blank

Güzel ve Anlamlı Sözler Nereden Bulunur

Şiirler, şarkılar, türküler ve maniler yüzyıllardır insanların sevdikleri insanlara sevgilerini gösterme yolu olmuştur. 2000’li yılların başında kısa mesajların (SMS) ve yıllar sonra sosyal medyanın hayatımıza girişi ile güzel şeyler söylemenin daha kısa yollarına ihtiyaç duyulmuş ve çözüm güzel ve anlamlı sözler söylenerek bulunmuştur. Bu yazıda güzel sözler kime gönderilir, nereden bulunur, hangi durumlarda kullanılır sorularının cevaplarını sizlere vermeye çalışacağız.

Öncelikle her türlü duygu ve düşünce için farklı sözler bulunabilir. Bunlar özlem, hasret, aşk sözleri olabileceği gibi, doğa ile ilgili sözler veya ünlü bir oyuncuya ait replikler de olabilir. Birine iltifat edeceğiniz zaman, o kişi ile aranızdaki samimiyet seviyesinin önemine bakılır. Örneğin sevgilinize veya eşinize edeceğiniz iltifat ile arkadaşınıza edeceğiniz iltifat farklıdır. İşte bu farkı bildikten sonra internet üzerinden güzel söz bulmak çok ama çok kolaydır.

Gelelim bu sözleri nereden bulacağımıza. Elbette ilk akla gelen Google’da aratmak oluyor fakat o kadar çok birbirini tekrar eden, zayıf içerikli site var ki bir bilenden tavsiye almak kesinlikle mantıklı bir hareket olur. Hep güzel sözler isimli site sürekli güncellenen ve yeni anlamlı sözler eklenen, bu sözleri kategori kategori ayıran harika bir kaynak.

Sitenin geliştiricisi bu harika kaynağı mobil uygulamaya çevirmeyi de akıl etmiş. Android işletim sistemli bir telefonunuz varsa anlamlı ve güzel sözlere ulaşmak için bir uygulama ikonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Anlamlı sözler uygulaması kategorisinde yer alan eSöz – Güzel Sözler uygulamasını telefonuma yükledim ve siteden çok daha pratik bir şekilde istediğim sözlere ulaştım. Whatsapp üzerinden sevdiklerime jest yapmak için elimin altında sınırsız bir kaynak oldu diyebilirim. Uygulamada 2000’den fazla söz bulunuyormuş. Unutmadan, eğer anonim değilse sözlerin kimler tarafından söylendiği de uygulamada görünüyor.

Siz de sevdiklerinize güzel sözler gönderin, hem mutlu olun hem mutlu edin. Hayat sevince güzel. Son olarak size favori olarak belirlediğim sözlerimi paylaşayım:

İnsan ruhunun en derin özlemlerinden biri fark edilmektir.

Normallik asfalt bir yoldur;
Yürümek rahattır, ancak çiçek büyümez.
Vincent Van Gogh

Herkes bıraksın senin için ölürüm laflarını.
Önce kendiniz için yaşamayı öğrenin,
Sonra başkası için ölürsünüz.
Turgut Uyar

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?