Kaybolan Fotoğraflarınızı Nasıl Geri Getirirsiniz

Bilgisayarla ilgisi olan veya bilgisayarla ilgili bir mesleği olan herkesin ayda en az bir defa duyduğu bir sorudur bu. Ben de bir bilgi işlemci olarak sık sık duyuyorum. Harddisk açılmıyor, nasıl kurtarırız? Flaş bellekteki fotoğraflarımın hepsi gitti geri gelir mi? Bilgisayar hafıza kartını görmüyor, içinde önemli bir video vardı gibi çeşitli sorunlarla karşılaştım bugüne kadar. Sizin benim gibi bir arkadaşınız olmayabilir ve işinizi kendiniz halletmek zorunda kalabilirsiniz. İşte bu yazımda derdinize derman olacağım. Öncelikle bu sorunlar neden oluşuyor, ona bir açıklık getirelim.

Flaş Bellek Virüsleri

USB belleklere bulaşan virüsler bir aralar çok popülerdi. Hala kökleri kurumuş değil. Bu virüsler kendilerini bilgisayara kopyalıyor ve o andan itibaren o bilgisayara takılan tüm flaş belleklere yerleşiyor. En çok karşılaştığım durum, asıl klasörleri gizleyerek, sizin klasörleriniz gibi görünen ve aynı adlarda kötü amaçlı programlar (.exe dosyaları) oluşturmaları. Siz klasör açılsın diye beklerken aslında o programı çalıştırmış oluyorsunuz ve temiz bir bilgisayarda yaptıysanız bunu, geçmiş olsun. Bunu ben kendi yöntemlerimle şu şekilde çözmüştüm: Klasör seçeneklerinden gizli klasörleri göster yapar, asıl klasörlerin özelliklerinden gizlilik özelliğini kaldırırdım. Daha sonra klasör içi aramada (*.exe) diye arama yaparak flaş bellek içindeki tüm virüsleri aynı anda seçip silmek ve işlem bittiği anda flaş belleği usb girişinden aniden çekmek. Bu son işlemi yapmazsanız saniyeler içinde virüs kendisini yeniliyor.

Taşınabilir Harddisk Arızaları

Taşınabilir HDD’lerde iki farklı arıza türü oluyor. Bunlardan birincisi harddisk çıkışını USB çıkışa çeviren elektronik parçanın bozulması ki en zararsız olanı budur. İnternet üzerinden gayet uygun bir fiyata HDD kutusu satın alarak konuyu çözersiniz çünkü asıl harddiskinizde hiçbir problem yoktur. Tabii bazı bütünleşik modellerde bu değişimi yapmak imkansız. Ona yapacak bir şey maalesef yok. Garantisi varsa bile muhtemelen yenisini verirler ve verileriniz tarihe karışır. İkinci arıza türü de harddiskin gerçekten ömrünü tamamlamış olmasıdır ki bu durumda zar zor da olsa veri kurtarılabilir. Sık sık aygıt çıkartıldı hatası alırsınız, dosya bulunamadı diye zorlar ama bir şekilde çözersiniz konuyu.

Harddisk Açılıyor Fakat Dosyalar Silinmiş

Flaş bellek veya taşınabilir sabit diskiniz açılıyor ama dosyalarınızın yerinde yeller esiyor olabilir. Bu işlemi biçimlendirme yaparak bizzat siz de yapmış olabilirsiniz. Hiç dert etmeyin. Dosyalarınız %90 ve üzeri oranda kurtarılabilir. Aslında olay basit. Bir elektronik ortamdaki veriyi sildiğimizde aslında veriyi silmiş değil, sadece gizlemiş oluruz. Başka bir açıdan, bir sonraki veriyi üzerine yazma izni vermiş oluruz. Eğer silinme işleminden sonra kapasitenin büyük bir bölümü kadar veri transferi yapılmadıysa geri dönüşüm sağlanabilir.

Veriler Silindiyse Çözüm Easeus Data Recovery

Veri kurtarma ile ilgili yüzlerce farklı program var. Bugüne kadar birçoğunu denedim, bazısı yarıya kadar başarılı oldu, bazıları tamamen boş çıktı fakat yaklaşık bir seneden beri kullandığım Easeus Data Recovery isimli program sonunda derin bir oh çekmemi sağladı. Program sadece işini yapıyor ve silinen dosyaları sanki hiç silinmemiş gibi eksiksiz geri getiriyor. Sadece 3 aşamada silinen fotoğraflarınızı kayıp vermeden kurtarabilirsiniz. Anlatıyorum:

1. Aşama: İçinden dosya kurtarmak istediğiniz diski seçin. Bu asıl sabit diskleriniz olabileceği gibi çıkarılabilir bir disk veya direkt bir dosya yolu da olabilir. Ben burada bilgisayara taktığım bir hafıza kartını seçtim ve tara düğmesine bastım.

 

2. Aşama: Program gösterdiğiniz hedefte ne kadar kayıp dosya varsa bulacaktır. Bu aşamada hangi dosyaların kurtarılmasını istiyorsanız onları seçiyorsunuz. Sol taraftaki klasör ağacından topluca seçebilirsiniz. 3. Aşamada kurtar düğmesine bastığınızda bilgisayar üzerinde boş bir klasör göstermenizi istiyor ve tüm kurtarılan dosyaları buraya kopyalıyor program. Hepsi bu.

EASEUS Data Recovery programı Windows, Linux, Mac gibi birçok işletim sisteminde çalışıyor. Şuradan ücretsiz sürümünü indirebilir ve 2 GB’a kadar verilerinizi ücretsiz olarak kurtarmaya başlayabilirsiniz. Ben ücretli sürümünü kullanıyorum ve parasını tamamen hak ettiğini düşünüyorum.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap