çekya

Neden Çekya’da Üniversite Okumalısınız?

Son yıllarda çok sayıda öğrenci eğitim almak için tercihini Çekya’dan yana kullanıyor. Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ülkeleri ile komşu olan Çekya’da üniversite okumak çok sayıda öğrencinin hayallerinden biri haline geldi.  Kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan bu ülkede okumak gençler için cazip bir seçenek oluyor. Sadece 11 milyon nüfusa sahip olan bu sakin ülke özellikle Prag Devlet Ekonomi Üniversitesi ile ön plana çıkıyor. Bu üniversite son derece köklü bir eğitim sistemine sahip olduğundan dünyanın pek çok farklı ülkesinden öğrenci kabul edebiliyor. Türkiye’den de pek çok öğrencinin üniversite eğitimi almak için bu üniversiteyi tercih ettiğini belirtebiliriz.

Elbette ülkede son derece kaliteli bir eğitim sistemine sahip olan pek çok farklı üniversite bulunuyor. Çekya’da en çok rağbet gören üniversiteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çek Ekonomi Üniversitesi
  • Çek Teknik Üniversitesi
  • Charles Üniversitesi
  • Prag Devlet Ekonomi Üniversitesi

Bu okullar farklı bölüm seçenekleri de sunduğundan herhangi bir alanda üniversite eğitimi almak isteyen gençler hiç tereddüt etmeden rotasını Çekya’ya çevirebiliyor.

Çekya’da Üniversite Sınavı Var mı?

Öğrencilerin büyük bölümünün aklındaki soru ise Çekya’da üniversite okumak için herhangi bir sınava girmek gerekip gerekmediği oluyor. Öncelikle okula başvuru yapmak için ülkemizde olduğu gibi bir sınava girmenin gerekmediğini belirtebiliriz. Lise diploması ve aynı zamanda notların yazılı olduğu transkript ile beraber okula başvuru işlemi kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak bazı üniversitelerin ve bazı bölümlerin yeterlilik sınavlarının olduğunu da unutmamak gerekiyor. Özellikle yeteneğin ön planda olduğu bölümlerde okumak istiyorsanız üniversitenin yeterlilik sınavına girmeniz ve baraj puanı geçmeniz gerekir.

Çekya’da üniversite okumak için bir neden de ulaşımın son derece kolay olmasıdır. Türkiye’den sadece 3 saatlik bir uçak yolculuğu ile bu ülkeye ulaşılabilir. Dolayısıyla öğrenciler hafta sonlarında bile ailelerin yanına gelebiliyor. Ülkede İngilizce eğitim de verilebildiği için mutlaka ülkenin yerel dilini öğrenmek gerekmiyor. Daha fazla bilgi almak isterseniz ICES Turkey internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu sitede ülkedeki yaşam koşulları hakkında da detaylı bilgi mevcut.

Kapak görseli Nastya Dulhiier
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?