blank

Paraya Doymayan Kutsal Bilgi Kaynağı

28 Şubat 2016 Pazar günü saat 00:20 civarında Ekşi Sözlük aniden tasarım değiştirdi. Alexa’ya göre Türkiye’nin 5’inci, Dünya’nın ise 316’ncı en çok ziyaret edilen web sitesi olan ve sloganı “Kutsal Bilgi Kaynağı” şeklinde belirlenmiş Ekşi Sözlük, böyle köklü bir değişikliği hiçbir kullanıcısına danışmadan, kimsenin fikrini sormadan yaptı. An itibariyle (bkz: 28 şubat 2016 ekşi sözlük’ün tasarımının değişmesi) başlığına 3056 adet entry girilmiş ve neredeyse hepsini okumama rağmen bir tane bile olumlu cümleyle karşılaşmadım.

Sözlüğün ilk halini andıran “Antik” arayüzü, bir süre önce değişerek “Beta” ismiyle akıllara kazınan bir önceki temaya geçilmişti. O zamanlar Ekşi Sözlük, kullanıcıların bir kısmından yine tepki toplamış, fakat şimdiki gibi topyekun bir isyan dikkat çekmemişti. Şimdiki değişikliğe gösterilen tepkinin en büyük sebebi arka planı beyaz fonla değiştirmeleri oldu. Adı üstünde “sözlük” burası, insanlar sürekli bir şeyler okuyor. Bembeyaz ekran üzerinde siyah yazıları okumaya çalışınca, Ekşi Sözlük deyimiyle kör olduk be birader. Mesajınız var yeşili gitti, olay ışığı yalan oldu. Entry’lerin nerede başlayıp nerede bittiği belli değil ve satır aralığı hayvani derecede fazla. Uzun entry’ler kısaltılmış, devamını okuyayım diye bir saçmalık getirilmiş, sürekli ona tıklıyorsunuz ki entry’nin devamı açılsın.

Ekşi Sözlük'ün Yeni Muhteşem(!) Tasarımı
Ekşi Sözlük’ün Yeni Muhteşem(!) Tasarımı

Peki nedir bunca insanın karşı çıktığı halde geri adım atılmamasının sebebi? Ne olacak oğlum? Para tabii ki. Şu habere göre Ekşi Sözlük 2009 yılında ayda 100.000 TL para kazanıyormuş sadece reklamlardan. Yıl 2016 ve internet aboneliğinin su ve elektrik aboneliğiyle kafa kafaya gittiği bir zamanda yaşıyoruz. Aradan geçen 7 senede sözlüğün ulaştığı aylık geliri siz hayal edin. Buna rağmen, adamlar doymuyor, daha çok para kazanabilmek ve reklamları kullanıcının gözüne sokabilmek için üzerine selektör yapılmış çarşaf gibi bembeyaz bir tasarımı dayatıyorlar insanlara.

Ekşi Sözlük'ün Bir Önceki Alışılagelen Tasarımı
Ekşi Sözlük’ün Bir Önceki Alışılagelen Tasarımı

Tabii insanlar artık isyan bayrağını çekti ve (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi) şeklinde bir eylem başlattı. Bu eyleme bizzat ben de katıldım ve sözlüğün tasarımı eskiye dönene ya da en azından iyileştirilene kadar entry girmiyorum. Her eylem gibi bu da yazarların %100’ü tarafından desteklenmiyor tabii. Goygoy aynı hızda devam ediyor. Bu da sözlüğün yeni sahibi Başak Purut’un (Kanzuk) ekmeğine yağ sürüyor.

Ne istiyorum biliyor musunuz? Üzerinden para kazandığı insanların fikirlerini zerre umursamayan bu tip siteleri, o insanlar bir anda terk etse de şunların batışını çekirdek yiyerek seyretsek. İnsanoğlu çok kibirli. Seni oraya getiren insanlara gün geliyor “site benim istediğimi yaparım beğenmeyen gitsin” şeklinde gider yapabiliyorsun. Umarım büyük gideri bir gün sözlüğün asıl sahibi olan kullanıcılar yapar da o zaman anlar birileri neyin ne olduğunu.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

41 Yorum
 • Şimdiye kadar ekşi sözlüğe bir kere bile üye olmayı düşünmedim. Yazılan çizilenler hakkında da hemen hemen neredeyse hiç denilecek kadar bilgi almışımdır ki bunda galiba İngilizce biliyor olmamın da payı var. Bence ekşi sözlük komple kapansa gitse daha hayırlı olur.

  Bu kanıya bir motosiklet videosuna yapılan yorumlardan sonra karar verdim. Genelleme yapmak doğru değil ama entel-dantel insananların ve sözde bilip bilmeyenlerin çoğunlakta yer aldığı bir platform.

  Bana sorarsanız insanların bu platform üzerinde bir şeyler karalaması yerine oturup kendi bloglarını oluşturup bilgiyi ulaştırması çok daha makul bir seçenektir. En azından blog sayesinde bir insanın fikrini tanıma şansına sahip oluyoruz. 110 küsür sayfa boyunca entry’yi okuma gibi bir hataya hiç düşemedim. Bilgi kadar zamanda önemlidir ve bu konuda ekşi bence zaman katili.

  • Zaman katili tanımlaması kesinlikle doğru bir tanımlama oldu. Ben en çok sözlüklerden muzdari oldum boşa zaman harcama konularında. 3 saat sözlük okuyana kadar 1 saat blog yazsam hem daha mutlu olacağım hem de faydalı bir iş yapmış olacağım. Aksi halde sözlüğü zengin ediyoruz.

   • Aynen katılıyorum. Ekşi sözlüğe bakıyorum ara sıra. Google aramalarından çıkıyor bazı yararlı şeyler ama. Hiç üye olup yazmayı düşünmedim. Sebebi ise 1 tane faydalı konu varsa 1000 bom boş goy goy konusu var. Sonra küfür ederek konuşmayı fikir özgürlüğü sanan, karşı tarafı aşağılayarak onun kutsalı neyse artık onu hiçe sayıp küfrederek konuşan insanlardan nefret ediyorum. Bunları da ekşisözlük te görmüştüm ondan soğumuştum.

 • Bu yeni tasarımı bende hiç beğenmedim ve direnişe adımı yazdırdım. Acaba tasarımcılar hiç mi düşünmüyor; beyaz bir arkaplan gözü ne kadar yorar, diye? Bu para hırsı ve ‘kullanıcı’ memnuniyetini hiçe sayma: yönetime hiçbir şey kazandırmayacak. Zaten, ‘reis kalmadı’ sözlükte… :)

 • Ekşi Sözlük’ün reklam gelirlerinin yüksek olduğunu düşünürdüm ancak bu kadar yüksek olabileceği hiç aklıma gelmezdi. İlk okuduğumda afedersiniz “ohaa” dedim kendi kendime. Ama doğrudur, olabilir dedim daha sonra. 2009’da internet reklamlarının büyüklüğü 10 milyon dolar ise şimdi gelinen noktayı hayal edemiyorum.

 • Ekşi Sözlüğü çok fazla kullanmıyorum. Kırk yılda bir girererim; o da Facebook sayfasından gözüme takılan entry olursa. Burak arkadaşımızın da dediği gibi sanırım sözlükte vakit geçirmek biraz zaman kaybı. Hele blog yazarı birisi için daha fazla kayıp. Orada geçirilen vakti blogumuza içerik üretmeyle geçirebiliriz.

  Böyle paragöz sitelerin kapanmasını ben de can-ı gönülden istiyorum. Hele bir site var ki tav oluyorum her karşıma çıktığında.

 • Her gece yatmadan önce yarım saat ekşisözlük de zevkle entry okurum. Fakat şimdiki kör edici temasıyla 5 dk dayanabildim. Not: üye girişi yaparsanız gece modunu aktif edebiliyorsunuz. Reklam olayı içinse birisi chrome eklentisi yazmıştı , site eski haline dönüyordu.

 • Yeni tasarım gerçekten de kabul edilebilir gibi değil. Ancak sözlük gerçekten sağlam bir bilgi kaynağı. Google’ ın kullanıcı verilerine ulaştırmadaki en büyük yardımcısı. Açık kalmalı bana göre ancak sözlük ticaret sicilde adı yazanların değil, sözlüğü sözlük yapan yazarlarındır. Bu unutulmamalıdır. Saygılar,

 • Bir ara yazar olarak girmek başlamayı düşündüğüm, ancak sonradan insanların umursanmadığı bir mecra olduğu kanısına vardığım bir mecra’dır. Sezer açıkçası bu saatten sonra pek birşey olacağını sanmıyorum. Neden sanmıyorum insanlar mecra’nın değişikliklerinden çok içindeki içerik ve bir bakıma yapılan geyiklerle ilgileniyor. Dolayısıyla bu değişiklik ne kadar kullanıcı tarafında site sahiplerini etkiler tartışılır. Ancak konuyu çok güzel ele almışsın, ellerine sağlık.

  • Dürüst olmak gerekirse, umursanmayan değil, aksine, gereğinden fazla umursanan bir mecra Ekşi Sözlük. Çok yüksek bir ziyaretçi potansiyeli var. Bir gün işlek bir başlığa girdiğim ilgi çekici bir içerik linki aynı gün içinde yaklaşık 6k hit aldı. Zaten site sahiplerinin şişik egosu da bu potansiyelin bir sonucu.

 • Hocam, dikkat ederseniz Google da dahil her şirket, firma, kuruluş (ne diyeceğimi bulamadım) Materyal Tasarım denilen sisteme geçti ve geçiyor. Şimdi Google bu tür tasarımlar için ayrıcalık gösterecek diye okudum bir yerde. Google+ nın yeni sistemine bakarsanız zaten ekşi sözlüğün niyetini anlarsınız.

  Ayrıca, kendilerinin yararına olacak bir şeyse neden millete danışsınlar ki?. Ha, pardon! para için :)

  • Teşekkür ederim. Aslında bu yazıya bazı güncellemeler yapmak gerekecek. Bu yazıdan sonra Ekşi Sözlük’te entry silme eylemi başladı ve bir bakıma başarılı oldu. Sözlük yönetimi beyaz arkaplan haricinde gri ve saman rengi arkaplan seçeneklerini getirdi.

 • bir nesil yazarlık yapan biri olarak Sezer’in serzenişine katılıyorum aslında birazcık yazarları düşünseler adsense benzeri bir gelir modeli ile yazarlara da para kazandırabilirler. Başak Purut un açıklamaları daha da vahim sözlüğün internet tarihimiz açısından yeri malum Lâkin onu bugünlere getirenlere vefasızlık yapılmamalı..

 • Ekşisözlük entrylerine dikkat ederseniz, son zamanlar da gündemi yaratan değil de gündemden nemalanan başlıklar açılmakta. Gündemde olan ve arama sonuçları yüksek olan hatta google trende bakarak gecenin köründe girilen entryler siteye hit kazandırma odaklı olmaya başlamıştır. Kullanıcı gücünün farkında olan ekşinin bu durumu onlara nakit olarak geri dönse de eski Türkiye’nin gündemini belirleyen değil, gündemdeki aranan başlıkları entry haline getiren bir sözlük haline gelmiştir. Paranın gücü kör olsun.

 • Sedat Kapanoğlu gittikten sonra Kanzuk’a kalan sözlük çürüyüp gidiyor. Geçmişte bir dönem “Kutsal Bilgi Kaynağı” sloganına yakışır işler yapmıştı (Üyeleri ile) fakat sonradan amaçlar ve niyetler değişti. Ellerinde bulunan bu büyük sosyal mecrayı sadece siyaset, tartışma vb. gibi suistimal edici ve toplum kurallarına aykırı bir şekilde kullanmaya başladılar. Toplum üzerinde büyük algı değişimleri yaratan eski yazarlar ortadan kayboldu. Onların yerine yeni nesiller geldi tabii ki hepsinin beyni yıkanmış ve empoze edilmiş fikirler ile doluydu. Hal bu olunca artık kutsal bilgi vermeyi ikinci ya da üçüncü plana attılar. Devir para kazanma devri hele ki sanal ortamda isen ve elinde çok değerli bir malzeme varsa.. Kanzuk şuan her ay sonu aldığı ödemeler ile eminim ki Dubai’de viskisini yudumluyordur. Ekşi sözlük 2014 ilk çeyreğinden beri cidden çok ekşi olmaya başladı. Eften püften yazarlar, saçma sapan görmemişlikler, ultra marka takıntısı olan ponçikler ve birçoğu..
  Tamamen zaman kaybı.. Aylar önce ilk defa ETC dosyasını açarak bir siteyi engelledim. Adı ekşi sözlük..

 • Şuanda Alexa Türkiye sıralamısında 6. sıraya düşmüşler lakin tasarımdan yoksa diğer sitelerin başarısından mı onu bilemem.

 • Çok ilgi çekici bir yazı. Oldukça başarılı olmuş. Yazınız sürükleyici ve akıcı. İnsanın okudukça okuyası geliyor. Bloğunuzu sırf bu eleştiri yazılarınız için takip ediyorum.

 • Blog olarak takip ettiğim toplasam 5 adet geçmez ama burası bambaşka en azından cesur. Teşekkürler.

 • Sadece ekşisözlük değil. Wikipediada da bence benzer durum var. Tamam iyi güzel reklam koymuyorlar ama bi ara gelen bağış toplama mailleri bizleri resmen kusturdu.

 • üye olup üyeliğin kabul edilene kadar üye olduğunu unutmak şifreni unutmak kullanıcı adını unutmak

 • Sözlük modası artık geçiyor bence. incisözlükte bile iç kavgalar başladı, ekşi desen tv kanallarında yerden yere vuruluyor hatta beyaz futbol programında bile.

 • Hiçkimse “bu kadar para yeter” demez. Musluktan akarken gün gelir nehirden akana yetinemez insan. O yüzden paralar insanlara değer verir hale geldi. Yani parası olmayan biri değersizdir anlayışı hakim ;)