blank

Köpek Maması Seçimi Nasıl Olmalı?

Köpek sahiplenenler köpek maması konusunda çok seçici olmalıdır. Güzel ve sevimli dostlarımızın hem uzun hem de sağlıklı yaşayabilmesi için köpek maması tercihi kaliteli bir şekilde yapılmalı, tercih edilecek mamaların içeriği hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Evcil hayvan dostları olarak seçeceğimiz mamanın içeriğine göre hareket ederken aynı zamanda diğer önemli faktörler konusunda da dikkatli olmalıyız.

Yavru köpek mamasından yetişkin köpek mamasına geçiş süreci de çok önemlidir. Yavru köpekler anne sütü tüketirken ihtiyacı olan mineral ve besinleri anne sütünden almaktadır. Şirin dostlarımız 2 aylık olduktan sonra artık kuru köpek mamasına geçiş süreci de başlamaktadır. Yine bu süreçte köpeklerin dişleri 1.5 – 2 aylık olduktan sonra çıkmaya başladığından bu süreçten önce kuru köpek mamasının zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Bazı köpeklerde anne sütü yetersiz olabilir. Bu tür durumlarda ise dişleri çıkmamış olan yavru köpekler için yaş köpek maması takviyesi yapılabilir.

Köpek Mamasının İçeriği Nasıl Olmalı?

Yetişkin ve yavru köpek mamalarının içeriği farklıdır. Bu fark tamamen besin değerlerindeki oranlarla ilişkilidir. Yavru köpekler yetişkinlere göre daha hareketli olduğundan, yüksek besin değerine sahip mamalarla beslenmelidirler. Yetişkin köpekler ise aynı hareketliliği yakalayamadığında kilo almaya başlarlar. Sonuç olarak yetişkin köpek dostlarımız için yavru köpek maması vermemiz sakıncalıdır. 12 aya kadar gelişimine devam eden yavru köpekler için sindirimi kolay olan mamaları seçmeniz gerekir. Aynı durum yetişkin köpekler için de geçerlidir. Kaliteli köpek maması seçerken mamanın içeriğine de dikkat etmekte fayda var.

Köpek maması içeriğine bakıldığında en düşük yüzde 30 oranında et ile desteklenmesi gerekir. Diğer önemli bir konu ise tahılsız mamaları tercih etmek. Tahıllı mamalarda pirinç ve mısır bulunduğundan şeker hastalığı ve obezite gibi sağlık sorunları ilerleyen dönemlerde yaşanabilir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı için de glisemik oranı yüksek olan mamaların kullanılmaması gerekiyor. Tercihen sebze ve meyve takviyeli mamaları satın almanız daha uygundur.

Köpek maması seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise kümes hayvanı ve türevleri şeklinde içeriklere sahip olan mamalardan uzak durulmasıdır. Bu mamaların üretiminde kümes hayvanlarının kemik ve gaga gibi organları kullanılmaktadır. Ayrıca içeriğinde ham protein oranı yüksek olan ve iyot, fosfor, bakır, demir ve kalsiyum destekli mamaları tercih etmeniz önemlidir.

Kaliteli köpek maması seçerken soyalı olmamasına ve glütenle desteklenmemesine de dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca tatlandırıcı ve renklendirici içeriklere sahip olan köpek mamalarının birçok hastalığa neden olduğunu unutmayın.

Özet olarak köpeğinizin aktivitesine, sağlık durumuna, yaşına ve cinsine göre her zaman doğru mama tercihi yapmaya özen göstermeli ve D, B1, A vitamini ve mineral takviyeli olan mamaları satın almalısınız.

Köpek Mamasıyla Tüy Dökme Arasında İlişki Var mı?

Köpeklerde tüy dökülmesi yılın her döneminde görülebilen durumlar arasındadır. Ancak bu durumun azaltılabileceği unutulmamalıdır. Köpeklerde tüy dökümü seçilen mamaya, deri hastalıklarına, mevsimsel geçişlere ve cinsine göre yaşanabilir. Ancak tüy dökümünün köpek maması ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız her zaman kaliteli ve sağlıklı mamaları tercih etmeniz yeterli olacaktır. Yine de veteriner hekim kontrolünün aksatılmaması da önemlidir.
Köpeğinizin sağlığı için en kaliteli köpek mamalarını www.petlebi.com adresinden sipariş verebilirsiniz. Sadece kaliteli mama siparişi için değil, köpek oyuncakları, ödül mamaları, köpek yatakları, köpek tasma ve tarakları gibi tüm köpek ürünlerine de petlebi.com’dan ulaşabilirsiniz. Üstelik bu platformda yer alan köpek mamalarının içerikleri de kapsamlı bir şekilde paylaşılmakta ve kullanıcıların bilgi sahibi olması sağlanmaktadır.

Kapak görseli Brooke Cagle
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?