TEOG Puan Hesaplama

Teogs (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi) sınavı öğrenim hayatının ilk basamağını tamamlamakta olan çocuklarımızın karşılaştıkları ilk büyük sınavları olması bakımından hayatlarında önemli bir yere sahip. Öyle ki Teog sınavı için, bundan sonra gidecekleri liseyi ve gelecek eğitimlerini şekillendirmelerindeki ilk adım diyebiliriz. Hal böyle olunca gerek öğrencide gerekse velilerde stres yaratması da kaçınılmaz. 8. sınıf öğrencileri yıl içerisinde 6’sı 1. dönem, 6’sı 2. dönem olmak üzere 12 merkezi sınava girerek Teog puanlarını belirliyorlar. 1. Teog ortak sınavı kasım ayının son haftasında, 2. Teog ortak sınavı ise nisan ayının son haftasında ve hafta içi iki gün üst üste yapılıyor. Öğrenciler ilk gün Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden; ikinci gün ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil derslerinden 3’er sınava tabi tutuluyor.

Her sınav 20 sorudan oluşuyor. Sorular çoktan seçmeli ve sınav öncesinde işlenen konuları içeriyor. Yanlışlar doğruları götürmüyor. Öğrenciler olağanüstü haller dışında kendi okullarında sınava giriyor. Geçerli bir mazeret nedeniyle sınava giremeyenler ise mazeret sınavına alınıyor. Yalnız mazeret sınavları sadece Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenecek okullarda yapılabiliyor. Sınavın değerlendirme aşamasında ise her ortak sınav 100 üzerinden puanlandırılıyor. Her soru 5 puan kazandırıyor. Merkezi ortak sınav puanı 700 üzerinden hesaplanıyor. Yani öğrencinin yerleştirme puanının %70’ini teog puanı, %30’unu da 6., 7. ve 8. sınıf ders ortalamaları belirliyor.

Teog puan hesaplama konusu, hesaplamanın nasıl yapılacağı kafalarda karışıklık yaratan bir durum. Bu konuda internet üzerinden temel eğitim öğrencilerine yönelik eğitim ve öğretim platformu Okulistik’e başvurulabilir. Okulistik her sınıf bazında, her ders ve konuda öğrencilerin seviyelerine göre eğlendirerek öğreten ve eksikliklerini tamamlayıp sınavlar uygulayan çok yararlı bir sistem.

teog

Üstüne üstlük Türkiye’de çoğu okulun üye olduğu bu sistem, zaman zaman ülke genelinde düzenlediği sınavlarla da öğrencilerin rakiplerine göre seviyesini ölçüyor. MEB öğretim programlarına tam uyumlu işleyen Okulistik, teog puanı hesaplama tablosuyla da büyük kolaylık sağlıyor. Tabloyu doldurup güncelleyerek teog puanınızı görebilirsiniz.

teog2

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap