Yazlık Kiralamak veya Yazlık Satın Almak

Türkiye’de yaz aylarında genellikle pek çok aile yaz tatiline gitmeyi tercih ediyor. Yaz tatiline giden çiftlerin ve ailelerin ise son dönemlerde otel yerine günlük kiralık evleri tercih ettiği biliniyor. Özellikle geniş bir aile yaz tatiline gittiğinde, 3+1 odalı ya da 2+1 odalı günlük kiralık evler, otellere göre daha konforlu ve daha uygun fiyatlı birer alternatif yaratıyorlar. Çiftler için ise günlük kiralık evler daha geniş bir yaşam alanı sunduğundan dolayı sıklıkla tercih ediliyor. Peki, her yıl yaz tatilinde belli bir süreç boyunca ev kiralayan kişilerin, bu ücreti kiraya yatırmak yerine, makul taksitler ile ev satın alması mantıklı olur muydu?

Yaz aylarında konaklama için harcanan yüksek miktarlı paralar düşünüldüğünde, genel olarak yatırım fikri pek çok kişinin aklına geliyor. Fakat yazlık bir bölgede yatırım yapmak için uygun bir ev bulmak ve bu evi satın almak için yeterli finansal özgüvene sahip olmak pek kolay bir şey değil. Ne var ki, yıllar içerisinde taksitler halinde verilen konaklama ücretleri aslında iyi bir yatırımı karşılayacak kadar yüksek bir miktara erişebiliyor. Bundan dolayı iyi bir pazar araştırması yaptıktan sonra, çeşitli kredi yardımları ile bile olsa yazlık bir bölgede ev satın almak pek fena bir fikir değil gibi görünüyor.

Yazlık Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazlık bir bölgede ev satın alırken dikkat edilmesi gereken elbette pek çok şey var. Dilerseniz bunları maddeler halinde inceleyelim ve mantıklı bir yatırım yaptığınızdan birlikte emin olalım.

  1. Yazlık olarak satın alınacak evin, turistik tesis ve bölgelere yakın olması tercih edilmelidir. Bu durum hem evin değerinin sürekli artacağına dair bir teminat sağlar, hem de sizin yaz tatili deneyiminizin kalitesini arttırır. Mümkünse deniz kenarına, orman yoluna veya bölgedeki diğer turistik / doğal alanlara yakın evleri incelemek ve bu evlerin ilanlarına bakmak daha doğru olacaktır.

  2. Yazlık olarak satın alınacak evin yeterli büyüklükte olması önemlidir. Yeterince büyük bir evin bazı odaları, bazı yaz sezonlarında kiralanabilir. Bu sayede ekstra gelir elde etmeniz bile mümkün olacaktır. Bundan dolayı 2+1 ev arayan bir aile, eğer uygun bir fiyat yakalarsa 3+1 konut alternatifini de düşünebilir. Tatil bölgelerinden ev alırken, evin yatırım nesnesi olarak değerini her zaman iyi ölçmek gerekir.

  3. Yazlık olarak satın alınacak evin bahçeli olması, evin işlevsel olmasını sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında kullanılacak bu evin terası ya da bahçesi, eve bambaşka bir ambiyans katacaktır. Yaz aylarında bahçeli bir evde zaman geçirmek, mevsimi daha da keyifli hale getirecektir. Ayrıca bu evi satmak istediğinizde, böyle bölgelerde bahçeli evlerin her zaman daha çok rağbet gördüğünü de fark edeceksiniz.

Elbette aradığınız lokasyonda, aradığınız özelliklere sahip olan ve bütçenize uygun olan bir konut bulmak pek kolay bir şey değil. Bunun için belki de aylarca araştırma yapmak ve uygun fırsatı kollamaya çalışmak gerekir. Neyse ki, emlak arama motoru olarak çalışan bir internet sitesi sayesinde bütün bunları yapmak daha kolay. Flatfy yazlık ev ilan arayışlarınızda size yardımcı olacak internet sitelerinden bir tanesi. Geniş ilan kütüphanesi ve ilan arama filtreleme seçenekleri sayesinde Flatfy Türkiye, size en uygun olan ilanı en kısa süre içerisinde bularak hayallerinize kavuşmanıza yardımcı oluyor. Siz de ilan aramalarınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap