Yere Çöp Atma Kültürü

Ülkemizdeki Yere Çöp Atma Kültürü

İddia ediyorum kültürel kodlarımıza bu kadar sağlam bir şekilde işlenmiş başka bir davranış yoktur. 3 yaşındaki çocuk da 63 yaşındaki adam da düzenli bir şekilde ve sürekli olarak yere çöp atıyor. Atmak istiyor! Atmak zorunda! İçgüdüleri onu buna zorluyor. Yazarken sinirleniyorum. Yere çöp atan insan kayıtsız şartsız, savaşta ve barışta, hastalıkta sağlıkta geri zekalıdır arkadaşlar sakın kimse itiraz etmesin. “Ulan ayı! Üç metre ötede çöp kutusu var, koskoca çöpü nasıl utanmadan sıkılmadan caddenin ortasına fırlatıp hiçbir şey olmamış gibi yürümeye devam edebiliyorsun?” diyemezsin. Çünkü saldırır, ezmeye çalışır, etrafınızdaki 100 kişiden bir kişi çıkıp da size destek olmaz, dayak yersiniz. Bu coğrafyadaki herkes bunu çok iyi bilir, bu yüzden kimse yere çöp atana ses çıkarmaz. Bakar, küfreder ve gider.

Kamp sonrası görüntü
Interrail Türkiye grubunun yaptığı BoluRail kampı sonrası kamp alanında çekildiği iddia edilen bir görüntü.

Burası Ortadoğu. Kültürümüzde çöp atmak var. Yok diyen kendini kandırıyordur arkadaşlar, var! Yere çöp atmak bizim kültürümüz, geleneğimiz, milli davranışımız olmuş! Senin benim gibi üç-beş tane hassas entel(!) bir tarafını da yırtsa o çöpler atılacak. Sahilleri bok götürecek. Yol kenarları pet şişe dolacak. Piknik alanlarının bitki örtüsü bebek bezleri, parçalanmış poşetler olacak. Peki bunu yapanlar sadece eğitimsiz insanlar mı? Hayır. Her kesimden insan yere çöp atıyor. En son Zeytinli Rock Festivali ve ondan birkaç ay önce Interrail Türkiye grubunun yaptığı Bolu kampı sonrası tertemiz alanların nasıl da leş gibi bırakılıp gidildiğini belki biliyorsunuzdur. Bu etkinliklere katılan hemen herkes ya üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu. Muhtemelen birçoğu şehir merkezindeyken elinde 2 kilometre boyunca çöp taşıyan, dostlar alışverişte görsün kafasında, sözde çevre gönülüsüdür. Yani konunun okumakla da ilgisi yok. Konu çok daha derin, dediğim gibi bir kültür meselesi.

Sigara İzmaritleri
Fotoğraf: Julia Engel

Sigara izmariti çöp değildir!

Öyle sanıyorlar. Sigara içenler gerçekten de o izmariti istedikleri yere fırlatabilecekleri bir cisim olarak görüyorlar. Geçen yazımda belirttiğim Erikli’nin tıklım tıklım sahilinde genç bir kadın: Deniz kenarında sigara içiyor, aynı zamanda çocuklarını eğlendiriyor. Sigarası bitti ve kıyıdaki ıslak kumun içine basıverdi izmariti. Bakın geri zekalı olmaktan kastım bu işte. O izmarit 5 saniye sonra gelen küçücük bir dalgayla yerinden çıktı ve çocuklarının yüzdüğü suyun içinde dolaşmaya başladı. Bunun olacağını akıl edemeyen bir embesilden bahsediyoruz. Sahiller, sokaklar, piknik alanları… Her yerde izmarit var. Sınırsız izmarit çöpü var ülkemizde. Şu anda bulunduğunuz yerde dışarıya çıkıp izmaritleri takip ederek yürüyün. Bu yöntemle Edirne’den Hakkari’ye kadar uzanan bir yolculuğa çıkabilirsiniz ve iddia ediyorum ömrünüz yetecek olsa hiç zorlanmadan milyarlarca izmarit bulabilirsiniz. Sigara, bir insan tarafından insanoğluna atılmış en büyük kazıktır.

Ağaç dibindeki çöpler

Burada çöp var o zaman biz de atalım

Dünyanın en mantıklı eylemi. Ağacın dibine biri çöp atarak orayı ulusal çöplük alanı ilan etmiş. O halde herkes çöpünü ağacın dibine atabilir. Bu düşünceyi, yere çöp atmaktan birazcık utanan insanlar, vicdanlarını rahatlatmak için kullanyor. Çöpü atarken de kendi kendilerince “şuraya atıyım ya herhalde burası çöpmüş ehe mehe :))” diye sessizce söyleniyorlar ki biri tepki gösterirse salağa yatabilsinler. 3 yıl öne bu konuyla ilgili bir sosyal deney yapmıştım. Kırık Camlar Teorisi ve Yaptığım Sosyal Deney başlıklı yazımda şöyle bir bölüm var:

…bir köşe başında beklerken aklıma bu konuda bir sosyal deney yapmak geldi. Şehrin merkezindeki gayet temiz ve işlek bir caddenin üzerinde bulunan telekom kutusunun dibine içtiğim suyun pet şişesini bıraktım ve kenardan izlemeye koyuldum. Yaklaşık yarım saat içinde şişeyi bıraktığım yer aşağıda görebileceğiniz, çekmiş olduğum fotoğraftaki duruma geldi.

Piknik yerindeki çöpler

Piknik yapan ayılar ve doğadaki izleri

Ayılar piknik yapmaz sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ülkemizde yaşayan milyonlarca ayı piknik yapmayı çok seviyor ve yiyip içtikten sonra ardında böyle izler bırakıyor. Allah aşkına siz de bir piknik alanına gittiğinizde, alanda böyle çöpler görünce sinirlenmiyor musunuz? Özellikle ücretsiz alanların bu şekilde olması kötü niyetten başka neyle açıklanabilir? Bu nasıl bir anlayıştır? Ey ayılar! Hadi kendiniz kültür olarak benimsemişsiniz, çoluğunuzdan çocuğunuzdan da mı utanmıyorsunuz pisliğinizi yemyeşil alanlarda bırakıp giderken? Çıldırmamak elde değil.

Çöp atmayın uyarısı

Buraya çöp atan eşektir

Hayatınızda kaç defa “buraya çöp atma” türü yazı gördünüz? Ben çok gördüm. Ülkemizin her yerinde bu tür bir yazı var. Kimi kibarca yazılıyor, kimi hakaret içeriyor hatta bazıları direkt küfürle sona eriyor. Hepsinin amacı, çıkış noktası aynı. İnsanların yüzsüzlüğü ile başa çıkamama sonucu ortaya çıkıyorlar. Peki işe yarıyor mu? Elbette hayır. Bu yazıyı gören ayı daha bir zevkle atıyor çöpünü oraya. Ne desek boş. Şimdi ben susuyorum, fotoğraflar konuşsun:

Çöp atmayın uyarısı
İnsan isen çöpünü kendi kapının önüne dök…
Çöp atmayın uyarısı
Lütfen çöp dökmeyiniz diye kibarca başlıyor. Buna rağmen çöp dökülünce ayı diye hakaret etmek zorunda kalıyor ve sonunda da hakaret artacak diye gözdağı veriyor.
Çöp atmayın uyarısı
(Hayvansanız atabilirsiniz)
Çöp atmayın uyarısı
Olur mu? Olmaz tabii. Onlar laftan anlamaz.
Çöp atmayın uyarısı
Çok ince bir mesaj değil mi? Belki burada bir yemek yenir diyor, insanlık güzel diyor. Yalvarıyor resmen adam bu ayılara.
Çöp atmayın uyarısı
Dini duyguları harekete geçirme yöntemi ile çöpten korunmaya çalışmak.
Çöp atmayın uyarısı
Açık ve net.
Çöp atmayın uyarısı
Cinsiyete göre kategorize edilmiş küfür. – Merhaba cinsiyetiniz nedir? + Erkeğim. – O halde pezosunuz.
Çöp atmayın uyarısı
Tatlı bir dille uyarır gibi başlayıp ölüm tehtidi ile son bulan çöp uyarısı.
Çöp atmayın uyarısı
Sosyal medya hesabı üzerine beddua yöntemi.
Çöp atmayın uyarısı
Samimi bir haykırış. Kırıcı değil.
Çöp atmayın uyarısı
Dış güçlerin çöp bırakıp kaçtığını sanıyor olabilir.
Çöp atmayın uyarısı
Çok sıra dışı bir tehdit. Çöp atanın kızını kaçırırım. Etkileyici.
Çöp atmayın uyarısı
Dayağı önceden haber veren net bir insan.
Çöp atmayın uyarısı
Yer ve zaman belirtip hakaretini de sonuna iliştirmiş.
Çöp atmayın uyarısı
İtina ile yazılmış, okunaklı ve bir o kadar sert bir mesaj.
Kapak görseli Etienne Girardet
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

64 Yorum
 • İnsanımızın çöpü yere atmaması için bir çıkarı olması lazım sanırım. İstanbul Belediyesi’nin pet şişeler için yaptığı paraya çevirme etkinliğini tüm ülkeye, her türlü cam, kağıt, ambalaj vb. atıkları dahil ederek yapsak, eminim ülkede yere çöp atan değil yerde gördüğü çöpü almak için yarışan bir toplum oluşacaktır. Elbette yine hiç bir şey umrunda olmayan ve hayli küfrü hak eden insanlar olacaktır ama sayıları haylice azalır diye düşünüyorum.
  Bu arada fotoğraflar bir harika: Facebook bedduasını instagram olarak değiştirsek daha işe yarar gibi 🤔😅

 • Bir arkadaşımın çok güzel bir sözü vardı, yazını okuduktan sonra o geldi aklıma abi. Yere çöp atan adam bana milliyetçilikten bahsetmesin diye. Gerçekten de öyle. Vatanını, yaşadığın yeri sevmek sadece oraya methiyeler düzmekle olmuyor. Evinin ortasına çöp atmayan adam sokağın ortasına çöp atıyorsa bizim bazı şeyleri en baştan değiştirmemiz lazım.

 • O kadar haklısın ki. Geçen gün aynı durumla karşılaştım, arabamdaki bir büyüğümüz umarsızca çöpü fırlattı. Benim içim gitti. Küçüklüğümden beri yerde çöp görünce sinirlenirim. Sanırım aileden gelen bişey. Nasıl yetiştirildiyseniz o şekilde devam ediyorsunuz. Bir çocuk yere çöp atıyorsa kesinlikle ailesi suçludur. Büyüdüğünde hala atmaya devam ediyorsa, karakterinden şüphe ederim..

 • Evde annesi peşinden temizliyor, okulda hademe peşinden temizliyor, dışarıda çöpçü peşinden temizliyor. Sonuç olarak bu bir yetiştirme tarzı.
  Evde annesi temizliyor yolluyor okula. Hadi bu eğitimi okulda alsın diyorlar. Ama bu seferde okulda bir tane çöpü yerden kaldırmaya çalışınca bütün haber kanalları;”Okulda Temizlik Skandalı” başlığı ve okulda öğrenciye temizlik yaptırıldı haberleri. Okul yönetimine soruşturma. Bu ülke bunları da gördü, ne yazık ki.

 • Sezer memleketimin ayısı bitmez. Toplumsal olarak dediğin gibi çiğerlerimize işlemiş bir alışkanlık. Vazgeçilemeyecek birşeymi kesinlikle hayır ama uyardığın zamanda anlamsız bir özgüvenle cevap verecek kadar fütursuzlar. Çöp atmayın notlarınada iyi güldüm ama adamlar haklı! Toplumsal olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Bunun mesajını nasıl verebiliriz bunu düşünmek gerek. Bu yazıda yetmez bizim millete..

 • Bir ara yayalara yağmurlu havada bile yol vermeyen hatta neredeyse ezmeye kalkışan öküz oğlu öküz şoförler için de yazarsan çok sevinirim.

  Bak cidden samimi olayım yazın için. Ben nadiren yere izmarit atan bir insanım. Kafam bir şeylere bozuksa fırlatır atarım izmariti. Hatta atarken de şunu geçiririm içimden: Keşke herkes şu dünyayı benim kadar kirletse! Yani en fazla sinirlendiğinde bir izmarit atacak kadar. Onun dışında kesinlikle yere bir peçete dahi attığımı bilmem.

  Sorun aslında yere çöp atmakta değil. Onlara zamanında bu eğitim vermeyen/veremeyen ebeveynlerde. Bak sen ne güzel yazıp çizmişsin. Kendi oğlunu bu konuda bilinçlendireceğine de adım gibi eminim. Neden çünkü ebeveyn bilinçli!
  Bilmem anlatabildim mi…

 • Bir yerde okudum; yollardaki kasisler tabelaları kuralları polisleri takmayan bizim gibi ilkel toplumları düzene sokmak için yapılıyormuş. Sen adam olamaz hız yaparsan işte böyle durdururum manasında yani. Kabaca ifade böyleydi. Şu saatten sonra bir değişim ve aydınlanma yaşanacağını düşünmüyorum. İmkanlar dahilinde yurt dışında yaşamak düşünülmeli.

  • Bizim evin önünde ki cadde de 2 tane devasa kasis var ve akşamları fren seslerinden yatılmıyor. Önce fren sesi sonra arabanın altının asfalta vurma sesi geliyor. İçin bir rahatlıyor varya. Oh olsun diyorum.

 • Kendi tükettiğin bir şeyin artığını bir çöp konteynırı bulana kadar yanında götürmen bu kadar zor olmamalı. Yerde bir pet şişe gördüğünde yanına poşetler yığman yerine yerdeki peti de alıp konteynıra atman çok da zor değildir ya.

 • Milletin ne kadar canına tak ettiyse bu afişleri hazırlayıp asmışlar.
  Cahil insan bu yazıya bile kızıp yine gider çöp atar.
  Hiç sorgulamaz acaba ben ne yapıyorum? Diye.

 • aklıma ”bit palas” isminde bir kitap geldi çok çok önce okumuş olduğum.

  onun dışında daha sık yazmana çok seviniyorum, bildirim gelince gerçekten mutlu oluyorum:)

 • Çok büyük bir problem size yüz kızartan bir hikayemi anlatayım. Bundan dört sene önce Aydın-Muğla karayolu üzerindeki Çine ilçesi çıkışının bir kaç km ilerisinde Gerga antik kenti sapağında bulunan bir kıraathane de oturuyorduk. Yoldan geçen bisikletli bir turist kıraathanenim önünde durup çeşmeden Pet şişesine su doldurmaya başladı. Daha sonra etrafa şöyle bir baktı ve rezalete dayanamayıp şişesini bisikletin koydu ve yerdeki sigara izmaritlerini toplamaya başladı. Orada biz dahil herkes oturup adamı izledi. İçler acısı bir durum. Daha sonra antik kente ziyarete gittiğimizde durum yine aynı. Adam yüzyıllardır orada duran tarihi dokunun içine bile yediği içtiği şeylerin çöplerini atabilecek kadar vizyonsuz.

  Babam ile uzun yolculuklara çıktığımızda yok kenarındaki çeşmelere uğrarız bazen el yüz yıkamak veya su içmek için. Ve 15 dk mızı orayı temizlemeye ayırırız. Sizde elinizden geldiğince böyle ufak temizlik yaparsanız bunlar birikir ve çoğalır. Belki o zaman öküzler de azalır memlekette rahatlar.

 • Selamlar,

  Egitimli insanlar bile dusunmeden yere atiyorlar ne yapmak bunlar icin anlammiyorum. Su guzel ulkemizi dunyamizi biraz korusak hersey daha iyi olacak

 • merhabalar çok haklısınız konuyla ilgili hepsini okudum ve en çokda piknik alanlarında oluyor ve büyük rezalet nakliye sektöründe hizmet vermekteyim araçlarında arka iç kısmında dahil demir kül tabağı yaptırmışız ve izmaritler atılmasın cevreye saygı

 • Insanimiza singapurdaki sistemi uygulayacaksin. Başka türlü anlamazlar. Singapurda yere sakız atmanın ağır bir cezasi var. Hatta ulkeye girmesi bile suc sayılıyor. Bizimkiler anca bundan anlar.

 • Merhaba, gayet haklısınız ancak son zamanlarda çevre kirliliğinde bence artış değil de azalma var. İnsanlar bir şekilde bunun iyi bir şey olmadığını anlamış olmalılar.

 • Yakinda poşetlerin para ile satilmasi ile çöp dağlarindan bir nebze de olsa kurtulmayi umuyorum. Ama bizim insanimiz öğrenmez. Hep yumurta deliğe dayaninca…

 • Son zamanlarda okudugum en iyi yazılardan.
  Ben hep yetiştirilme tarzımızdan kaynaklandıgını düşünüyordum. Sonra farkettim ki devletin bu konuda da bir çabası yok. nasıl olsa temizlikçi temizliyor diye çöp atan adamla. ya ben çöp atmazsam çöpçüler işsiz kalır diyen adamlar yüzünden bu haledeyiz.

 • Ahhh, yerde çöp görmekten daha çok nefret ettiğim bir şey varsa o da etrafta hakaretli veya küfürlü yazılar görmektir. Bu yazılar hiç hoş değil ve çöp atan kişilerden bile daha berbat bir davranış bence.

 • Aslında Herkesin yanlışlığı konusunda hemfikir olduğu, ancak uygulamada istisnalar dışında davranış gösterenin olmadığı bir konuyu ele alarak tüm yönleriyle anlatımınız için tebrik ediyorum.
  İyi bloglar

 • Gerçekten atılan her çöp gelecekten çalınan bir gün.Atanlar kendilerini düşünmüyor bari başkalarının hayatlarına karışmasınlar.Bazıları için saniyeler bile ne kadar kıymetli farkına varsınlar artık.

 • İnsanları yere çöp atmayın diye uyardığımızda, ”Dünyayı sen mi temizleyeceksin” dercesine bir tavır takınıp abuk subuk cevaplar verebiliyorlar maalesef. Elimden geldiğince ben çevremdeki insanlara bunu anlatıyorum ancak nafile..

 • Merhaba Sezer, uzun zamandır bloğuna uğramıyordum farkettim ki sen de uğramıyorsun. :) Yeni tasarımın çok güzel olmuş, hayırlı olsun.

  Maalesef yerlere çöp atmak, uzun zaman boyunca nesilden nesile miras kalmış kötü bir alışkanlık. Umarım bizden sonra gelenler bu kötü alışkanlıktan kurtulur..

  • Merhaba. Evet uzun zamandır uğramıyorum ama artık yeniden başlamanın tam zamanı diye düşünüyorum. Tema yenilendi, artık içerik daha ön planda. O halde hakkını vermek gerekir değil mi? Çok yakın bir zamanda art arda yazılar gelmeye başlayacak. Sevgiler.

 • Önce vicdan gerekiyor. Bir insan yere çöp attığında ya da yerde çöp bıraktığında bir yerleri sızlamıyorsa ya eksik eğitim vardır ya da eğitilmez bir insandır. Günümüzde maalesef ki böyleleri çok var ve her ne derseniz deyin ertesi günü yine çöpleri etrafa saçarlar. Temizlik eğitimi çok basit ama uygulanması en zor eğitimlerden biri maalesef.

 • Bu biraz daha öznelleşiyor, ama ben tercih ediyorum. Arayüz renkli, daha yetenekli ve gibi ilgili albümleri, şarkıları veya dinlediklerinizle ilgili diğer kullanıcıları hızlıca görmenizi sağlayan bazı harika özelliklere sahip. Bunlardan birine tıkladığınızda, o öğeye odaklanacak ve benzer veya kullanıcılar arasında gezinti yapmanıza olanak tanıyan bir başka seti ortaya çıkacak. Kullanıcılardan bahsetmişken, aynı zamanda çok zevklidir, paylaşılan zevklerle başkalarını bulmanı ve onlarla arkadaş olmanı sağlar. Daha sonra, tüm arkadaşlarınızın dinlediği ve aynı zamanda eğlenceli olan bir birleşmeye dayanarak oluşturulan bir çalma listesini dinleyebilirsiniz. Gizliliğe meraklı olanlar, eğer istersen, halkın kişisel dinleme alışkanlıklarını görmesini engelleyebileceğini bilmekle rahatlayacaktır

 • Göreviniz benim için yararlı oldu. Kendine yeni bir takipçi buldun. Bunu bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler, aslında neden bahsettiğinizi biliyorsunuz. Aramızda bir link değişimi anlaşması yapabiliriz. Bu konu hakkında ne dersiniz ?

 • Şait oldum, postacı elindeki kağıtları yırtarak yere attı 10 metre ilerisindede yerleri süpüren belediye işcisi vardı ve ben bu işcinin postacıya bir şeyler demesini bekledim ama hic bir şey söylemeden gidip o yere atılanları süpürdü, düşünüyorumda bu postacının attığı cöpü temizlemesi icin belediye benden kestiği cöp vergisiyle işcinin maaşını veriyor, ben bu benden kesilen parayı haram ediyorum, insanlarımız temiz olsa o temizlik işcisine gerek kalmaz yani vergi verirkende cöp vergisi ucuk olmaz..Ben gurbetciyim Almanyada yere cöp atlak cok ayıp bir şey, ana tatile türkiyeye geldiğimizde biz gurbetciler kırmızı lambada beklerken yerliler yol aldığından yolda kalmamak icin bizde yerliden öğrendiğimiz şekliyle kırmızî lambada yer yer yol almak zorunda kalıyoruz yoksa arkamızdaki yerli ile tartışmak istemiyoruz aynı şekliyle bu yola cöp atma kültürünüde normal ve doğal bir şey olarak yerliden gördüğümüzden bizlerde atmıyor değiliz ama tv’lerde edirne kapıkule yolunu gösterirlerken gurbetcilerin yere attıkları cöpü haber yaparken bu gurbetcilere bunu kimlerin öğrettiğini haber yapmıyor

 • Geçen hafta karadenizde tatile gittim. Güzelim memleketteki çöp kamyonları çöpleri denize döktüğünü gördüm. Yazık günah bu dünya gerçekten hak etmiyor bunları

 • Blogunuza yer işareti koyacağınızdan emin olabilirim ve yakın zamanda geri gelebilirim. Harika yazınıza devam etmenizi, iyi bir akşam geçirmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Blogunuzu son zamanlarda buldum ve çok iyi olduğunu düşünüyorum.

 • Çok fazla bilgi dolu ..Harika yazı için teşekkür ederiz! Gerçekten okumaktan zevk aldım, sen harika bir yazarsın.Harika yazı için teşekkür ederiz! Gerçekten okumaktan zevk aldım, sen harika bir yazarsın. Blogunuza yer işareti koyacağınızdan emin olabilirim ve yakın zamanda geri gelebilirim.

 • Merhaba.. Bu yazı daha iyi yazılamazdı. Teşekkür ederim, bu konu hakkında uzun zamandır bilgi arıyorum ve şimdiye kadar öğrendiğim en büyük şey sizin. Ancak, sonuç ne? Kaynak konusunda emin misiniz? Güzel, doğru ve noktaya gelince.

 • Bizim için çok önemli bir yazı, bence bu makalenin temsili aslında mükemmel. Bu, sitenizi ilk ziyaretim ve bu anı bu blogu gerçekten sevdiğimi söylemek için almak istiyorum. Araştırmamda benim için iyi bir bilgi kaynağı oldu. Çok teşekkürler admin.

 • Uzun vadede bazı planlar yapmak için mükemmel bir zaman ve mutlu olmanın tam zamanı. Bu gönderiyi öğrendim ve eğer sadece birkaç dikkat çekici husus veya ipucuna danışmanlık yapmak isteyebilir miyim? Harika yazınıza devam etmenizi, iyi bir akşam geçirmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum

 • Piknik alanlarını, sahilleri vb yerleri tenzih ederek söylüyorum birazda kabahat belediyelerde kmlerce yürüyüp elimde çöp gezdirip bir çöp kutusu bulamadığım bile olmuştur. Eminim bir çok yerde bu sorundan dolayı çevre ve doğa kirletiliyor…

 • Bir Bolulu olarak onlar Bolurail kampını yaptıktan sonra tepkimi gösterdiğimde “Zaten oralar kirliydi biz çok kirletmedik” dönüşü yapıldı. Rezil Bir Durum…

 • Hele o güzelim piknik alanları yani insanoğlunun yapmayacagı birsey bu neden insanlar bu kadar acımasız yaa sonucta senden sonra orada birisi piknik yapacak. Boyle insanlara su vermeyeceksin

 • ben en çok da trafikte öndeki arabada yiyip içip, aracın camından çöplerini rüzgara bırakmalarına sinir oluyorum. su şişesi fırlatanlar, yiyecek ambalajlarını atanlar… Aklım almıyor bu davranısı

 • En kötüsü de şey Bir yere giderler her yer çöp “yav mis gibi yeri leş gibi bırakmışlar bu yapılır mı ? bu insanlık mı ?” kalkarken en az onlar kadar çöp bırakır

 • Mahallemde bulunan parkta bir yürüyüş-koşu yolu var, piknikçilerin çocukları o yolda bisiklet sürüyor, paten kayıyor, oyun oynuyor, her neyse, o yolda kadınlar ellerinde çekirdekle yürüyüp sohbet eder , sigara içer, artık güvenliğe söylemekten ve insanları uyarıp onların aptal saptal savunma ve tepkilerinden bıktım, dedim artık buraya asla gelmeyeceğim. Mecburen son turumu tamamlarken çocuk oyun alanının etrafından geçtim, 7-8 kadın sırayla oturmuş hepsi çekirdeklerini oyun alanına atıyor, yoldan çıktım güzel giyinimli bi bayan elindeki su şişesinin ambalajını söküp yere attı ve çöp kutusu sadece 1 metre ötesindeydi, 1 metre ya, bir veya en fazla iki adım ki ambalajını sökmesine bile gerek yoktu. Hem milliyetçi biri olarak görüyorum kendimi ve ülkenin ve milletin en iyi yerlere gelmesini istiyorum ama bir savaş olsa bu tipler toptan gebersin, benim gözümde şehit mehit de sayılmazlar. Bir bilinçlendirme kampanyası yapılırsa gönüllü katılmak istiyorum

 • Bu kültürü bir türlü bırakamıyoruz. Bir kez bırakırsak eğer gerçekten yaşanacak bir Türkiye olacak ama maalesef bu tür yere çöp atmayın yazılar devam edecektir.

 • Keşke yaşanmasa, birazcık bilinçli olsak bu konuda… Ama ne yazık ki yaşanıyor…

  • Bunun sebebi insanların bencilliği. İnsanların o anda göremeyeceği doğal alanlara çöp atanlar ayrı bir problem iken bir de şehrin merkezinde sokağın tam orta yerine kocaman çöpü umarsızca atan hayvanlar var maalesef.

 • Nereye pikniğe gitsek her yer çöp içinde. Temziliyorum, 2 hafta sonra tekrar aynı. Bunun eğitimle de bir ilgisi yok bana kalırsa. Genetik bir arıza…

 • bizim kültürümüz hiç bir yerde yok.Çöp ile Basket atmaya çalışan tek millet biziz

 • Ben danimarkada yaşıyorum, burada bırakın yere çöp atmayı yerdeki çöpleri halk kendi temizliyor, hani herzaman söylenen sıradalaşmış bir söz vardırya eğitim meselesi diye

 • Bakın şimdi bir örnek vereceğim, Rus veya Alman biri Marmaris tarafına geldiğinde içtiği sigaranın izmaritini sokağa atabiliyor. Çünkü buradaki kodlar öyle. Sınırdan geçtiğiniz anda size yükleniyor. Bu arada yukarıdaki yazdığım yaşanmış bir olayın örneğidir. Yaparken de eğlenerek ve çok matah bir şeymiş gibi göstererek yapıyorlar. Çok ilginç bir konu yani bu. Normalde hakaret edince ya da sövülünce cinayet işleyebilen bir toplumda çöp atana hakaret edilmesi ve sövülmesi umursanmayan bir hale geliyor. Sövsen de dövsen de o çöpü atacak umurunda değil dünya.

 • Yere ekmek atmaktan imtina eden bir milletin bu halde olması neyi ifade ediyor ?
  Biz inançlarımıza bilinçli olarak değil, alışkanlık olarak mı bağlıyız? Sanırım…