blank

İlginç Bilgiler Nasıl Bulunur

Blogumu takip edenler bilir, yeni şeyler öğrenmeyi, dünyanın ve doğanın güzelliklerini tanımayı çok seviyorum. Öğrendiklerimi paylaşmak da bir o kadar güzel. Bir süre boyunca devam ettirdiğim Bu Hafta Ne Öğrendim yazı serisinde paylaştığım ilginç bilgiler herkes tarafından çok sevilmişti. Ara vermiş olsam da aynı türde yazılar yazmaya mutlaka devam edeceğim.

Bir kitap kurdu olamasam da her gün mutlaka bir şeyler okurum. Mesela bugün uzayın bir kokusu olduğunu öğrendim. Enteresan değil mi? Dünyadan hiç çıkmamış ve muhtemelen hiçbir zaman çıkamayacak bir insan olarak bu bilgiyi öğrendiğinizde sizin de yüzünüzde bir tebessüm oluşuyorsa bendensiniz.

blank

Minecraft oynayanlar hatırlayacaktır, yemyeşil ormanların içinde ağaçlarla aynı boyda dev kırmızı mantarlar olurdu. Sadece bir oyunda görebileceğimiz bir şey zannetsek de aslında o mantarlar bir zamanlar dünyada varmış. Şu anda neresi olduğunu hatırlayamadığım bir yerde 8 metreye kadar uzayan mantarlara ait fosiller bulunmuş. Bu ve bunun gibi ilginç bilgiler benim ilgi alanım.

Elbette bu bilgiler önüme hazır düşmüyor, okuyorum, araştırıyorum, Vikipedi, Ekşi Sözlük, Blogio gibi sitelerde zaman geçiriyorum. On tane ilginç bilgiye rastlıyorsam içlerinden belki 1-2 tanesini paylaşmaya değer bulup not ediyorum. Unutmamak ve daha sonra paylaşabilmek adına Google Keep‘te İlginç Bilgiler etiketi oluşturdum, oraya atıyorum.

Google Keep ekranım.
Google Keep ekranım. Paylaşmaya değer bulduğum ilginç bilgileri buraya not ediyorum.

Aslında bu ilginin arkasında merak duygusu var. İnsanlığın dev bir medeniyet haline gelmesinin de sebebi tam olarak bu duygu. Neden ve nasıl sorularını doğduğumuz günden itibaren hem kendimize hem çevremize soruyoruz. Bu yüzden ilginç ve sıra dışı bilgiler her dönemde insanların ilgisini çekiyor.

Merak konusunda yetişkinlerin eline su dökemeyeceği çocuklar ebeveynlerine günde 300 soru sorabiliyormuş. Benim de bir oğlum var ve sorduğu soruları cevaplamak bazen gerçekten beni yoruyor. Babalık yorucu bir iş olsa da oğlumun da benim gibi meraklı olması hoşuma gidiyor. Öğrendiğim ilginç bilgileri onunla paylaşmayı seviyorum. Kendisi yazının başında belirttiğim Minecraft oyununu çok sever ve dev mantarların var olduğunu kendisine söylediğimde “bence onlar bataklıklarda yetişiyordur” diye cevap verdi. Siz de ilginç bilgiler okumayı ve öğrenmeyi seviyorsanız blogumu ve sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın. Sevgiler!

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?