blank

Hangi Ofis Mobilya Takımını Seçmelisiniz

Ofis mobilya takımı, iş hayatının var olacağı ortamların olmazsa olmazı hâline gelmiştir. Bir ofis kurmak ya da ofisini yenilemek isteyenlerin ofis mobilyalarını takım halinde almaları daha avantajlıdır. Çünkü takım halinde alınan bir ofis mobilya takımı, hem parça mobilyaların satış fiyatlarından daha uygun olur hem de estetik olarak uyumlu olur. Ofis mobilya takımı çeşitleri ve bu çeşitlerin seçiminde dikkat edilecek önemli noktalar aşağıda listelenmiştir.

Makam Odası Takımları

Makam odası takımı, yüksek bir mevkiye sahip olan, geniş bir çalışma hayatı (çizim, proje vb.) içerisinde olan kişilerin tercih etmesi gereken bir ofis mobilya takımı çeşididir. Çünkü bu takımların çok ağır bir duruş sergilemekte ve çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Makam takımını tercih edebilecek meslek gruplarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Geniş hesaplama ve projelerle uğraşan mühendis grupları
 • Büyük çizim projeleriyle uğraşan mimarlar
 • Dava dosyalarıyla uğraşan avukatlar
 • Müdürlük, valilik, kaymakamlık vb. mevkide bulunanlar

Makam odası takımı için genelde sandalye ya da koltuk verilmemektedir. Bu yüzden, makam odası takımlarının rengine ve tarzına uygun koltuk ve sandalye alınmalıdır. Genel olarak; makam takımı alınan mobilya firmalarında, alınan takıma uygun koltuk ya da sandalyeler bulunmaktadır.

Yönetici Odası Takımları

Yönetici odası ya da büro takımları, iş hayatında geniş bir çalışma alanına (çizim, proje vb.) gerek duymayan, normal bir mevkiye sahip olan kişilerin tercih etmesi gereken ofis mobilya takımı çeşididir. Çünkü bu takımlar daha sade bir duruş sergilemekte ve normal bir çalışma alanına sahiptir. Yönetici takımını tercih edebilecek meslek gruplarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Sürekli muayene işlemleri ile uğraşan doktorlar
 • Kitap yazımı ile uğraşan yazarlar
 • Bireysel çalışma ile uğraşan büro çalışanları
 • Özel eğitim kurumlarındaki öğretmenler

Yönetici odası takımlarında genelde sandalye ya da koltuk verilmemektedir. Bu yüzden, yönetici odası takımlarının rengine ve tarzına uygun koltuk ve sandalye alınmalıdır. Genel olarak; yönetici takımı alınan mobilya firmalarında, alınan takıma uygun koltuk ya da sandalyeler bulunmaktadır.

Operasyonel Ofis Takımı

Bu ofis takımı, toplu halde çalışmalara uygun olan bir takımdır. Operasyonel ofis takımını tercih edebilecek meslek gruplarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Çağrı merkezleri
 • Grafik tasarım-moda tasarımcılar-karikatür tasarımcılar
 • Gazete-haber kuruluşları

Genel olarak; operasyonel ofis takımları minimum iki kişinin ortak bir masada ve iki kişinin arasında cam olacak şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu ofis takımında genellikle dolap bulunmaz; fakat gerekliyse bu takıma uygun bir dolap tercih edilebilir. Ayrıca bu takımın içerisinde çalışma koltuğu bulunmadığından ayrı bir şekilde bu koltuğun satın alınması gerekir.

Toplantı Odası Takımları

Toplantı odası seçiminde baz alınması gereken şey; ofiste çalışan ya da toplantıya katılacak farklı kişilerin sayısıdır. Eğer çok kalabalık bir ofis ortamı varsa toplantı masalarının büyük olması gereklidir. Çok küçük bir çalışan grubu için minimum 6 kişilik bir toplantı masası yeterlidir.

Toplantı odası takımlarında; deriden yapılmış toplantı masası makam odası takımlarına yakışmakta olup sade takımlarsa yönetici takımlarıyla daha uygun olur. Toplantı odası takımlarında çalışma koltuğu verilmemektedir. Bu yüzden çalışma koltuklarının ayrı bir şekilde alınması gerekir.

Karşılama/Lobi Takımları

Karşılama ya da lobi mobilyaları takım halinde satılmaz; fakat gerekli olduğu durumlarda takım haline dönüştürülebilir. Örneğin; sağlık alanında hizmet veren ofislerin randevu oluşturabilmesi için bir bankoya ihtiyacı olabilir. Ayrıca randevu alan hastanın bekleme koltuğunda randevusunu beklemesi gerekir.

Eğer lobi ortamı oldukça geniş bir alana sahipse orta kısımlara son zamanlarda popüler olan puflar yerleştirilebilir. Lobi ofis takımı oluştururken dikkat edilmesi gereken şey renklerin ve modellerin birbiriyle bir uyum içerisinde olmasıdır.

Tüm ofis mobilya takımı ürünlerine göz atmak için 1976’dan beri kaliteli hizmet sağlayan Gürsan Mobilya şirketinin sitesine göz atarak sizin için uygun olan çalışma grubunu seçebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?