Kredi Notu ve Sicil Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi çekmek isteyenlerin aklını sıkça kurcalayan şeylerden biri kredi notudur. Kredi ihtiyacı olan insanların aklında bulunan “Sorunsuz kredi almak için kredi notum en az kaç olmalı?” sorularının yanında “kredi notu nedir?” gibi sorular da mevcut.

Kredi Notu Nedir

Kredi notu; bankadan kredi çekmek istediğinizde, bankanın size kredi verip vermemekte karar vermesini sağlayan bir ölçüttür. Tek ölçüt olmamasına rağmen en önemlisidir. Banka, krediyi düzenli ödeyebilecek olmanızı ister. Bunun için de bazı bilgileri kullanır. Kredi notu hesaplanmasında; Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, borç durumu, yeni kredi açılışları ve kredi kullanım yoğunluğu gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Kredi notunuzu inceleyen banka, size kredi verip vermeme kararını daha kısa sürede ve herkese eşit haklar sağlayarak yapar. Kredi notunuz 1500 ve üzeri ise kafanız rahat olabilir. 700 altında ise bunu yükseltmek için kredi ödemelerinizi her zaman zamanında yapmak, kısa zamanda çok fazla kredi başvurusu yapmamak, kredi kartınızdaki borçları sıfırlamak ve kredi kartı limitlerinizin ihtiyacınızdan fazla olmamasına özen göstermek önemlidir.

Kredi notu öğrenme konusunda tereddütü olan kişiler findeks üzerinden sorgulama yaptırabildikleri gibi bankalar aracılığı ile de kredi notlarını öğrenebilirler. Findeks üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinde ve bankalar aracılığı ile yapılacak kredi notu sorgulama işlemlerinde, 9 TL’lik bir ücret tahsili söz konusudur. Kredi notunuzu yükseltmeniz ve kredi almanız durumunda sizden düzenli geri ödemeler bekleyen bankalar, borcunuzun ödemesini 90 gün içinde yapmamanız durumunda sizi kara listeye alırlar. Kredi aldığınız kurum büyük ihtimalle bu borcu avukata iletir ve borcunuz katlanarak çoğalır. Kara listeye alınmanız demek, o süre içinde bir daha kredi ya da kredi kartı alamamanız demektir.

Bankalar ödeme alışkanlığınızın olmadığını düşünerek size kredi veya kredi kartı vermeye çekinirler. Geri ödemeleri tamamlanmış ve takip süresi bitmiş kayıtlar 5 sene sonunda kara listeden çıkarılacaktır. Kara listeden çıkarılmış olmak bankaların size tekrardan kredi ve kredi kartı vereceği anlamına gelmez. Bir kez kara listeye girmiş olmak negatif bir izlenim yaratacağı için bankaların kendi kararlarına kalmış bir işlemdir. Kara listeden çıkmanın bir diğer yolu da sicil affıdır.

Sicil Affı Nedir

Sicil affı, hükümetin durgun giden ekonomiyi canlandırmak ve kişilerin bankalarla yeniden çalışabilmelerini sağlamak amacıyla çıkarttığı bir tür aftır. Kara listede olan kişi, sicil affı çıktıktan sonra onların belirlediği tarihe kadar gecikmesiyle beraber borcunu ödemesi durumunda kara listeden çıkartılır. Bu af çıkmadan önceki gibi ödedikten sonra 5 sene beklemenize gerek kalmıyor da diyebiliriz. Geçtiğimiz senelerde çıkan sicil aflarında birçok vatandaş yararlanmıştır. Sicil afları sayesinde ülke ekonomisi bir nebze rahatlar. Kara listeye girmiş bir insan sicil affı olmadan yıllarca o listede kalabilir. Sicil affının çıkması kişinin tekrardan kredi notunun yükselmesi, yatırım ya da para ihtiyacını finansal yollarla yapabilmesi demektir.

Tüm bunlarla ilgili özet bilgi verdik. Bunların dışında tüm kredi, banka, kredi kartı ve kara listeyle alakalı aklınıza takılan her türlü detayı sicilaffi.net sizin için cevaplıyor. “kredi yaş sınırı kaçtır?”, “ev hanımlarına kredi veren bankalar hangisi?” ve daha yüzlerce soruya, konuyla alakalı en güncel haberlere buradan ulaşabilirsiniz. Bunların yanında bir yazıya yapılmış yorumları okuyup cevaplandırabilir, kendiniz de yorum bırakarak benzer durumu tecrübe edinmiş kişiler tarafından cevaplanmasını bekleyebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap