blank

İngilizce Konuşmanın Hayatınıza Getireceği 7 Yenilik

  1. Tüm Dünya ile iletişime geçebilirsiniz

Neredeyse tüm dünyanın İngilizce konuştuğunu düşünürsek, bu dünyaya dahil olmak aslında tüm dünyaya dahil olmak demek oluyor. Haberleri okumak istediğinizde sadece Türkiye ile sınırlı kalmazsınız. Tüm dünyada neler olup bittiğini İngilizce basından takip edebilirsiniz. Herhangi bir turistle konuşabilir, yeni kültürler, yeni fikirler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  1. Tüm Dünyayı Gezebilirsiniz

İngilizce bildiğiniz zaman, gerçekten tüm dünya sizin gibidir. Her yere gidebilirsiniz. Dilediğiniz her yere seyahat edebilir, o ülkenin dilini konuşmasanız da İngilizceniz sayesinde kolayca iletişim kurabilirsiniz. Üstelik bu seyahatler sırasında pek çok insanla iletişim kurabilir, arkadaş edinebilirsiniz. Mükemmel dostluklara imza atabileceğiniz insanlarla, seyahatlerde tanışmanız işten bile değil!

blank

  1. Uluslararası Şirketlerde Çalışabilirsiniz

Uluslararası şirketler, bünyelerinde pek çok milletten insan barındırdıkları için, ortak dil olarak İngilizce konuşmaktadırlar. O nedenle, iş arkadaşlarıyla rahatça iletişim kurabilecek, yazışmalarda İngilizce yazabilecek, işinin yeniliklerini takip etmek için İngilizce blogları, araştırmaları vs. takip edebilecek elemanlar aramaktadırlar. İyi seviyede İngilizce bilmeniz, bu şirketlerde çalışabilmeniz için ilk adım niteliğindedir. Belki de, uluslararası bir şirketin yurtdışı ofisinde çalışırsınız. Kim bilir?

  1. Edebiyat yada Müzik gibi Alanlarda Çeviriye İhtiyaç Duymazsınız

İngiliz Edebiyatının baş yazarlarından Virginia Woolf’u yada Amerikan Edebiyatının baş yapıtlarını yazmış Ernest Hemingway’i, çeviriye ihtiyaç duymadan direkt olarak yazarların ağzından okumak istemez miydiniz? İngiliz yada Amerikan kültürüne özgü deyimlerden haberdar olmak, dilin bir adım ötesine geçerek kültürünü daha da yakından tanımak genel kültürünüz açısından da mükemmel bir zenginlik olacaktır. Ayrıca sevdiğiniz müzikleri dinlerken, şarkı sözlerini anlayabilir, dinlediğiniz şarkıyı her yönüyle değerlendirebilirsiniz.

blank

  1. Bir Dil Öğrendikten sonra Tüm Diller Sizin

İngilizce öğrendikten sonra, başka dilleri ve kültürleri de öğrenmek isterseniz, işiniz İngilizce bilmeyen birine göre bir nebze daha kolay olacaktır. Beyniniz bir kere başka bir dilde düşünmeye ve konuşmaya adapte olduktan sonra, yeni dilleri kabul etmesi ve yerleştirmesi daha kolay olmaktadır. O nedenle, İngilizce öğrendikten sonra yabancı dil maceranız aynı zorluklarla değil daha eğlenceli ve karşılaştırma imkanları bularak yeni keşiflerle devam edecektir.

  1. İngilizce Üretebilirsiniz

Herhangi bir bloğunuz varsa yada mesleğinizi icra ederken herhangi bir üretimde bulunmanız gerekiyorsa, bunu İngilizce yayınlamanız halinde ulaşabileceğiniz insan sayısı sadece kendi ülkeniz ile sınırlı kalmaz, tüm dünyaya açılırsınız. Yapacağınız herhangi bir araştırma, yazacağınız herhangi bir kaç satır, lokal olmaktan çıkıp birden bire dünya malına dönüşebilmektedir. O nedenle, çalışmalarınızın İngilizce olması, ulaşacağınız insan sayısı açısından büyük farklar yaratmaktadır.

  1. Yeni bir Düşünme Şekli

Dillerin düşünme şeklimizi etkilediği dilbilimciler tarafından kabul görmüş ve kanıtlanmış bir durumdur. “Bir dil bir insan, iki dil iki insan” sözünün arkasındaki anlam da, bu duruma dayanıyor diyebiliriz. Öğrendiğiniz her dilde o dilin düşünme şeklini, yapısını benimsemiş oluyorsunuz. O nedenle, İngilizce öğrenmek de size o dilin sistemi içerisinde yeni bir düşünme şekli oluşturarak yeni bakış açıları, yeni ufuklar açacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?