bulunmaktadır.

Kuru üzüm, kanseri önlemektedir. Kandaki zararlı radikaller olarak bilinen iyonları yok etmektedir. Sinirimi düzenleyerek, sindirim rahatsızlıklarını da önlemektedir. Göz sağlığını korur ve göz kusurlarının yaşanmasını engeller. Çocuklarda ise ateşi düşürür. Enerji verir, uykusuzluğu giderir. Hipertansiyon gibi zor hastalıkların azaltılmasını ve aşılmasını sağlar. Kemik sağlığının korunmasında da etkilidir.

4Yer Fıstığı hafif ama etkili bir ilaç kabul edilen kuruyemiştir.

Yer fıstığı, asırlardır tüketilen ve ülkemizde de bulunan vitamin ve mineral deposu bir kuruyemiştir. Sağlığa olan etkileri bu nedenle düzenleyici bir tesire sebep olmasından ileri gelmektedir. Alternatif tıp ürünleri arasında da bulunmaktadır.

Yer fıstığında A, E ve C vitaminleri bulunmaktadır. Demir, bakır, kalsiyum ve magnezyum minerallerine sahiptir. Cilt sağlığını korur, kalp sağlığını korur. Antioksidan olarak doğal bir ilaç etkisi taşımaktadır. Genel sağlığın korunmasında da etkili olmaktadır. Mide kanserinin önlenmesinde etkili olmaktadır. Kolon kanserine karşı etkili bir doğal ilaç olarak da bilinmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap