İkinci Bir Dil Zekayı Geliştirir mi

İskoçya’da Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre iki dil konuşan bir beyin daha geç yaşlanmaktadır. Bilim insanlarına  göre ikinci dil ile birlikte  beyinde dikkat artışı gözlemlenmektedir. Araştırmacıların cevabını bulmak istedikleri soru ise şu: Dil öğrenmek ile zeka gelişimi arasında bulunan ilişki hangi boyuttadır ? Türk Amerikan Derneği Levent İngilizce Kursu Seviyenize özel dersliklerde size uygun saat dilimleri ve aktiviteler ile dil öğrenmenizi desteklemektedir ;

Beyni genç tutmak için iki dil konuşmak gereklidir!

İkinci dil öğrenmenin beyin fonksiyonlarını olumlu etkilediği ve beynin yaşlanmasını geciktirdiğine dair araştırmalar yapıldı ve gerçekliği saptandı. Türk Amerikan Derneği Levent İngilizce Kursları genç ve dinamik yabancı ve Türk eğitmenleri ile beyin jimnastikleri ve teknolojik araç gereçleri kullanarak aktif bir şekilde İngilizce kullanmanızı sağlamaktadır. İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu, ikinci dil öğrenen yetişkinlerde dahi beynin daha genç kaldığı tespit edilmiştir. 262 kişilik bir örneklem grubu ile çalışan araştırmacılar, en az iki dil bilenlerde zekânın geliştiğini ve beynin daha iyi çalıştığını tespit etmişlerdir. Daha önce yürütülmüş olan bir araştırmada da iki dil bilmenin ileriki yaşlarda bunamanın önüne geçebildiği hakkında da sonuçlara varmıştır. Araştırmacıların içinde bulunduğu ikilem ise, ikinci dilin mi beyni geliştirdiği yoksa beyni gelişmiş olanların mı ikinci dili öğrendiği sorusu oldu! Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmayı yürüten Thomas Bak bu soruya cevap bulduğunu söylüyor. Araştırma içerisinde bulunan  262 kişiye 11 yaşındayken yapılan zeka testleri 70 yaşına geldiklerinde tekrar yaptırıldı. Katılımcıların tümü İngilizce dışında en az bir dil daha konuşabilmekteydi.

İkinci Bir Dil Dikkati Arttırıyor!

195 kişi ana dilinden farklı bir dili 18 yaşından küçükken, 65 kişi ise yetişkinlik döneminde öğrenmişti. Araştırmaların sonucunda, ikinci dilin öğrenilmesinden sonra beyin fonksiyonlarında yapılan ilk testlere kıyasla ilerleme yaşandığı fark edildi. Tespit edilen ilerleme, ikinci dilin ne zaman öğrenildiğine göre ise değişmedi. Araştırmacı Thomas Bak, anlamlı bir ilişki buldukları hakkında demeçler verdi, ikinci dille birlikte insanların odaklanma ve dikkat kabiliyetlerinin geliştiğininde altını çizdi. Ancak birden fazla yabancı dil öğrenmenin pozitif etkileri artırıp artırmadığı henüz bilinmemektedir.

Harvard Üniversitesi’nden Doktor Alvaro Pascual-Leone araştırma sonuçlarını “Elde edilen veriler ikinci bir dil öğrenmenin beyne etkisini anlamak adına önemli bir ilk adım oldu” diyerek açıklamasına son noktayı koydu. Türk Amerikan Derneği Levent İngilizce Kursu İkinci bir dil öğrenmenin size hem kariyer hemde sosyal becerilerinizin artış göstereceği ve en iyi şekilde konuşabilmeniz için sizleri şubelerine bekliyor.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap