Google Kafası – Mayis 2012

blank
Bazen anlatacak uzun bir hikayeniz olur. Fakat anlatacak zamanınız olmaz. Özet de geçebilirsiniz aslında, bu defa da yüreğiniz hikayenizi birkaç cümleye sığdırmanıza razı olmaz. Lanet olsun yine çok duygusal bir giriş yaptım sanırım :) Ne demek istediğimi bir sonraki paragrafta anlayacaksınız. Beni bilen bilir, gündemde olan konuları yazmayı pek sevmiyorum. Futbol ve şiddet onlardan biri meselâ. Ya da “dört artı dört artı dört” konusu. Bunlardan bana ne? Dünyayı ben mi kurtarıcam? Benim işim, ya da en azından burada yaptığım şeyin adı en yalın haliyle “makara”. Öyleyse olaya bildiğim yerden gireyim diyorum.

Bildiğiniz üzere uzun süredir her ay düzensiz olarak Lâf Salatası yazı dizisini yayınlıyorum. Bir ay yazarsam üç ay yazmıyorum o ayrı. Keyif benim olduğundan problem yok. Şaka şaka, aklıma gelmiyor yoksa tuşa basıp parmağım yorulacak değil ya :) Bugün de bu yazıya başlamadan önce yeni bir yazı dizisine başlamak aklımın ucundan geçmiyordu. Başlık ararken dedim ki bu konuda iyi ekmek var, bundan birkaç sezonluk malzeme çıkar ve Google Kafası’nı seri yapmaya karar verdim, tıpkı Lâf Salatası gibi. Bazı blog yazarı arkadaşlar benim bu “Laf Salatası” olayından esinlenerek benzer seriler yazmaya başlamıştı, hoş bir gelişme. İlgili gelişmelerin Google Kafası’nda da farklı isimlerle tezahür edeceğinden kuşkum yok :)

Hatırlarsınız birkaç gün önce tüm haber sitelerinde yayınlanan bir haber vardı. Efendim Google’a “why” yazdığımızda önerilerde (suggestions; kelimeyi arama çubuğuna yazmaya başladığınızda Google’ın arama önerisi vermesi) ilk olarak “why do turkish people add me on facebook” yazıyormış. Bu haber o kadar tutuldu ki hepimiz Google’a “why” yazdık ve sanırım o cümlenin sonsuza kadar sabit kalmasını sağladık. Bunun üzerine Google’ın hayatın şifreleri hakkında verdiği tek ipucunun bu olamayacağını düşündüm ve sizin için o çubuktan envayi çeşit kelimeler arattım. Bakalım bu ay Google Kafası‘nda neler var?

blank

Bizim Google’da çıkan sonuçlara fazla itibar etmemeliyiz diye düşündüm ve olayı bambaşka bir boyuta taşımaya karar verdim. Ecnebi Google’ında “why” değil de, “why do turkish people” kalıbını arattırdım. Çıkan sonuçlara göre abaza kardeşlerimizin facebook’ta neden ecnebi hatunlarını eklediğinden çok “neden Ermenilerden nefret ettiğimiz” merak ediliyormuş. Bu neyin kafası? Google kafası. Bizim ülkemizde “hepimiz ermeniyiz” deyip gösteri yürüyüşü yapan yüzlerce insan var. Biz Ermenilere adeta aşığız hafız ne nefreti? Ha illa ki bir cevap arıyorsan sana yine bir Google kafasıyla cevap vereyim.

blank

O sorunun cevabı işte bu sorunun içinde gizli aslında: “why do armenians hate turkish people?” (Sonradan farkettim ki sonuçlarda iki mantıklı cevap daha var)

blank

Şimdi daha ilginç arama önerileriyle karşı karşıyayız. Konu Ajdar. Önerilere bakılırsa yurdum insanı son derece aylak. Bir insanın merak ettiği her şeyin bitmesi ve Google’a “ajdar ne demek“, “ajdar ne mühendisi“, “ajdar nereli” ve “ajdar nerede oturuyor” gibi sorular sorması nasıl bir ruh halinin göstergesi olabilir? Bu arada Ajdar makine mühendisiymiş ya la.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

5 Yorum
  • şah şah şah, dam dam dam, ar ar ar, şahdamar şahdamar, ajdar ajdar ajdaaaaaaaaaaaaaarrrrr :D panpa ajdarı merak ettiğimiz kadar atomu merak etseydik çakma aynştaynlar yerine gerçek aynştaynlar çıkacaktı ülkemizde :D, ha birde o ermenilerle olan alıp veremediğimiz şeyi inan bizim millet araştırmamıştır :D

  • Sezer seni yeniden buralarda görmek güzel. Bak sen hatırlamazsın ama bu tarla bir zamanlar senindi :D Google Kafası olayı iyiymiş, umarım ileride “Ne içirdiniz lan bana!” diye çemkirmez Google Amca :)