Gıda Aroması

Gıda Aromalarının Özellikleri Nelerdir?

Lezzeti ve kokusuyla dikkat çeken ürünlerin her birisinde aroma olduğunu söyleyebiliriz. Gıda aromalarını birçok yerde görebilirsiniz. Koku ve tat verici özelliğe sahip bileşenlerden oluşan karışıma aroma adı veriliyor. Gıda aroması; sahip olduğu özelliklerinden dolayı oldukça değerli! Her şeyden önce, gıdaların kokularını ve tatlarını kuvvetlendirdiğini ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, farklı formlarda bulunması ciddi bir avantaj! Sıvı, toz ve macunumsu formlarda oluşuyla kullanım alanını genişletiyor.

Gıda aroması; yiyecek ve içecek sektörünün vazgeçilmezlerinden bir tanesi! Meyve suları başta olmak üzere bisküviler, gazlı içecekler, kekler, patates cipsleri, sakız, şekerleme, hazır çorba, puding ve daha birçok yerde gıda aromalarının varlığına şahit olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, elektronik sigara deneyimini daha iyi hale getirmek adına da gıda aromalarından faydalanılıyor.

Sigarayı bırakmak istediğiniz halde bu alışkanlığınızdan bir türlü vazgeçemiyorsanız tercihiniz elektronik sigara olmalı! Nikotin ihtiyacınızı en iyi şekilde gideren elektronik sigaranın sağlığa zararlı yönü bulunmuyor. Buna ek olarak, normal sigaralara kıyasla fiyatı oldukça uygun! Elektronik sigara kullanmanın farklı avantajları da var! Gıda aromaları sayesinde tatlandırılan elektronik sigaraları tercih ettiğiniz takdirde damak tadınıza uygun bir deneyim yaşayacaksınız.

Neden Gıda Aromasına İhtiyaç Duyulur?

Gıda aroması ile ilgili olarak farklı tartışmalar bulunuyor. Bu tür ürünlerin sağlığa zararlı olduğunu düşünenler mevcut! Ancak, bu konuyla ilgili yapılmış herhangi bir çalışma yok! Bir başka deyişle, gıda aromalarının sağlığa zararlı olduğunu kanıtlayan bir veri bulunmuyor. Bu yüzden, siz de içerisinde aroma bulunan ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Gıdalarda aromaya ihtiyaç duyulmasının birden çok sebebi bulunuyor. Bilhassa işlem gören gıdalarda process esnasında gıdanın kokusunda ve lezzetinde birtakım kayıplar yaşanıyor. Bu kayıpları telafi etmek adına aromalar kullanılıyor. Bir başka deyişle, herhangi bir gıdanın lezzetini ve kokusunu eski haline getirmek adına aromalar tercih ediliyor. Günümüz dünyasında işlemden geçmemiş bir gıda bulmak mümkün değil! Bu yüzden, koku ve lezzet kaybı yaşayan gıdalarda aroma verici maddelerden faydalanmak bir hayli önemli! Bu sayede, gıdanın kokusunu kuvvetlendirmek veya lezzetini arttırmak mümkün hale geliyor.

Gıda aroması kullanılmasının farklı sebepleri de var! Örneğin, gıdaya sahip olmadığı bir tadı kazandırmak adına aroma kullanılabilir. Bu sayede, gıdaya normal halinde bulunmayan bir tat veya koku kazandırılır. Neredeyse tüm sektörlerde gıda satış rakamlarını arttırmak adına gıda aroması kullanımı söz konusudur. Ayrıca, gıda aromasının müşteri memnuniyetini arttıran etmenlerden birisi olduğunu da ifade etmeliyiz.

Gıda aroması; farklı sebeplerden dolayı da tercih ediliyor. Örneğin, bazı gıdalarda ürün tüketimini olumsuz etkileyecek tat ve kokular yer alıyor. Tüketicilerin hoşlarına gitmeyen tat ve koku yüzünden bu tür gıdaları satın almaktan vazgeçtiği biliniyor. Bu noktada, müşteri deneyimini iyileştirmek adına söz konusu gıdalara aroma ekleniyor.

Gıda Aroması Kullanımı Nasıl Olmalı?

Gıda aroması; bilhassa unlu ürünlerde tercih ediliyor. Bisküvi ve keklerde koku ve tadı kuvvetlendirmek adına gıda aroması eklemesi yapılıyor. Ancak, gıda aromasının hangi aşamada ekleneceği son derece önemli! Üretim prosesine aroma katılması sırasında birtakım hususlara dikkat edilmesi şart! Şeker, un ve diğer kuru katkılardan önce gıda aroması eklemesi yapıldığı takdirde daha iyi bir deneyim elde edilir.

Gıda aroması eklenmesi sürecinde birtakım hususlara dikkat etmek şart! Yağ ve sıvıdan meydana gelen karışıma önce aroma eklenmelidir. Ardından, şeker ilavesi yapılmalıdır. Bir sonraki aşamada un ilavesinin yapılması gerekir. Son olarak, diğer kuru katkılar eklenmelidir.

Elektronik Sigara Aroması Nedir?

Elektronik sigara; bilhassa 2010’lu yıllarla beraber popüler olmuştur. Sigara tiryakilerine özel olarak hazırlandığını söyleyebiliriz. Duman yerine buhar çıkarması ve pille çalışması; elektronik sigaranın sahip olduğu avantajlar arasında bulunuyor. Siz de tütün ürünlerini kullanıyorsanız ve bu ürünlerin zararlı etkilerinden kaçınmak istiyorsanız tercihiniz elektronik sigara olmalı! Bu sayede, hem sigara bağımlılığından kurtulursunuz hem de nikotinin yaratmış olduğu zararlı etkileri en aza indirirsiniz.

Elektronik sigaranın kendine özgü bir çalışma prensibi mevcuttur. Duman yerine buhar çıkarılması; bu özelliklerden yalnızca birisidir. Cihazın içerisine konulan likit sayesinde gerçekleşen bu durum; elektronik sigaranın avantajları arasında yer alır. Ayrıca, likitlerin buhar çıkarması; cihazın içerisinde bulunan pillerin likidi ısıtmasıyla mümkün olur. Elektronik sigara likidi söz konusu olduğunda devreye aromalar girer. Çünkü, elektronik sigarada kullanılan likitler; farklı aromalardan meydana gelebilir. Bir başka deyişle, siz de damak tadınıza uygun olarak aroma likit seçimi yapabilirsiniz. Aroma likit sayesinde elektronik sigara deneyiminiz çok daha iyi hale gelecektir. Ayrıca en kaliteli nbase çeşidi de yer almaktadır.

Elektronik Sigara Likit İçeriğinde Neler Bulunur?

Elektronik sigara ve likit aromaları; üç farklı maddeden meydana gelir. İlk madde; PG olarak bilinen propilen alkoldür. Bu madde; ince bir sıvıdan oluşur. PG sayesinde duman sertliği ayarlanır. Elektronik sigara içeriğinde kullanılmasının sebebi budur. PG adı verilen madde; elektronik sigaranın içeriğinde ne kadar fazla olursa çıkan duman da bir o kadar sert ve yoğun olur. Bu noktada, sigara kullanma alışkanlığına göre bu maddenin oranını ayarlayabilirsiniz.

Elektronik sigara likidinin içerisinde bulunan bir diğer madde ise VG olarak bilinir. Bitkisel gliserin olduğunu ifade etmeliyiz. Bu maddenin en büyük avantajı; doğal yollardan elde edilmesidir. Bu sayede, elektronik sigara likit içeriğinin sağlıksız bir tarafının olmadığını da keşfedebilirsiniz. Bitkisel gliserinin farklı bir özelliği daha bulunuyor. Özellikle pasta ve dondurma gibi ürünlerde tatlandırıcı olarak kullanıldığından bahsetmeliyiz. Bunun yanı sıra, gliserinin kullanım oranı; elektronik sigaradan çıkan dumanın daha yoğun veya daha az yoğun olmasını sağlar. Sonuç olarak, ağızda güzel bir tat bırakan bitkisel gliserin; elektronik sigara likitleri için vazgeçilmez bir özelliğe sahiptir.

Likit içerisinde PG ve VG dışında bir de nikotin bulunur. Nikotin; herkesin bildiği gibi tütün ürünlerinde de yer alır. Ancak, elektronik sigara içerisinde bulunan nikotin; tütün ürünlerinde kullanılan nikotine kıyasla oldukça azdır. Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde elektronik sigaranın içeriğinde nikotin olmamasını da sağlayabilirsiniz. Nikotinsiz likitler; sigarayı bırakmak isteyenlerin işini kolaylaştırır.

Hangi Gıda Aromaları Tercih Edilmeli?

Gıda aroması konusunda önünüzde birden çok seçenek bulunuyor. Bu noktada, TFA aroma, Flavour Art aroma, Inawera aroma öne çıkan gıda aromaları arasında yer alıyor.

  • TFA Aroma: ABD merkezli bir markadır. Açılımı; The Flavour Apprentice olarak bilinir. 2009 yılından bu yana sektörde bulunur. Birinci sınıf gıda aromaları ile dikkat çeker. Özellikle mutfak profesyonellerinin ilk tercihidir. 250’yi aşkın gıda aroması alternatifi ile bilinir. Dünyanın en çok tanınan ve kullanılan aroma markası olma özelliğine sahiptir. 15 ml tester ürününün yanı sıra 118 ml olarak orijinal şişede satılan ürün de bulunur. Bunun yanı sıra, isteğe bağlı olarak profesyonel dolum olarak da satılır. Önerilen kullanım miktarı; yüzde 4 ila yüzde 8 arasında farklılık gösterir. Muzlu, elmalı, muz kremalı, böğürtlenli, fındıklı, sakızlı, vanilyalı, yoğurtlu, kivili, limonlu, mangolu, ballı, sütlü çikolatalı, portakallı, narlı, pirinç gevrekli, karpuzlu ve daha birçok farklı aroma çeşidiyle tercih edebileceğiniz bir üründür.
  • Flavour Art Aroma: En iyi gıda aroması markaları arasında yer alıyor. 10 ml’lik şişelerde satılan bu ürünü satın aldığınız takdirde asla pişman olmayacaksınız. Almond, Apricot, Bavarian Cream, Leaves Ultimate, Bilberry, Bergamot ve daha birçok farklı aroma çeşidiyle damak tadınıza hitap ediyor.
  • Inawera Aroma: Tütün, bisküvi, çilek ve diğer aroma çeşitleriyle sizi kendisine hayran bırakacak bir marka!

Gıda aroması satın almak istiyorsanız ilk tercihiniz Golden Kimya olmalı! Yukarıdaki markaların ürünlerine yer veren Golden Kimya; hem kaliteli hem de uygun fiyatlı seçenekler sunması dolayısıyla tercih ediliyor. Golden Kimya’nın sitesini ziyaret ettiğiniz takdirde ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, alışveriş yapma şansınız da bulunuyor.

Kapak görseli Kelly Sikkema
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?