Kilitli Poşet Kullanmanın Avantajları

Kilitli Poşet Nedir?

Kilitli poşet; ambalajlama sektöründe yarım asırlık bir tarihe sahip olup, ürün saklama kolaylığı ve pratikliği ile firmalardan müşterilere kadar her alanda kullanım alanına sahiptir. 1950’li yılların ortasında ilk imalat ve patent alımı nedeniyle saklama ürünleri arasında yerini alarak, tek elden patent sahipliği nedeniyle tam anlamıyla dünyada pazarını sağlayamamış olmasına karşın, lisans uygulamasının sona ermesi ile kilitli poşet üretimi geniş alanlara yayılarak, ambalajlama sektöründe olması gereken yerini almaya başlamıştır.

Kilitli Poşet Avantajları Nelerdir?

Kilitli poşet haricindeki; eski usul kavanozlama ya da teneke kutu ürünlerinin tek açımlık olması ve ürün içeriğinden fazlaca yer tutması sebebiyle; gerek son tüketim kısmında, gerekse de üretim kısmında sıkıntılar hakimdi. Kilitli poşet uygulaması ile ambalaj içeriği kadar ürün uygulaması, kullanılan ürünlerin tekrar kilitlenerek saklanabilmesi ve en önemlisi ise sevkiyat, raf konumlandırma ve de son tüketim müşteri kısmında saklanma ebatları miniminize edilmesidir.Bunların dışındaki avantajlarını sıralayacak olursak;

 • Boş ambalaj halindeyken; hacimsel ve kütlesel anlamda yok denecek kadar az bir yere sahip olması stoklama adına önem taşır.
 • Ambalaj üzerine uygulanabilen baskı unsurları sebebiyle, görsel şıklık yaratarak müşteri gözünde albeni yaratır.
 • Ürünün sevkiyatı esnasında ağırlığı çok az olduğu için egsoz karbonmonoksit dağılımı ve de kütlesi çok düşün olması nedeniyle çevrede yer kaplamayarak son derece çevreci bir yapısı vardır.
 • İçeriğindeki ürünün saklanması ve de tekrar eden kullanımları esnasında kilitlenebilir olması, gerek raf, gerekse de içeriğindeki ürünü muhafaza ederek ürün ömrünü uzatır.
 • Ürünlerin otomatik paketleme adına kolaylığı ürün performans anlamında verim sağlamaktadır.
 • Ürün üretim birim fiyatı düşük olması sebebiyle ürün satış fiyatında da etkisi mevcuttur.
 • Özellikle sertifikalı ürünler kapsamında gıda ile temasa uygunluk konusunda güvenilirdir.

Müşteri Gözünde Kilitli Poşet

Kilitli torba ile ürünlerin bir çok alanda olduğu gibi son tüketici olan müşteri portföyünde de ciddi bir farklılık söz konusudur.

 • Üretim maliyetlerinin düşük olması sebebiyle, paketleme ve nakliye masraflarının da azalması ürün satış fiyatının müşteri adına daha uygun olmasına sebep olur ki bu da tercih sebebidir.
 • Üzerindeki baskılama sistemi, görsel hafıza adına müşteri zihninde önemli yer tutar. Bu da gereksiz reklam masraflarından kurtulmanız anlamına gelir. Dolayısıyla satış fiyatını etkileyen bir masraf daha firma adına giderildiği gibi, müşteri gözünde ise yaratılmış hafıza ile raflarda bulunan ürünleriniz için farkındalık oluşur.
 • Müşterilerin ürün temininden tüketimine kadar varolan süreçte en önem verdiği konu; tazeliktir. Her tüketim sonrası kilitleme sistemi ile içeriğindeki ürün minimum hava teması sağlar ve tazeliğini korur.
 • Ürünlerin müşteri tarafından tüketimi esnasında ve sonrasında tekrar tekrar ambalajı kullanma imkanı, müşteri gözünde sadakat yaratır. Rafında ya da dolabında bulunan ürün farklı amaçlarla kullanılsa da üzerinde firma reklamı sağlanır.

Kaynak:  http://eskaambalaj.com/urunler/kilitli-poset

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap