Hukuk Terimlerini Sözlüğünden Öğrenelim

Hayat akıp giderken, günlük hayatın rutinleri dışında gelişen olağan dışı durumlarda hukuk danışmanlığına ihtiyaç duyabiliyoruz. Kurumlar ya da kişilerle aramızda oluşan anlaşmazlıklar sonucunda haklarımızı bilmemiz ve duruma göre hareket etmemiz elbette faydamıza olacaktır. Halk arasında “avukat tutma” olarak tanımlanan ve modern dünyada daha geniş bir kavram olan “hukuk danışmanlığı” tanımıyla kaşımıza çıkan danışmanlık ihtiyacını karşılamak adına görev yapan birçok avukat bulunuyor.

Rekabet hukuku, gayrimenkul hukuku, idare ve vergi hukuku, icra ve iflas hukuku, iş hukuku, borçlar hukuku, miras hukuku ve havacılık hukuku gibi birçok alanda sorunlarınızın çözüme kavuşmasını sağlayan hukuk bürolarının birçoğu modern internete ayak uydurmuş kullanışlı internet sitelerine sahipler.

Ben sizin için aralarından birkaç tanesini inceledim ve en çok hoşuma giden örneğini sizinle paylaşmak istedim. Dikkatimi çeken site 2003 yılında Avukat Reşat Gökhan Basan tarafından kurulan Basan Avukatlık Bürosu Bir siteyi herhangi bir hukuk danışmanlığı sitesinden ayıran en büyük özelliği, yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak adına anasayfaya entegre edilmiş destek formudur. Ziyaretçilere sunulan formda, iletişim bilgileriniz ile beraber hukuki ya da adli yardım almak istediğiniz konudan kısaca bahsetmeniz için oluşturulmuş bir alan mevcut olur. Böylece, internet üzerinden sorunuzu yazıp çok detaylı bir sonucu yoksa telefon veya e-posta ile yanıtınızı alabilirsiniz. Sorunuzun cevabı fazlaca detaylı ise yine aynı şekilde aranarak, detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak üzere hukuk bürosuna davet edileceksiniz.

Basan Avukatlık Bürosu sitesinde “yazılar” üst başlığı ile açılan sayfada bir de hukuk blogu oluşturuluyor. Burada “İcra Takibi Nasıl Yapılır”, “Tüketici Hakları Konusunda Pratik Bilgiler” gibi birçok faydalı makaleden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Herhangi bir insan için hukukla ilgili en ciddi sorun, elindeki resmi evrakta geçen hukuk terimlerinin kolay anlaşılmayan türden olmasıdır. Örneğin celpname. Mahkemede hazır bulunmanız için size gönderilen çağrı kağıdı demekmiş. Mesela dilemma. İkilem demekmiş. Peki bunları nerden öğrendim? Çok zengin bir hukuk sözlüğü buldum. Pek çok hukuk terimine yer veren bu sözlük sayesinde hukuki konularda karşınıza çıkabilecek metinlerde geçen fakat anlamını bilmediğiniz kavramlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Şöyle baştan sona bir bakayım dedim ama o kadar çok terim var ki bitiremedim. O yüzden bu sözlükte arayıp bulamayacağınız bir hukuk terimi olacağını sanmıyorum. Bu faydalı hizmet için Avukat Reşat Gökhan Basan ve ekibine teşekkür ediyorum. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Bir başka bilgilendirici yazıda görüşmek üzere!

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap