Tanıtım

Vatikan Müzesi Hakkında Her Şey


Vatikan, Hristiyanlığın merkezi olan ve şu anda yalnızca 1000 kişilik nüfusa sahip minik bir ülke. Ülke dediysem aklınıza Türkiye gibi bir ülke gelmesin tabii. Biraz sembolik bir ülke bu. İtalya’nın Roma şehrinde yer alan bağımsız bir bölgeden ibaret. Roma’ya yolu düşmüş olan herkesin mutlaka uğraması gereken Vatikan’ın olmazsa olmazı tarihi şapeli ve müzesi. Roma’ya veya Vatikan’a ilk defa gidecekseniz ve Vatikan Müzesi hakkında bilginiz yoksa gelin o taraflara doğru bir yolculuk yapalım.

Vatikan Müzesi’nin diğer müzelerden bir farkı var. Normalde müzelerin içinde tarihi eserler, tarih kokan objeler bulunurken, Vatikan Müzesi‘nin kendisi bir tarihi eser. İçindeki heykeller müzeye 1500’lü yıllarda konulmaya başlanmış. Müze içinde müze diyebileceğimiz bir yer burası ve içinde şu bölümler mevcut:

 • Klasik eserler koleksiyonu
 • Epigrafi koleksiyonu
 • Mısır Antik Müzesi
 • Lateran Profone Müzesi
 • Goblen halı galerisi
 • Haritalar galerisi
 • Sobieski Odası
 • Sistine Şapeli
 • Etnografi bölümü
 • Etrüsk müzesi
 • Modern ve çağdaş dini sanat koleksiyonu

Hepsini tek tek anlatacak olsam çok uzun sürer, amacım size gezi planınız için pratik bir özet sunmak yine de Vatikan’daki bu harika bölümlerden birini size detaylandırmak isterim.

Sistine Şapeli

Bu tarihi şapel Papa Sixtus IV tarafından 1473 yılında yaptırılmış, adı da zaten buradan geliyor. 1500’lü yıllarda tavan resimleri ünlü rönesans ressamı Michelangelo tarafından yapılmış. Bu resimlerde Kıyamet Günü tasvir ediliyor ve Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi, Hz. İsa’nın Vaftizi gibi konular resimlerin ana temasını oluşturuyor.

Bir rivayete göre bahsettiğimiz bu tavan resimleri dünyadaki en çok kişi tarafından bakılan resimlermiş.

Müzeye Giriş İçin Bilet Almak

Vatikan Müzesi, dünyada en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan müzedir. Bu yüzden özellikle de tatil sezonunda giderseniz bilet kuyruğunda saatlerce beklemeniz pek sürpriz olmaz. Size tavsiyem internet üzerinden vatikan müzesi online bilet alarak gitmeden önce biletinize sahip olmanız. Ayrıca internet üzerinden yapılan alımlarda çoğu zaman indirim de oluyor. Müze sabah 9’dan akşam 6’ya kadar açık. Pazar günleri hariç tabii. Sadece her ayın son pazar günü açık oluyor ve hatta o gün ücretsiz oluyormuş. Son olarak şortla veya vücudunuzun üst kısmını açık bırakacak bir kıyafetle gitmemeniz önerilir çünkü özellikle şapele girerken kıyafete dikkat ediliyor. İyi tatiller!

 

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

2008 yılından bugüne tam 10 yıldır blog yazıyorum. Bilgisayar, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. İmkanı olsa kod yazarak hayatını idame ettirmek isteyen, kamuda bilgi işlem sorumlusu olarak çalışan 30 yaşında bir adamım. Evliyim ve 3 yaşında Emir adında bir oğlum var. Bir tanesi lisans, dört tanesi önlisans olmak üzere birbiriyle ilgisiz 5 üniversite bölümünden mezun oldum. Şu anda Açıköğretim Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Diploma biriktirmek için değil, ölmeden önce olabildiğince çok şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için okuyorum. PHP, dronlar, fotoğrafçılık, karıncalar ilgi alanlarımdan bazıları. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.