blank

Zayıf Akım Sistemleri Nelerdir

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren “nesnelerin interneti” kavramı sadece günlük yaşamda kullandığımız cihazların değil, aynı zamanda zayıf akım sistemleri olarak yapılarda kullanılan sistemlerin de kullanımı kolaylaştırmıştır. Zayıf akım sistemleri her ne kadar “güvenlik sistemleri” olarak algılansa da, güvenlikten öte bir yapının adeta ruhunu oluşturmaktadırlar.

Zayıf Akım Nedir

Zayıf akım kısaca; elektrik tesisatında düşük gerilime sahip kaynaklara denmektedir. Bu sistemlerin gerilimi düşük olduğu için herhangi bir çarpma riski de bulunmamaktadır. Sistemler genellikle 12V ile çalışmaktadır.

Zayıf Akım Sistemleri Nelerdir

Binalarda kullanılan başlıca zayıf akım sistemleri; aydınlatma, Güvenlik Kamera Sistemi (CCTV), Geçiş Kontrol Sistemleri (kartlı geçiş, turnike, bariyer vb.), Rack Kabinet, Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri, Telefon / Santral Sistemleri, TV / Uydu Sistemleri, Yangın Alarm Sistemi ve Yapısal Kablolama’dır.

Zayıf akım sistemleri kurulacak olan yapının ihtiyacına göre belirlenmektedir. Bu yüzden her sistemin kendi içerisinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Yapılacak olan işçilik de bu özelliklere göre değişkenlik gösterir. Kurum ve kuruluşlar yayınladıkları genelge ve şartnameler ile bu kriterleri belirlerler. Kurulan sistemlerin doğru bir şekilde çalışabilmesi için düzenli bakım ve onarımlarının da aksatılmaması gerekir.
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?