blank

Piercing Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Çok sayıda kişi için piercing sadece bir takı olabilir. Ancak bu aksesuarın aslında kendini ifade etme biçimi hatta bir yaşam felsefesi olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu aksesuar vücudun pek çok farklı bölgesine takılabiliyor. Bunlar arasında en sık tercih edilen vücut bölgelerinin burun, kulak, dudak, dil olduğunu söyleyebiliriz. Eğer siz de yakın zamanda piercing yaptırmayı düşünüyorsanız bilmeniz gerekenlere hemen şimdi göz atmaya başlayın.

24 Saat Dokunmayın!

Öncelikle piercing takmak için açılan delik bölgeye tam bir gün boyunca dokunmamanız gerekir. Aksi halde elinizdeki bakteri ve mikroplar bu delik bölgeden vücudunuza sızabilir ve bu nedenle enfeksiyon problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle delik açılan bölgeye dokunmamanız, ovmamanız ve kaşımamanız son derece önemlidir. Günde 2 defa tuzlu solüsyonla yıkmanız ancak bu işlemi yapmadan önce ellerinizi yıkamanız halinde daha sorunsuz bir iyileşme meydana gelir. Eğer kanama, hassasiyet, kızarıklık ya da yüksek vücut ateşi gibi durumlar söz konusu olursa tıbbi yardım almalısınız. Bu durumda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda var.

Darbe Almamak Önemli!

Delik açılan bölgeye darbe almamak da önemlidir. Özellikle yatma pozisyonunuzu çok iyi ayarlamalısınız. Geceleri uyurken delik açılan bölgenin üzerine yatmamanız, bu bölgeye baskı uygulamamanız da önem taşıyor. Bu hususa bir hafta boyunca dikkat etmelisiniz. Günlük aktiviteleriniz esnasında da bu bölgeye darbe almamaya özen göstermeniz durumunda iyileşmesi de çok uzun sürmeyecektir ve sizi çok fazla zorlamayacaktır.

Deniz – Havuz Gibi Ortamlara Girmeyin!

Deniz ya da havuz suyunun ne kadar temiz olduğundan emin olamazsınız. Ancak deliğin iyileşmesi sırasında bu bölgeyi kirli sulardan da uzak tutmanız gerekiyor. İşte bu nedenle bir hafta kadar denize ya da havuza girmemeye özen göstermenizde de fayda olacaktır. Sauna ya da hamam gibi ortamlardan da uzak durmanızı öneririz.

İlk defa piercing taktıracak olanlar artık nelere dikkat etmeleri gerektiğini biliyor. Şimdi bu özel ve çarpıcı aksesuarın vücutta takıldığı bölgeye dair bazı bilgileri aktaralım.

  • Kulak Piercingi

En popüler olanlardan biri kulak piercingleridir. Kulağa takılması durumunda iyileşme de kısa sürer. Ancak kıkırdak dokuya bu aksesuar takılırsa iyileşme birkaç gün daha uzayabilir. Kulakta hangi bölgeye takılacağı konusunda kararlı olmalısınız. Küpe seçimlerinizi de göz önünde bulundurun.

  • Dudak Piercingi

Son derece çekici bir görünüm sergilediği aşikar! Labret olarak adlandırılan, alt dudakla çene arasında kalan bölüm piercing taktırmak için en çok tercih edilen bölge oluyor. Dudaklarda kan akışı bir hayli fazladır ve bu nedenle iyileşme süresi de oldukça kısadır. Ancak temizliğine, hijyene de bir o kadar dikkat etmeniz gerekir.

  • Dil – Diş Eti Piercingi

Dile ya da diş etlerine takılan piercingler ‘oral’ olarak adlandırılıyor. Ağız içerisi sürekli nemli olduğundan mikrop kapması durumunda kısa zamanda sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle söz konusu aksesuarın kullanımı durumunda en çok dikkat edilmesi gereken husus ağız piercingleridir. Her öğünden sonra mutlaka ağız içerisinin temizlenmesini sağlamalısınız.

  • Burun Piercingi

Vücudun diğer bölgelerine nazaran burun bölgesine açılan deliğin iyileşmesi biraz daha uzun sürebiliyor. Ancak kuşkusuz hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok tercih edilen bölgelerden biri de burun oluyor. Her tarza uygun görünmesi nedeniyle de burun piercinglerinin büyük bir ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Eğer siz de piercing dünyasına hızlı bir giriş yapmak isterseniz öncelikle pianojewellery.com adresine tıklayın. Başta pırlanta piercing modelleri olmak üzere çok sayıda farklı tasarımı bu sitede detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Seçenekler o kadar fazla ki kendi tarzınıza uygun bir modeli bulmanız asla uzun sürmeyecek. Üstelik tamamı modaya ve trendlere uygun olarak dizayn ediliyor. Bu özel parçaların gayet uygun fiyatlar eşliğinde kullanıma sunuluyor olması da dikkat çekiyor. Siteye uğrayarak model seçenekleri azalmadan tercihini yapmanızda fayda var.

Kapak görseli Kimia Zarifi
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?