blank

Güneş Gözlüklerinin Önemi ve Modadaki Yeri

Güneş gözlükleri 7’den 70’e herkesin kullanması gereken gözlük türlerindendir. Çünkü gözler, insan vücudundaki en hassas organlardandır ve gözlerin korunmaya ihtiyacı vardır. Güneş gözlükleri hem bir aksesuar olarak kombininizi tamamlar hem de göz sağlığınızı korur. Özellikle yaz aylarında güneş gözlüklerinizi yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir. Fakat her güneş gözlüğü, göz sağlığınızı korumaz. Sıradan mağazalardan aldığınız gözlükler gözlerinizi korumayacağı gibi gözlerinize daha çok zarar vermektedir. Piyasada gözünüze zarar verecek pek çok gözlük bulunmaktadır. Bu nedenle gözlük modellerinin güzelliğine ve şıklığına kanmamalısınız.

Güneş gözlüklerinin gözü koruduğunu biliyoruz. Peki bir kadın için güneş gözlüğü ne anlama gelmektedir? İnsanlar, güneş gözlüklerini sadece göz sağlıklarını korumak için takmazlar. Özellikle kadınlar, klasik kıyafetlerine ayrı, spor kıyafetlerine ayrı gözlük modelleri seçer. Şıklık konusunda kıyafet seçimi kadar aksesuar seçimi de önemlidir. Gözlükler bu aksesuarlardan biridir. Seçtiğiniz güneş gözlüğü modeli ile daha şık ve modaya uygun gözükebilirsiniz.

Bayan Güneş Gözlüğü Önerileri

İlkbahar, yaz aylarında birçok festival ve konser düzenlenmektedir. Rahat ve havalı kıyafetlerin tercih edildiği konserlerde, güneş gözlükleri de en çok tercih edilen aksesuarlar arasındadır. Festival ve konserlerin havasına uygun olarak çerçeveleri desenli ya da camları renkli gözlükler tercih edebilirsiniz. Lunapark gibi eğlenceli ortamlara giderken rengârenk gözlükler tercih edebilirsiniz. Mavi camlı ve yuvarlak gözlükler eğlenceli ortamlara en çok uyum sağlayacak modeller arasındadır. Daha resmi bir ortamda bulunacaksanız gözlüklerinizi köşeli ve siyah modellerden seçebilirsiniz. Güneş gözlüklerinizi seçerken en önemli husus ise yüz şeklinizdir. Bayanlar ve erkeklerin yüz şekillerine göre gözlük modelleri değişkenlik göstermektedir. Bayanların yüz şeklinde göre güneş gözlüğü modellerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Oval yüz şekline sahip bayanlara hemen hemen her gözlük modeli uygun olur. Yumuşak köşeli kare şekildeki gözlükler oval yüz şekline sahip kadınların en çok tercih ettiği modeller arasındadır.
  • Yuvarlak yüz hatlarına sahip kadınların yüz hatlarını daha ince ve uzun gösterecek gözlük modelleri tercih etmeleri gerekmektedir. Bu kadınlar için en uygun seçenek köşeli ve geniş çerçeveli olan modellerdir.
  • Kare formdaki yüz tipine sahip kadınlar genel olarak keskin çene çizgilerine ve geniş alın açıklıklarına sahiptir. Bu yüz tipine yumuşak görünüm kazandırmak için oval ve yuvarlak çerçeveler tercih edilmelidir.
  • Elmas şekilli yüz hatlarına sahip kadınlar dar alın ve çene yapısına sahiptir. Bu yüz hatlarına sahip kadınlar yuvarlak, kare ya da çerçevesiz gözlükler tercih edebilir.

Her bayanın zevk ve ihtiyaçlarına uygun güneş gözlükleri Atasun Optik’te. Atasun Optik’in bayan güneş gözlüklerini incelemek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?