Hem Çalışıp Hem de Temiz Bir Ev Hanımı Olabilmek

“Hem çalışıp hem de temiz bir ev hanımı olabilirim” diyorsan bu 6 maddeyi bilmende yarar var!

Çalışan kadın eğer bir aile kurmaya karar vermişse sorumluluklarının çok daha fazla olacağı fikri her zaman korkutmuştur. Hem çalışırım hem de temiz ve düzenli bir ev hanımı olurum diyorsanız şimdi vereceğimiz temizlik ve zaman yönetimi önerilerimizi dikkate almanızı öneririz. Eğer dışarıdan hizmet satın almak istiyorsanız https://www.ustamgeliyor.com/ sitesine girerek ev temizliği ücretleri ve boya badana fiyat gibi birçok kategoride talep oluşturabilirsiniz.

Zaman yönetimi nedir? Temizlikle ne gibi bir ilgisi vardır sorularının yanıtı olarak sıralayacağımız maddelerde örneklendireceğiz ancak, kısaca yanıtlayacak olursak; ‘’bugünün işini yarına bırakma’’ cümlesinin hayata geçirilmiş halidir diyebiliriz.

Temizlik ile olan bağı ise, çalışan kadınların çok daha iyi anlayacağı gibi biriken ev işleri, temizlik, yemek, ütü, kirli çamaşırların tümünü üst üste biriktirmeden tek bir düzen halinde yaparak hem iş hem ev hayatındaki sargıtı kurabilmektir. Şimdi ise yapacağımız işlem bir yandan çalışırken bir yandan da temiz ve düzenli bir ev hanımı olabilmenin püf noktalarını, zaman yönetimi kronolojisinde anlatabilmek.

1) Erken yat – Erken kalk

Zaman yönetimi kronolojisinde bahsederken ilk maddenin elbette gece erken yatarak sabah erken kalkmak olduğunu söylememiz şart. İşe gitmene bir saat önce uyanmanız ev temizliği konusunda büyük işlerin halledilmesine yardımcı olacaktır. Erken kalkmaktan korkmayın, kısa süre içinde bünyenizin alışacağı gibi aynı zamanda sabah erken kalkarak temizlik, ütü, çamaşır, yemek gibi bir yahut bir kaç işi hallettikten sonra sıkı bir kahvaltı ile güne ne kadar zinde başlayacağınızı görecek ve bu sayede de bu durumu sürekli tekrarlamak isteyeceksiniz.
Ev temizliği konusunda bir gece öncesi sabah uyandığınızda ne yapmanız gerektiğini belirlerseniz, uyanır uyanmaz yapacağınız işlemin ne olması gerektiğini düşünmekle zaman harcamaz, direk işinize odaklanırsınız. Banyo temizliği, mutfak temizlik, evde genel temizlik, çamaşır yıkama, yemek yapma gibi öncelik gördüğünü işlemi yapmanız, akşam eve geldiğinizde yükünüzün ciddi olarak hafiflemesine neden olacaktır.

2) Temizlik işinde önceliklerini belirle

Bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi temizlik işinde önceliğinizi bir adım öncesinden belirlemeniz gerekmektedir. Tıpkı iş hayatında olduğu gibi ev temizliği ve işlerinde de belli bir plan üzerine çalışmanız şarttır! Aksi halde doğru şekilde zaman yönetimi yapmanız oldukça zor olacak ve hatta işler karışacaktır. Hijyen kurallarına göre sıralamanız gereken ev temizliği programınızda dikkat etmeniz gereken tuvalet banyo temizliği-mutfak tezgâhı temizliği-yatak odası ve oturma odası temizliğidir. Bu temizlik sıralaması öncelikli olarak yapmanız gereken temizlik sıralamasıdır ve bu sıralama sayesinde hangi işi ne zaman yapacağınızı, hangi işin ise ne zamana yapılacağını bilir, bu doğrultuda hareket edersiniz. Böylece iş hayatınızın stresi, ev temizliğinizle ikiye katlanmaz ve büyük bir zaman dilimini kendinizi dinlemeye ayırabilirsiniz.

3) Kolay bir temizlik için minimal sisteme geçin!

Ne kadar eşya, o kadar iş! Ne kadar aksesuar o kadar toz, zaman… Eğer çalışan, hatta aktif çalışan bir bayansanız zaman sizin için oldukça kıymetli. Hem iş hem de ev hayatınızda başarılı ve düzenli olmayı hedefliyorsanız mutlaka evinizin minimal tarza geçmesini sağlamalısınız. Aksi halde zaman yönetimi ve temizlik iş birbirine girecek, istediğiniz gibi sonuç elde edilemeyecek ve stresli bir iş günü sizi bekleyecek. Evdeki eksikler ve birikir halde sizi bekleyen işler zihninizi yorarak işteki verimizi düşürürken serotonin hormonunuzun da oldukça aşağıya inmesine neden olacaktır.
Bundan dolayı temizliğin zamanında bitmesi ve birikmemesi için mutlaka evinizdeki fazlalıkları (aksesuar, az yahut hiç kullanılmayan eşya) kaldırarak yerine gereği kadar ve yalnızca ihtiyacınız olacak kadarını evinizde tutmaya özen göstermelisiniz.

4) Ev halkından temizlik konusunda destek alın!

Eğer yeni bir hayata başladıysanız ve yeni evliyseniz eşinizden, ancak büyük çocuklarınız varsa da çocuklarınızdan mutlaka ev temizliği konusunda destek alın. Bunu onların teklif etmesini beklemeyin. Eğer gerekiyorsa siz teklif edin ve ev temizliği konusunda ev halkından yardım alın.
Örneğin; Yıkanan çamaşırların asılması için eşinizden yardım isteyebilirsiniz, yemek sofrasının kalkması için çocuklarınızdan destek alabilirsiniz. Siz evi süpürürken eşinizden toz almasını isteyebilirsiniz. Bu sayede işten eve geldiğinizde bir kaç saat sürecek olan temizlik işinizi bir saatte halledebilir, geri kalan zamanı ise dinlenmeye, kendinize ve ailenizle geçirmeye ayırabilirsiniz.

5) Her zaman en iyi temizlik, en iyi çalışan, en iyi anne olmaya çalışmayın!

Belki de birçok çalışan ve aynı zamanda da evine temizlik ve diğer konularda yetmeye çalışan kadının en sık yapmış olduğu hata, her zaman her anlamda mükemmel olabilme çabasıdır. Bu durum mükemmel bir zaman yönetimi yapsanız da imkânsızdır. Mükemmel olmaktansa düzenli olmaya odaklanarak işlerinizi bir düzene koymanız, yeteri kadar temiz ve stressiz yaşamanız için oldukça yeterli olacaktır.

6) Her şeyi aldığınız yere koyun!

Evdeki düzen ve temizlik için belki de altın kuralların başında gelen ‘’nereden aldıysan oraya koy’’ kuralı sayesinde işlerinizin ne kadar hızlı ilerleyeceğini göreceksiniz. Hem kişisel eşyalarınızda hem de evin ortak eşyalarında uygulayacağınız bu temizlik ev düzen kuralı sayesinde neyi nereden alıyorsanız işiniz bittikten sonra tekrar aynı yere bırakmanız, tekrar ihtiyaç duyduğunuzda saatlerce aramamanıza ve hızlıca bulup kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Hem çalışıp hem de düzenli ve temiz bir ev hanımı olabilmek için bu maddeleri sırası ile yapmanız, işlerinizin sırası ile hallolmasına ve işlerin birikmemesine yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra bir kaç haftada bir Ustamgeliyor.com gibi güvenilir ve kaliteli hizmet veren kurumsal web sitelerinden gündelikçi temizlik hizmeti talep ederek de üç haftada bir evinizin dip-köşe temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap