blank

Nemi Seven Yeşil Yapraklı Ev Bitkileri

Eviniz için güzel, bakımı kolay, yeşil yapraklı ve nemi seven iç mekan bitkileri seçmek istiyorsanız, bu yazı kararınızı vermenizi kolaylaştırabilir.

Evde çiçek olması, doğayla olan bağımızı hatırlattığı için psikolojik olarak bizi rahatlattığı gibi, pozitif duygularla dolmamızı sağlar. Çiçekler insana canlılığı, temiz havayı, düşük stres düzeyini vadeder. Özellikle de yeşil yapraklı olanları..

Aşağıda nemi seven yeşil yapraklı farklı bitki çeşitlerinin ayrıntılı bir listesini bulabilirsiniz. İç mekan mimarisine veya ev dekorasyonunuza en uygun olan bitkileri seçmek çok zor olmayacaktır, çünkü yeşil yapraklı bitkiler renk uyumu gözetmeksizin bir çok ortama çok yakışacaktır.

Çiçek sepeti’nin saksı bitkileri kategorisinde bir çoğunun görselini ve ortalama fiyatlarını da görebileceğiniz, ev çiçekleri yada salon çiçekleri olarak da bilinen canlı, yeşil yapraklı bitkilerden bazıları;

Fiddle Leaf Fig (Keman Yapraklı Kauçuk)

Modaya uygun birçok iç mimari dergisinde yer alan bu çok gür olmayan bitki, uzun boylu sütunlu bir bitkidir. Evinizin köşeleri ve dar alanlar için harika bir dolgu ve ilginç bir parçadır. Yaprakları iri, mumsu, koyu yeşil ve keman şeklindedir, dolayısıyla adını buradan alır.

Bakımının zor olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Tropik iklime özgü olan bu özel ev bitkisi, ortalama bir evde her zaman kolay olmayan sıcak, ıslak ve nemli ortamları sever. Fakat bunun sizi korkutmasına izin vermeden, bu güzel bitki için böyle bir ortam sağlayabilirsiniz.

Keman yapraklı kaucuğa parlak filtrelenmiş ışık ve bol miktarda su sağlayın yeter; bunun için gelişerek size teşekkür edecektir.

blank

Keman yapraklı kaucuk ortalama ev bitkilerinden biraz daha fazla dikkat gerektirir, bu yüzden sadece bitkiye zaman ayırabilecek acemi bir çiçek yetiştiricisi için gerçekten uygundur. Hastalığa ve haşere istilasına karşı hassas bir türdür. Büyük sıcaklık dalgalanmalarına ve değişen nem seviyelerine maruz kalırlarsa, yapraklarını düşürmeye de başlayabilirler. Buna rağmen, Keman yapraklı kaucuk ev bitkileri konusunda becerilerini geliştirmek isteyenler için harika bir bitki olabilir.

Money Tree Plant (Para Ağacı Bitkisi)

blank

Para ağacı bitkisi, az bakım gerektiren kolay büyüyen bir bitki arayanlar için iyi bir seçenektir. Bazıları şans ve zenginlik getirdiğine inanır; bazıları ise benzersiz, ilginç görünümü için onu sever. Bu bitki sıra dışı örgülü bir gövdeye ve parlak yeşil yapraklara sahiptir. Ne yazık ki, gövde doğal olarak örgülü değildir. Bu genellikle bitki genç ve yumuşak olduğunda elle yapılır.

Para ağacı yaklaşık 6 metreye kadar büyürken, orta Güney Amerika’daki doğal ortamlarında, yaklaşık 60 fit yüksekliğe kadar büyüyebilir. Doğrudan güneş, yaprakları yakabildiği için, dolaylı ışık Para Ağacı için en iyisidir.

Düşük ışıklı ortamlarda oldukça iyi iş çıkardığı bilinmektedir. Bitki buharlı ve nemli ortamlardan hoşlanır.

Devil’s Ivy (Salon Sarmaşığı)

Salon sarmaşığı olumsuz koşullarda gelişebileceği için çiçek bakmaya yeni başlayanlar için en iyi ev bitkilerinden biridir. Bitki sadece seyrek olarak suya ihtiyaç duyar, ancak suladığınızda iyice sulanması gerekir. Çok fazla nem istedikleri için evinizde makul bir nem bulunduğundan emin olmalı veya bitkinizi bir banyoya yerleştirmeyi ya da nemlendirici kullanmayı düşünmelisiniz.

Salon sarmaşığı çeşitli aydınlatma koşullarına toleranslı olduğu için bakımı kolaydır. Dolaylı parlak ışık sever, doğrudan güneş ışığından bitkiyi kurutur.

Boston Fern (Kılıç Eğreltiotu)

Kılıç eğrelti otları, parlak yeşil yapraklı yemyeşil eğrelti otlarıdır. Kolay büyüyen bitkiler olsalar da, yüksek nem ve dolaylı güneş ışığı severler. Bu ihtiyaçları karşılanmadan, sıkıntı belirtileri gösterebilir. Bu yüzden bitkiyi nemli bir yere yerleştirin ya da küçük bir nemlendirici kullanın. Eğrelti otunu haftada bir nemlendirmek, bu bitki için nem seviyelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Kılıç eğrelti otunu başarı ile büyütmenin püf noktası toprağı her zaman nemli tutmaktır. Toprağın düzenli olarak nem için kontrol edilmesi gerekir, bu yüzden uzun süre evden uzakta olan biri için bu bitki uygun değildir.

Bitki yosun içeriğinin yüksek olduğu toprağa ihtiyaç duyar ve çok nadiren gübre gerektirir. Mealybug ve Spider Mite istilasına karşı hassastır ve bu zararlılara derhal bakılmazsa ciddi olumsuz etkiler gösterebilir. Kılıç eğrelti otları dünyanın en kolay bitki olmasa da, bakım planınızı doğru yaparsanız buna değer olabilir.

blank

Rubber Plant (Kauçuk Ağacı)

Kauçuk ağacı; kalın, parlak, çarpıcı, oval şekilli büyük yapraklara sahiptir. Yeni yapraklar pembe renkli kılıflara sahipken, daha olgun yapraklar çok koyu yeşil renktedir.

Bu bitkiler doğal ortamlarında 50 fit veya daha fazla büyüyebilir. İç mekanda bile, sık sık odanızın yüksekliğine meydan okuyabilirler, bu nedenle acemi bitki sahiplerinin bitkinin yüksekliğini kontrol altında tutabilmek için biraz budama yapmaya istekli olması gerekir.

Kaucuk ağacı, kolayca yanıp kuruduğu için doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır, parlak dolaylı ışık gerektirir.

Kaucuk ağacı için toprak eşit şekilde nemli tutulmalıdır. Bu bitki, sağlıklı kalmak için daha yüksek nem seviyelerine ihtiyaç duyduğundan diğer bitkilerden biraz daha fazla bakım gerektirir. Umarız bu liste size nemi seven yeşil yapraklı ev bitkileri konusunda yardımcı olmuştur. Hangi yeşil yapraklı bitkilerin eviniz için uygun olduğundan hala emin değilseniz, mükemmeli seçmeniz için hemen Ciceksepetim.com’da ki saksı bitkileri seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?