Vejetaryen Diyet

Sağlıklı Diyet Programları Nelerdir?

Kilo vermek için farklı diyet programları deneyip başarısız olmuş olabilirsiniz. Ancak önemli olan motivasyonunuzu kaybetmeden kendiniz için en uygun diyet programını bulana dek denemektir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve kalıcı olarak ideal kilonuzda kalmak için sabırlı, kararlı ve iradeli olmanız gerekir. Kendinize uygun bir diyet programını eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda başarısız olmanız için hiçbir neden kalmaz. Sağlıklı diyet programları sayesinde sağlığınızı kaybetmeden, aç kalmadan ve mutsuz olmadan da fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

blank
Fotoğraf: Anna Pelzer

Peki sağlıklı diyet programları hangileridir?

Şekersiz 21 gün diyeti

Şekersiz 21 gün diyeti, adından da anlaşılacağı gibi 21 gün boyunca şeker ve şeker içeren ürünleri tüketmemek üzerine kuruludur. Son zamanlarda son derece popüler olan bu diyet programı şekersiz beslenme alışkanlığı kazanmak amaçlanır. Rafine şeker içeren her türlü besinin tüketiminin sonlandırılması açısından önemlidir. 21 gün boyunca şeker tüketmediğinizde bir süre sonra vücudunuz buna alışır ve şeker tüketme ihtiyacınız ortadan kalkar. Bu diyetin 21 gün sürmesinin en önemli sebebi ise, uzmanların bir alışkanlığı kazanmak için 21 gün sürdürmek gerektiğini söylemesidir. 21 gün boyunca tekrar ettiğiniz şekersiz beslenme alışkanlıklarını hayatınızın devamında da sürdürmek için gerekli motivasyona sahip olursunuz. Şekersiz beslendiğiniz 21 gün boyunca daha enerjik hissedebilir ve kilo kaybedebilirsiniz. Şekersiz beslenmenin olumlu yönlerini keşfettiğinizde 21 günden sonra da bu alışkanlıkları sürdürmek için gerekli isteğe sahip olursunuz. Şekersiz 21 gün diyetinde rafine şekerin yerine bal, pekmez ve taze meyveler gibi doğal tatlandırıcılar tercih edilerek tatlı krizleri kontrol altına alınır.

Düşük karbonhidrat diyeti

Sağlıklı, hızlı ve kalıcı bir şekilde kilo verebilmek için en önemli şeylerden biri karbonhidrat tüketimini sınırlandırmaktır. Vücudumuz için gerekli olan bileşenlerden biri de karbonhidrattır. Dolayısıyla düşük karbonhidrat diyetinde önemli olarak rafine yani sağlıksız karbonhidratı azaltmaktır. Sebzelerde, tam tahıl grubu besinlerde bulunan karbonhidrat vücudumuz için gereklidir. Ancak makarna, abur cuburlar, işlenmiş gıdalar zararlı karbonhidrat içerir. Bu rafine karbonhidrat alımını sınırlandırdığınızda kilo kaybı gerçekleşmeye başlar. Rafine karbonhidrat içeren besinleri tükettiğinizde vücut, enerji olarak bu karbonhidratları kullanır. Bu yiyeceklerin birden enerji verip aniden halsizleştirmesinin sebebi budur. Düşük karbonhidratlı beslendiğinizde vücuttaki yağlar enerji olarak kullanılmaya başlar. Böylece kilo kaybı da gerçekleşmiş olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren bu diyeti yapabilirsiniz.

Aralıklı oruç diyeti

Intermittent fasting olarak da adlandırılan aralıklı oruç diyeti, son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir. Bir süre boyunca aç kalmanın vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığına dair yapılan araştırmalara dayanır. Vücut açken yağ yakmaya devam eder. Aynı zamanda vücudun dinlenmesi için de belli bir süre aç kalmak önemlidir. Aralıklı oruç yaparken aç kalma süresini kendinize göre belirleyebilirsiniz. İlk defa aralıklı oruç yapmaya başlayanlar 16 saat açlık, 8 saat tokluk süresi belirleyebilir. Bu 16 saatin büyük bir kısmı uykuda geçeceği için herhangi bir sorun yaşanmaz. Vücut aç kaldığı süre boyunca kalori yakmaya devam eder. Böylece ilerleyen zamanlarda kilo kaybı hızlanmaya başlar. Tokluk süresi boyunca da sağlıklı ve düşük kalorili beslenmek gerekir. Açlık süresinde ise bitki çayı, kahve, su gibi içecekler içmek serbesttir.

Aristo Diyeti

Aristo diyeti, bitkisel bazlı beslenmeye dayalı bir beslenme modelidir. Kısa süreli bir diyet programı değil, uzun süreli bir sağlıklı beslenme programıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tercih edilebilecek en iyi diyet programlarından biridir. Aristo diyeti, aç kalmadan, halsizleşmeden ya da yasaklara boğulmadan kilo vermeyi sağlar.

blank

Aristo diyeti bir yaşam kılavuzu olduğu için hayatınız boyunca sürdürebileceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırır. Taze sebze ve meyveler, tam tahıllar, baklagiller, kuru yemişler gibi oldukça zengin bir besin tablosunu içerir. Bu besinlerle hazırlanan diyet listelerini uygularken aç kalmaz, mutsuz olmaz ya da kendinizi rahatsız hissetmezsiniz. Hayvansal ve glüten içeren besinleri sınırlandırdığınızda kendinizi çok daha hafif ve enerjik hissetmeye başlarsınız. Dr. Gönül Ateşsaçan’ın öncülüğündeki Aristo diyeti sayesinde ilk 1 ay kilonuzun %10’unu verebilirsiniz.

Kaynak: Diyetio

Kapak görseli Sara Dubler
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?