blank

Ulaşım Sistemlerindeki Teknoloji Devrimi ile Hayatımız Nasıl Değişecek

Teknolojinin denizcilik, karayolları, raylı sistemler ve havayolu taşımacılığında etkin olarak kullanılmaya başlamasıyla güvenlik artarken maliyetler azalmaya devam ediyor. Sürücüsüz araçları yaygın olarak görmeye başlayacağımız yakın gelecekte konvansiyonel ulaşım sistemleri yerine teknolojiyle güçlendirilmiş raylı sistemler sayesinde hız kavramımızı tamamen değiştirecek. Hyperloop teknolojisi ile raylı sistem yolculuğu uçak hızına ulaşırken çevreci lokomotifler ile ulaşım süreçlerinde oluşan karbon ayak izi azalacak. Denizcilik endüstrisinde uzun süren evrak işlemleri ağ teknolojileri ile kolaylaşacak ve operasyonel süreçlerdeki hata ve gecikme sorunları neredeyse ortadan kaldırılacak.

Teknolojik gelişmeler sayesinde yeni bir bakış açısı kazandırılan tüm endüstriyel süreçlerde olduğu gibi ulaşım sistemlerinde de hızlı, düşük maliyetli, yüksek güvenlikli ve konforlu bir gelecek son derece yakın.

Akıllı Araçlar Sürüş Deneyimini Tamamen Değiştirecek

Yapay zekanın yaygın olarak kullanılmaya başlaması ve otonom sistemlerin gelişmesiyle birlikte, akıllı araçlar hayatımıza girmeye başladı. Otonom araçlar sayesinde sürücü koltuğunda oturmanıza gerek kalmadan aracınızı istediğiniz gibi yönlendirebileceğiniz günler oldukça yakın. Sürücüsüz araçların programlanma süreci giderek gelişirken risk hesaplama, hedeflenen varış noktasına en kısa ve güvenli yoldan ulaşma gibi özelliklerle de hayatımız oldukça kolaylaşacak. Yasal engellerin aşılmasıyla birlikte 2030 yılından sonra trafikteki araçların yüzde 15’ini otonom araçların oluşturacağı düşünülüyor.

Otonom araçların yanı sıra akıllı araçlar da otomotiv şirketleri tarafından kullanılmaya başlandı. Sürücünün yorgunluk veya stres durumunu algılayarak devreye giren uyarı sistemiyle güvenli sürüşü ön plana çıkarması planlanan akıllı araçlar ile trafik kazaların önemli oranda azaltılması bekleniyor.

Konvansiyonel Ulaşım Yöntemleri

Teknolojinin konvansiyonel ulaşım yöntemleri ile birlikte kullanılması, çevreye daha az zarar veren ve çevresel faktörlerin neden olduğu olumsuz etkileri de minimize eden bir çözümler sağlıyor. Denizcilik ve raylı sistemler gibi ulaşım ve nakliye yöntemlerinde ileri teknolojinin kullanılması, risk ve kazaların azalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda yakıt giderleri, olumsuz hava koşulları ya da çevresel faktörlerin yetersiz olması gibi istenmeyen durumlardaki risklerin en aza indirilmesini sağlıyor.

Ulaşım sistemlerindeki teknolojilerin geliştirilmesi için çalışan şirketlerin ürettiği yenilikçi çözümler sayesinde çevreci lokomotifler üretmek mümkün hale geliyor.

blank

Çevrimiçi Limanların Önemi

Denizcilik endüstrisinde devrim yaratacak olan çevrimiçi limanlar ile ulaşım ve taşımacılık sistemi kolaylaştığı gibi maliyetlerin de azalması hedefleniyor. Denizlikte teknolojinin aktif olarak kullanılması, operasyonel süreçleri kolaylaştırıyor. Endüstriyel internet sistemine dayalı olan çevrimiçi limanlarda, uzun süren ve hata payı yüksek olan geleneksel yöntemler yerine, teknolojinin kullanılması günlerce sürebilen yük boşaltma ve yükleme süresini hızlı ve sorunsuz hale getirecek.

GE Ulaşım tarafından dijital dönüşüme hazırlanan çevrimiçi liman projesi ile operasyonel süreçlerdeki hataların minimize edilmesi ve uzun süren yük boşaltma sürecinin kolaylaşması oldukça yakın görünüyor.

Ulaşım Geleceği Olarak Görülen Hyperloop Teknolojisi Nedir?

Hyperloop teknolojisi Elon Musk tarafından ortaya atıldığı 2013 yılından beri hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Hyperloop kapsül biçimindeki aracın, manyetik alan ve sıkıştırılan hava akımı sayesinde günümüzde kullanılan raylı sistemlere oranla çok daha yüksek hızlarla taşınmasını sağlayan bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Yakın gelecekte ulaşım ve nakliye için yaygın olarak kullanılacağı tahmin edilen hyperloop kapsülü ile saatte 1200 km hıza ulaşılabiliyor. Uçak kadar hızlanabilen ancak maliyet bakımından havayolu taşımacılığına oranla çok daha ucuz olan hyperloop teknolojisi için dünyanın birçok yerinde çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.

2017 yılında ABD’de Hyperloop kapsülünün test edildiği projenin yatırımcısı olan GE’nin bu konudaki çalışmaları ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmelerden haberdar olmak için GE Blog Türkiye’yi takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?