Tanıtım

Karo Halı Çeşitleri


Karo Halı Nedir

Özel ebatlarda da üretilebilmesine rağmen genellikle 50*50 cm. ebatlarında imal edilen ve yan yana getirilen bu parçalar ile çok geniş alanların kaplanabildiği bir halı çeşididir. Üretildiği hammaddeler ve üretim şekli sayesinde su emmeyen ve leke tutmayan bir yapıdadır. Dolayısıyla dayanıklı ve yaya trafiğinin yoğun olduğu, halka açık kullanım alanı olarak kabul edilen devlet dairelerinde ya da iş yerlerinde kullanılması uygun olan yeni nesil bir halı türü olarak tarif edilebilir.

Karo Halı Kullanım Alanları ve Sağladığı Avantajlar

Karo halılar, sinema ve tiyatro salonlarında, ticaret merkezlerinde, devlet dairelerinde, konferans ve kongre salonlarında, konser salonlarında, fuar alanlarında, havaalanlarında, otellerde ve bankalarda, fabrikalarda, çeşitli ticari kuruluşların yönetim ofislerinde kullanılan halılar olarak görünüyor. Son dönemlerde evlerde ve farklı yaşam alanlarında da kullanılmaya başlayan karo halılar, özellikleri ve bu özellikler sayesinde sunduğu avantajlar ile öne çıkıyor. Bu kadar önemli ve çok sayıda kullanılmasının sebepleri ise şu özellikleri sayesinde oluyor:

  • Aşınmaya karşı mükemmel dayanıklılık sağlıyor.
  • Tamamen zararsız maddeden üretilmesinin yanı sıra yangına karşı dayanıklı olarak üretiliyor.
  • Kolay uygulanabiliyor. Hatta başka bir alana taşınması gerekiyorsa kolay bir şekilde sökülüp ambalajlanarak nakledilebiliyor.
  • Yürüme konforu, akustik ve hava kalitesi açısından önemli avantajlar sağlıyor.
  • Uygulama sırasında fire vermiyor ve dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor.
  • Betonarme döşeme üzerine ve yükseltilmiş zemin üzerine uygulanabiliyor. Gerektiğinde ise istenilen kısımlar sökülüp alınabiliyor. Dolayısıyla ihtiyaca göre fire vermeden ve farklı renk/tasarım seçenekleri ile kullanılabiliyor. Bu da maliyet açısından diğer halı modellerinden daha uygun olmasını sağlıyor.
  • Ufak sayılabilecek ebatlarda üretilmesi ve zemine monte edilen bu parçaların yan yana gelmesi ile kullanılabilmesi sayesinde farklı tasarımlar elde etmek mümkün oluyor.
  • Diğer seçeneklere göre maliyeti daha düşük.
  • Yıpranan bölümleri olsa bile sadece o parçayı değiştirerek kullanılmaya devam edilebiliyor. Dolayısıyla uzun süreli kullanılabiliyor ve bu özelliği maliyetinin daha da aşağıya çekilmesini sağlıyor.

Bu özellikleri ve sağladığı avantajlar sayesinde birçok mekânda tercih edilen halı çeşidi olmayı başarıyor.

Karo Halı Çeşitleri

Karo halıların yukarıda saydığımız özelliklerine göz atarsanız, farklı şekilde tasarlanan ve ufak farklılıklarla da olsa birçok değişik karo halı çeşidi olacağını tahmin edebilirsiniz. Ama kolay bir şekilde uygulanan, uzun süre kullanılabilen, kullanımı ve bakımı kolay olan, düşük maliyetli karo halıların çeşitlerinden ziyade kaliteli ve sektörde öne çıkan bir firma tarafından üretilmiş olması önem taşıyor. Kısacası özellikleri sayesinde diğer seçeneklerden daha önde bulunan karo halıların üreticisinin de güven vermesi durumunda yararlanabileceğiniz en iyi ürün olduğu söylenebilir.

Örnek vermek gerekirse, evinde karo halı kullanmayı tercih eden kişiler, suyu emmeyen ve leke tutmayan bu halıları uzun süre kullanabiliyorlar. Farklı bir eve taşındıklarında ise karo halılarını sökerek yeni evlerine döşeyebiliyorlar. Ebatlarının uygun olmaması söz konusu olmuyor. Tek parça olmayan ve 50*50 cm. gibi ebatlarda üretilen ve kullanılan karo halılar, taşınmaları gerektiğinde yeni mekânın boyutlarına göre ayarlanabiliyorlar. Yapısal özellikleri sayesinde önemli kullanım avantajları sağlayan karo halılar bu özellikleri sayesinde de zaten düşük olan maliyetlerini daha da aşağıya çekmiş oluyorlar. Bu maliyet ev kullanıcıları için çok önemli olmayabilir ama yüzlerce metrekarelik alanlarda hizmet veren devlet daireleri ya da iş yerleri için önemli rakamların söz konusu olduğu söylenebilir. Sonuç olarak ekonomik, kolay monte edilen ve kullanılan, uzun ömürlü, dayanıklı ve verimli bir halı seçeneği arayan herkese karo halı çeşitleri önerilebilir.

Diğer bütün karo halı çeşitleri için http://www.asilhali.com.tr/karo-hali sayfasını ziyaret ediniz.

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

1988 İstanbul doğumlu. At Antrenörlüğü (2008), Güvenlik Bilimleri (2010), İşletme (2011), Medya ve İletişim (2015) bölümlerinden mezun. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2. sınıf öğrencisi. Evli ve 1,5 yaşında Emir adında bir oğlu var. 2008 yılından beri Kelimeler Benim'de yazıyor. Drone pilotu ve Çaylak PHP geliştirici. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.