blank

Harika Bir Detay Borghese Galerisi

Hayatın yoğun temposundan kaçıp yaptığımız ufak aktiviteler yaşantımızı daha kaliteli hale getirir. Kendisine zaman ayıran, okuyup öğrenen, gezip gören insanların daha başarılı olduğunu gözlemlemişsinizdir. Bunun asıl sebebi monotonluktan ve sorumluluklardan uzaklaşıp, kendisine huzur ortamı yaratan insanın dinlenmiş bir şekilde işinin başına geçmesidir. Stresten uzak olmak başarıyı da beraberinde getirir.

Peki Nedir Bizi Dinlendiren?

Boş zamanlarında ne yaparsın sorusuna verilen klasik cevaplarla başlayalım. Kitap okumak, film izlemek, tiyatroya, müzeye gitmek, sanat galerisi gezmek, yeni yerler görmek gibi dinlenmek için yapmayı hepimizin istediği ama çoğu zaman yapmadığı aktiviteler vardır. Teknoloji insan hayatına girdiğinden beri bir kitabı okumak ya da bir filmi izlemek için kılımızı kıpırdatmaya ihtiyaç duymuyoruz. Hele ki müzeler ve sanat galerileri hepimizin elinin altında. Bir şeyler için zaman ayırmayı, dokunarak kitap okumayı veya hissederek bir yerler görmeyi o kadar unutmuşuz ki…

Bunu Değiştirmek Bizim Elimizde

Dünyada o kadar çok gezip görülecek yer ve öğrenilecek şey varken insanın kendi çevresi ile yetinmeye çalışması ne kadar kötü. Bulunduğunuz şehirden çıkıp, dünyada değer görmüş yerleri görmek için tüm fırsatlar sizinle. Pisa kulesine ellerinizi uzatıp birkaç fotoğraf çekilmek veya Van Gogh müzesindeki yıldızlı gece tablosuna hayranlıkla bakmak için ne bekliyorsunuz?

blank

 Van Gogh Müzesi / Amsterdam

Amsterdam’da dünyanın en ünlü ressamlarından olan ve şehrin simgesi haline gelmiş Van Gogh’a adanmış bir müze bulunuyor. Patates yiyenler, yıldızlı gece, ayçiçekleri gibi önemli tablolarını burada görmeniz mümkün.

Pisa Kulesi / İtalya

Pisa Kulesi, İtalya’nın Pisa şehrinde, mucizeler meydanında yer alan bir yapı. 11. yüzyılda inşaatında yapılan bazı yanlış hesaplar sebebiyle eğik bir yapı olarak tarihe geçmiş. Bu küçük hatanın şimdilerde herkeste fotoğraf çekme isteği uyandırdığı kesin.

Borghese Galerisi / Roma

Roma gezilecek yerler listesindeki önemli sanat galerilerinden olan Galleria Borghese’i gezebilmeniz için rezervasyon yaptırmanız gerekliyor. Müze, Pincio Tepesi’ndeki Borghese Bahçeleri’nin muhteşem Villa Borghese konağında yer almaktadır ve diğer hazineler arasında Bernini’nin ustalıklı mermer heykellerini barındırmaktadır. Carravaggio’un resimleri ve Bernini’nin heykellerinin, Klasik Rönesans’ın eserleriyle birlikte sergilendiği, 17. yüzyıldan kalma bir villa olan Borghese Galerisi, muhteşem sanat eserlerinin koruyuculuğunu yapıyor.

blank

Bunlar, gezip görebileceğiniz popüler yerlerden sadece birkaçı. Bunlar gibi yüzlerce yer sizin tarafınızdan ziyaret edilmeyi bekliyor.

Yurt dışında yer alan ve bilet ile giriş yapılan müze, saray, sanat galerisi ve her türlü aktiviteye ilişkin faydalı rehberler hazırlamak maksadıyla kurulmuş olan muzebiletleri.com bünyesinde müzeler hakkında detaylı bilgiler, bilet fiyatları, yakın çevredeki diğer müzeler gibi bilgiler barındırıyor. Bunun yanında bütçenizi ve gideceğiniz ülkeyi seçerek size ait bir seyahat planlayıcısı da oluşturabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?