Google’da Başarı SEO Danışmanlığı’ndan Geçiyor

Günümüzde, internetin insan hayatı içinde kapladığı yer oldukça geniş. İnternet neredeyse aldığımız nefes gibi temel bir ihtiyaca dönüştü. Durum böyle olunca ticaret ve ekonomi de internet üzerinde yoğunlaşmaya başladı. İnsanlar artık satın alacakları en basit mal ya da hizmet için bir Google araması yapıyor. Bu aramayı yapmak için bir bilgisayar başında olmaları da gerekmiyor. Günümüzde hemen herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlarla nerede olursak olalım internete girebiliyoruz.

Google, dünyada en çok kullanılan ve milyonlarca insanın internet tarayıcısını açtığında karşısına ana sayfa olarak gelen arama motoru. Çoğu insan Google ile interneti özdeşleştirmiş durumda. Örnek vermek gerekirse, insanlar adres çubuğuna siteadresi.com yazmak yerine bunu Google arama çubuğuna yazıp, çıkan ilk sonuca tıklıyorlar. Bir bilgi işlem çalışanı olarak insanların internet bağlantılarındaki sorunu giderip Google’ı açtığımda, insanlar Google üzerinden başka bir siteyi açarak sorunun giderildiğinden emin olabiliyorlar. Onlara göre Google bir web sitesi değil, internetin giriş kapısı.

Durum böyle olunca Google aramalarında üst sıralarda ya da en azından ilk sayfada olmak internet üzerinden para kazanan herkes için hayati bir önem taşımaya başladı. Çünkü arama yapıldıktan sonra neredeyse hiçkimse ikinci sayfadaki sonuçlara bakmıyordu. Hatta sıralamadaki ilk 3 site toplam tıkın yaklaşık %90’ını topluyordu. Bu sıralamada üstlere çıkmak için özel bir çaba gerekiyordu.

Google’ın sürekli geliştirdiği, kendisine özel bir algoritması vardır. Bu algoritma ile arama sonuçlarında çıkacak sitelerin sıralarını belirler. Bu yüzden, bu algoritmanın nasıl çalıştığını analiz edip, siteniz için önem arz eden kıstaslara göre bir optimizasyon yapmak gerekir. Günümüzde profesyonel anlamda bir iş türü, bir sektör haline gelmiş olan bu işin adı Arama Motoru Optimizasyonudur. İngilizce’de SEO (Search Engine Optimization) olarak geçer ve bizim dilimizde de daha çok bu kısaltma ile ifade edilir.

Günümüzde, internet üzerindeki rekabet maksimum seviyededir. Bu rekabet, arama motoru optimizasyonu yani SEO’yu bir gereklilik haline getirmiştir çünkü ne kadar kaliteli bir siteniz olursa olsun, Google’a yönelik bir optimizasyon yapılmadan, rakiplerinizin arasından sıyrılıp üst sıralara çıkamazsınız. Bu işi profesyonel anlamda yapan SEO Ajansları mevcut. Siz de profesyonel bir iş yapıyorsanız mutlak surette SEO Danışmanlığı hizmeti almalısınız.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?