Tanıtım

Kosgeb ve Kredi Notu


Kosgeb en sade anlatımla; Ticari hayat yeni başlamak isteyenlerin ya da mevcut firmasını canlandırmak isteyenlerin, devlet tarafından nakit ihtiyaçları için kaynak sağlayacakları krediyi alabilecekleri kamu kuruluşudur. Bu açıdan özellikle ticari hayata yeni atılan vatandaşlarımız kosgeb nedir sorusunu sorar olmuşlardır. Kosgeb vermiş olduğu 2 türlü kredi ile ticaret ile uğraşmak isteyen ya da uğraşan vatandaşlarımıza can suyu olmaktadır. Bu iki kredi;

1- Geri ödemesiz hibe Kosgeb Kredisi (50.000 Türk Lirasına kadar)

2- Sıfır faizli geri ödemeli Kosgeb Kredisi (100.000 Türk Lirasına kadar) şeklindedir.

Kosgeb’ten Faydalanma Yöntemi

Kosgeb kredilerinden faydalanmak için belli bir yöntem bulunmaktadır. İlk olarak mutlaka kurum tarafından verilecek olan eğiti almalısınız. Bu eğitimde devam zorunluluğu ve katılım esastır. Eğitimi başarı ile sonlandırıp sertifikanızı aldıktan sonra, ilgili olduğunuz iş kolu ile ilgili bir proje hazırlamalısınız. Bu proje için uzmanlardan yararlanabilirsiniz. Bu hizmeti veren danışmanlık şirketleri bulunmaktadır. Daha sonra kurumun internet sitesi üzerinden bazı işlemler yapılmalı ve elde edilecek belgeler ile birlikte kuruma fiilen başvuru yapılmalıdır. Akabinde de onay süreci beklenmeli ve de krediniz onaylanınca banka işlemlerine geçilmelidir.

Banka evrakları tamamlanıp banka işlemleri de sonlandıktan sonra nakit krediniz ile işyeri işlemlerine başlayabilirsiniz. Kosgeb’e sunmuş olduğunuz projede vadettiğiniz işlemleri yerine getirmeniz için verilen bu kredi, sizin Kosgeb tarafından denetimlere tutulmanıza da sebep olacaktır.

Kredi Kayıt Bürosu

Kredisini ya da kredi kartı borcunu ödemeyen kişileri bankalar tarafından haklarında bir değerlendirme yapılarak bir listeye alınırlar. Bu listede o kişi hakkında detaylar yer alır. Bankalar müşterilerine kredi verecekleri zaman o listedeki notlara göre değerlendirme yaparlar. Buna Kredi notu da denir. daha fazla bilgi için tıklayın Bu not çekilen krediler, ödeme durumları ve bunun gibi etkenlere göre verilir. Bu notlar Kredi Kayıt Bürosu altın toplanmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu; Geçmiş dönem bankacılık işlemlerinizdeki ödeme alışkanlıklarınızın bulunduğu sizin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızın girilerek notunuzun öğrenildiği bir sistemdir. Kredi Kayıt Bürosu yani KBB 9 adet bankanın birlikte oluşturdukları bir havuzdur. Bu açıdan bankalara kredi için başvuru yaparken bu notu öğrenmenizde fayda vardır. Çünkü yapacağınız Kosgeb de dahil her türlü kredi için, olumlu cevap gelip gelmemesi tamamen bu nota bağlıdır.

Kredi notu öğrenme için bazı yöntemler mevcuttur. https://www.finanskrediler.com/sms-ile-kredi-notu-ogrenme Avea, Vodafone, Turkcell üzerinden ücretsiz bir şekilde bu notu öğrenebilirsiniz. Bunun için cep telefonu satan bir bayiye gitmeniz yeterlidir. Yine bankalar bu hizmeti vermektedir. Bankaların internet sitesine giriş yapılarak öğrenilebilir. Kredi notunuzu öğrenmek amacıyla yazılmıştır.

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

1988 İstanbul doğumlu. At Antrenörlüğü (2008), Güvenlik Bilimleri (2010), İşletme (2011), Medya ve İletişim (2015) bölümlerinden mezun. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2. sınıf öğrencisi. Evli ve 1,5 yaşında Emir adında bir oğlu var. 2008 yılından beri Kelimeler Benim'de yazıyor. Drone pilotu ve Çaylak PHP geliştirici. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.