blank

Türk Uçak Yolcusu İnfografiği

Günümüzde çoğumuz hızlı ve konforlu bir seyahat için uçak yolculuğunu tercih eder hale geldik. Uçakla seyahat etmek özellikle yurtiçi seyahatlerde eskiden lüks sayılırken, bilet karşılaştırma sitelerini kullanarak ucuz uçak bileti satınalmak ve uçak ile seyahat etmek birçoğumuzun tercihi haline geldi.

Biletinizi erkenden alarak, uygun gün ve saatteki uçuşları tercih ederek uçak yolculuğunuzu hesaplı hale getirmeniz mümkün.  Hava yolu şirketlerinin online uçak bileti satış siteleri dışında, farklı hava yolu firmalarının uçuşlarını karşılaştırmalı olarak sunan siteler bulunuyor. Bunlar arasında ucuz uçak biletinin bir numaralı adresi Ucakbileti.com öne çıkıyor.

Ucakbileti.com’da iki adımda istediğiniz uçuşu sorgulayıp, saniyeler içinde çeşitli hava yolu firmalarına ait uçak biletlerini karşılaştırma imkanınız var. Böylece bütçenize en uygun uçak biletini kolayca satın alabiliyorsunuz.  

Türkiye’nin en iyi uçak bileti araştırma sitelerinden biri olan Ucakbileti.com, yakın zamanda ilginç bir rapor yayınladı. Bu raporda 1 milyondan fazla uçak bileti arama verilerine göre, %24’lük bir kesimin uçak bileti uçuş tarihinden 3 gün önce aldığı ve en çok İstanbul-Trabzon hattının arandığı belirlendi.

ucuz-ucak-bileti

2015’in ilk 6 ayında Ucakbileti.com’dan bilet alan binlerce kişinin ve 1 milyonun üzerinde uçak bileti arama sonuçlarına göre, yolcuların yüzde 24’ü uçak biletini 1-3 gün öncesinden alıyor. %18’lik bir dilim ise uçak biletini uçuştan 4-7 gün içinde alanlar sınıfına giriyor. 15-30 gün arasında alanların oranı ise %17. Uçak biletini aynı gün alanlar ise %7’lik bir dilimi oluşturuyor.

Yapılan araştırmalara göre, uçuşa 21 gün kala yurt içi uçuşlarda fiyatlar bir hayli artıyor. Son iki haftada ise bilet fiyatları iki katına çıkabiliyor. Ülke içi uçuşlarda, 21 gün öncesinde uygun fiyata bilet bulmanız mümkün. Bu dönemde ortalama %8 daha hesaplı fiyata bilet bulabilirsiniz.

Uçak biletlerini erken almanın yanı sıra, uygun günler de almak da işe yarayabilir. Uygun fiyata bilet arıyorsanız, hafta içi uçuşlarını tercih etmelisiniz. Herkes genelde tatil için hafta sonlarını tercih ettiğinden hafta sonları bilet fiyatları daha pahalı olur. Salı, Çarşamba, Perşembe gibi günlerde daha uygun fiyatlı bilet bulma ihtimaliniz yüksek.

ucuz-ucakbileti

Uçak bileti bulmanın en kolay yolu Ucakbileti.com, yolcuların en çok sorguladığı hatları da masaya yatırdı. En çok aranan destinasyonlar; iç hatlarda İstanbul-Trabzon olurken, dış hatlarda İstanbul-Batum olarak belirlendi. İç Hatlarda ilk 10 şu şekilde; İstanbul-Trabzon, İstanbul-Antalya, İstanbul-İzmir, Trabzon-İstanbul, İstanbul-Diyarbakır, Adana-İstanbul, İstanbul-Adana, İzmir-İstanbul, İstanbul-Ordu, Diyarbakır-İstanbul.

Dış Hatlar’da ise; İstanbul-Batum, İstanbul-Bakü, Düsseldorf-İstanbul, İstanbul-New York, İstanbul-Londra, İstanbul-Bangkok, İstanbul-Taşkent, İstanbul-Paris, İstanbul-Frankfurt, İstanbul-Amsterdam olarak sıralanabilir.

Ucakbileti.com ile bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan tüm havayolu şirketlerinin fiyatlarını tek bir ekranda görebilirsiniz.

Ucakbileti.com web sitesinde yerli havayolları THY, AtlasGlobal, Pegasus, Onur Air, SunExpress, Borajet ve AnadoluJet uçak bileti fiyatlarını tek bir ekranda görebilir, fiyat karşılaştırması yapabilir ve en uygun seçeneğe ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?