Tanıtım

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

yakıt tasarrufu

Yakıt fiyatlarının her geçen gün arttığı ülkemizde yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Bu konuda merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle benzin ve dizel arasında bulunan fiyat farkının da giderek kapanması araç sahiplerinin ciddi anlamda zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden sizlerde araçlarınızda benzin tasarrufu yapmak için aşağıdaki detaylardan yararlanabilirsiniz.

Tasarruf yapmanın püf noktaları

  • Öncelikli olarak araçlarınızın yazlık ve kışlık bakımlarının doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Çünkü mevsimlerinde araç yakıtları üzerinde etkisinin olduğunu düşündüğümüz zaman aracınızın yazlık ve kışlık bakımlarını zamanında yaptırarak aracınızın yakıt konusunda tasarruf yapmasını sağlayabilirsiniz. Yani en basit denilen hava filtresinin bile değişmemesi ciddi bir yakıt artışı yaşamanıza neden olacaktır.
  • Aracın camları çok fazla açık bırakılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında açılan camlar yakıt sarfiyatını artırır.
  • Takip mesafesine dikkat edilmelidir. Bu durum ani fren yapılmasını engeller ve yakıt tasararufu sağlamaya yardımcı olur.
  • Otoyolda aracınızı kullanırken sabit hızda kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Aracınızı özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırdığınızda belirli bir süre rolantide çalıştırmalı enfazla 1-2 dakika kadar ve aracınızın motorunun ısınmasını sağlamalısınız. Soğuk motor ile sürüş fazka yakıt yakmanıza neden olucaktır.
  • Aracınızın fren pedalını çok fazla kullanmamalısınız. Daha doğrusu durma eylemini önceden belirlemi ani dur kalklardan kaçınmalısınız. Önemli durumlar hariç ani fren kullanımlarında araç eski hızına tekrar kavuşuna kadar yüksek miktarda yakıt yakmaktadır.
  • Araç ile yapılan ani hızlanmalar ve ani yavaşlamalarda aracınızı yakıtının çok fazla olmasında oldukça etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır. Burada uzmanların araç sahiplerine önerisi araçlarınızı mümkün olduğu kadar devirli kullanmak olmalıdır. Yani aracınızın gaz pedalına basarken yumuşak bir dokunuş ile hissettirmeden basmak aracınızda ciddi anlamda tasarruf olmasına neden olacaktır. Çünkü ani gaza basımlarda araçlarınız performansı çok harcayacağı için yakıtı da ona bağlı olarak fazla harcayacaktır.
  • Özellikle de dizel araçlarda devi saatinin 3 Bin üzerine çıkmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. dizel araçların çalışma prensibinin benzinli araçlara göre biraz daha farklı olması viteslerin daha erken değiştirilmesine neden olmaktadır.
  • Özelikle İstanbul gibi trafiğin çok fazla olduğu şehirlerde yaşayanlar trafiğe çıkış saatlerini yoğun olmayan saatlerde tercih ederlerse araçlarında ciddi anlamda bir yakıt tasarrufu oluşmasına imkan verecektir. Bu yüzden trafiğe yakalanmamak için mutlaka aracınızla daha erken hareket etmeye çalışınız. Bu da size % 10 ile % 20 arasında bir tasarruf yapmanıza neden olacaktır.
  • Gözden kaçırılan ama yakıt tüketiminde olumlu-olumsuz çok büyük etkisi olan araba lastiklerinizinde doğru ebatta olduğundan ve lastik havalarının aracınızın kullanım kitapçığında yazan değerlerde olmasına dikkat etmelisiniz. Lastik seçiminizin can güvenliğiniz, aracınızın güvenliği ve yakıt tüketimi arasında çok büyük bağlantı vardır. En iyi lastik hangisidir ya da aracıma en uygun lastik hangisidir merak ediyorsanız en iyi otomobil blogları arasında olan otomobilrehberim.com‘un rehber niteliğindeki aşağıdaki 2 yazısına göz atmanızı tavsiye ederim.

En iyi lastik hangisi?

En iyi kış lastiği hangisi?

Yukarıda bahsettiğimiz detaylara sizlerde uyarak aracınız ile ilgili ciddi bir yakıt tasarrufu sağlama şansını bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

1988 İstanbul doğumlu. At Antrenörlüğü (2008), Güvenlik Bilimleri (2010), İşletme (2011), Medya ve İletişim (2015) bölümlerinden mezun. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2. sınıf öğrencisi. Evli ve 1,5 yaşında Emir adında bir oğlu var. 2008 yılından beri Kelimeler Benim'de yazıyor. Drone pilotu ve Çaylak PHP geliştirici. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.