blank

Kedi Maması Çeşitleri ve Beslenme Tavsiyeleri

Kedi dostlarımızı beslerken genel olarak yaş kedi maması mı tercih edeceğimizi yoksa kuru mama mı tercih edeceğimizi düşünürüz. Genellikle kuru mama kullanırken ara ara yaş mama vererek küçük dostlarımızı sevindiririz. Ancak bunun arkasında kedimizin sağlığı için çok önemli noktalar yer almaktadır. Tercih ettiğimiz mamanın sadece fiyatının uygun olması veya kedimizin mamasının tadını sevmesi yeterli değildir.  

Tercih ettiğimiz mamalar kedimizin sağlığı açısında oldukça önemli. Yaş kedi mamaları çoğu sağlık sorununu kontrol altında tutmak için idealdir. Ancak kuru kedi maması çeşitleri de önemli avantajlara sahiptir. Yaş kedi maması içerdiği yüksek su oranıyla kedinizin su alımını destekler. Kuru mama çeşitleri ise kedinizin diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Eğer yemek yeme konusunda problem yaşayan bir kediniz varsa yaş kedi maması içerdiği aromayla onun dikkatini çekebilir. Kuru kedi maması ise gün boyunca bozulmadan kabının içerisinde durabilir.

Kuru kedi mamasının diğer avantajları arasında saklama ve servis kolaylığı yer alıyor. Ayrıca ekonomik olarak da sürekli yaş mama almaktan daha hesaplı. Kaliteli mamaların dışında hafif kazıyıcı bir yüzey yer almaktadır. Bu tarz bir kedi maması tercih ettiğinizde kedinizin dişlerindeki tartar seviyesi kontrol altına alınmış olur ve kedinizin diş sağlığını korumuş olursunuz.

Diğer yandan kaliteli bir yaş kedi maması tercih ettiğinizde kedinizin vücudundaki su dengesini korumuş olursunuz. Yaş mamanın en büyük avantajlarından birisi küçük dostunuza ekstra su sağlayarak böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarını en az seviyeye indirmesidir. Kediler yemek yerken tat değil de koku duyusuyla hareket ederler. Bundan ötürü taze, aromalı bir şekilde açılmış olan yaş kedi maması küçük dostunuzun dikkatini çekecektir.

En sağlıklı ve avantajlı yöntem ise karışık beslenmedir. Eğer onun diyetinde küçük ama güzel değişiklikler yaparsanız bunu olumlu karşılayacaktır. Kedinizin mamasını herhangi bir durumdan ötürü değiştirmeniz gerekiyorsa (kısırlaştırma sonrası, yetişkin bir kedi olması, ırkına özel mama yemesi gerekmesi) onu alıştırmak için her zaman yediği mamanın içerisine yeni mamasından az az koyarak onu alıştırabilirsiniz. Araştırmalara göre yaş kedi maması ve kuru mama kullanımının beraber yapılmasının kedilerde yeme sorunlarını büyük ölçüde çözdüğü gözlemlenmiştir. Eğer siz ona çeşitlilik sunarsanız, o da hoşuna giden bir tat alırsa yemekten daha fazla zevk alacaktır. Kediler gün boyunca farklı küçük öğünler yerler. Bu sebepten karışık beslenme tarzı kedilerin doğal beslenme sistemlerine uygundur. Karışık beslenme onun seveceği bir diyet olabilir.

Kedinize mamasını verirken kaç gramaj vereceğinizi veterinerinize danışabilir veya aldığınız kedi mamasının arkasında yer alan bilgilendirme yazılarından bakabilirsiniz. Küçük dostlarımız büyüdükçe ihtiyaçları olan mama gramajı düşmektedir. Ancak sizin de kedi maması tercihinizi yaparken o mamanın içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kediniz için içeriğinin yeterli olduğuna inandığınız mamalarını tercih edebilirsiniz.

Kuru kedi maması kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise mamayı mutlaka taze tutmanız. Küçük dostlarımız kokusunu kaybetmiş ve tazeliğini yitirmiş mamaları yemekten hoşlanmazlar. Diğer yandan yaş mamalar ise açılmadıkları sürece oda sıcaklığında saklanabilirler. Ancak açıldıktan sonra küçük dostumuz bir kısmını tükettiyse mutlaka buzdolabında saklamalı ve en kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede kedinizin kuru mama yediği öğün aralarında onları en taze yaş mamalarla besleyebilirsiniz.

Doğru ve kaliteli mama tercihi kedinizin sağlığını etkileyen en önemli faktördür. En sağlıklı seçim olan karışık beslenmeyi gerçekleştirirken en kaliteli mama markalarını incelemek, mama seçiminizi yaptıktan sonra da mamalara doğru ve hızlı şekilde ulaşabilmek için Petlebi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?