Google’da okulun ilk günü

blankBu sabah, Google’a girdiğimde bu renkli logoyla karşılaştım. Ne olduğuna baktığımda okulun ilk günü etiketi çıktı karşıma. Google artık ülkemizdeki güncel olayları benden daha iyi takip ediyor. Zira ben bile okulların bugün açılacağını unutmuştum.

Okul öncesi eğitime ya da bildiğimiz birinci sınıfa yeni başlayan öğrenciler okullarına alışması için 18 Eylül’e kadar ‘uyum programı’na alınacak. Bu programla minik kardeşlerimiz okula, öğretmenlere, yeni arkadaşlara alışacak ‘şimdi okullu olduk sınıfları doldurduk’ diyecekler demesine de, bilmedikleri küçük bir ayrıntı daha olacak:

  • Bu çocuklar bugün birinci sınıfa başladılar.
  • 2017’de ilköğretimi bitirip liseye başlayacaklar.
  • 2021’de birçoğu liseden mezun oalcak.
  • Bir yıl ÖSS’ye hazırlansalar;
  • 2022’de Üniversiteye başlayacaklar.
  • 2026’da üniversiteden mezun olacaklar.

Sonuç olarak, ülkemiz şartlarında gözle görülür bir yükseliş olmazsa bu çocuklardan çoğu işsiz kalmak için yaklaşık  17 yıl bekleyecekler. Allah yollarını açık etsin…

Dipnot: 2009-2010 eğitim öğretim yılı 24 Eylül Perşembe günü başlayacak. Bazı özel okullar Milli Eğitim Bakanlığından alınan izinle eğitim öğretim yılını bugün başlatmış bile. Eğitim öğretim yılının ilk yarısı 22 Ocak 2010 günü sona erecek ve öğrenciler, 5 Şubata kadar tatil yapacak. İkinci yarıyıl 8 Şubatta başlayacak ve 18 Haziranda sona erecek.Dayanın gençler, sayılı gün çabuk geçer :)

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

1 Yorum