Işın Kılıçları Renkleri ve Anlamları

Işın kılıçları düelloları Star Wars(Yıldız Savaşları) filmlerinde izlemesi en keyifli sahneleri oluşturur. Birbirinden farklı teknikler kullanan savaşçılar hem görsel hem işitsel açıdan izleyiciye bir ziyafet sunar. Işın kılıçları hakkında pek çok bilgi mevcuttur. Genellikle Jedi(Ceday)’lar ile bağdaştırılmalarına rağmen aslında Sith lordları tarafından yaratılmıştır. Üstün Sith teknolojisinin eseri olan bu kılıçlar sahibine hem savunma da hem saldırı da büyük avantaj sağlar. Işın kılıcı eğitimleri genelde küçük yaşlarda başlar. Işın kılıçları çeşitli şekillerde bulunabilir. Işın kılıçlarının boyu da merak konusudur. Standart bir ışın kılıcı 1 metre civarındadır. En çok kullanılan ve bilinen ışın kılıcı ise tek kabzalıdır. Bunun yanı sıra, Kylo Ren’in ışın kılıcı da son zamanlarda ünlenmiştir. Işın kılıçları tuş ile veya güç yardımıyla açılıp kapanabilir. Seri boyunca pek çok farklı şekilde ve renkte ışın kılıcı ile karşılaşıyoruz. Peki bunun anlamı ne?

Işın kılıcına rengini veren kristal madde İlium gezegeninde bulunur. Bu madde sadece ışın kılıcına sadece rengini vermekle kalmaz ayrıca kılıç gücünü de ordan alır. Jedi muhafızları Güç’ün kullanımından ziyade ışın kılıçlarının kudretine inanır.Genel olarak mavi rengi tercih ederler. Bunun sebebi ise sivil halkı korumaktır.Jedi arabulucuları olarak adlandırılan kimseler diplomatik krizlerde yol gösterir. Gerekirse savaşmayı göze alan bu kimseler Gücü etkin kullanmakla beraber tam bir kılıç ustadır. Genelde yeşil rengini tercih ettikleri görülür.Jedi tapınaklarının koruyucuları genelde pek göze çarpmaz. Çift taraflı kılıç kullanan bu savaşçılar sarı rengi kılıçlarıyla göz kamaştırır.

Uzlaşmacı olarak adlandırlan Jedi’ler turuncu renkli ışın kılıcı kullanır.Sayıları pek fazla olmasa da etkileyici tekniklere sahiptir. Gümüş/Beyaz renkli ışın kılıçları ise sakin Jedi’lar tarafından tercih edilir. Bu Jedi’lar gücü dingin bir şekilde kullanmayı tercih eder.Gelelim mor renkli ışın kılıçlarına. Bu tarz ışın kılıçları genelde en bilge Jedi’lar tarafından kullanılır. Son olarak Sith Lordlarının kullandığı kırmızı renkli kılıçlar Yıldız Savaşları evreninde kendine yer bulur.

Darth Maul ve Darth Vader kırmızı ışın kılıcını kullanan en bilindik figürlerin başında gelir.

Işın kılıçları eşsiz silahlar olsa da İmparator Palpetine’in çıkardığı emirle yasaklanmış, herhangi bulunan ışın kılıcının İmparatorluğa teslim edilmesi emredilmiştir. Bu yüzden bu muhteşem savaş aletleri paslanmış, oyuncak statüsüne düşmüştür.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap