Kırık Bilek

2021 Raporu Ektedir

2022’nin ilk gününden merhaba. Bugün kendimi iyi hissediyorum. Neden bilmiyorum, yılbaşı gecesinde anlamsız bir karamsarlık hali vardı üzerimde ama sabah olduğunda, son birkaç sayfasını hor kullandığım bir defterde temiz bir sayfaya geçmiş gibi huzurluydum. Çok şükür, hayatımda kötü giden bir şey yok, sadece hızlıca geçip giden zaman içimdeki geç kalmışlık hissini körüklüyor. Bu arada neye geç kaldığımla ilgili bir fikrim de yok.

2022’nin ilk gününde, bir yıl önce sahip olmadığım bazı bilgilere sahibim, kendimle ilgili. Belirsizliği sevmediğimi, gerçekleşeceğinden emin olduğum kötü sonuçların bile beni belirsizlik kadar strese sokmadığını öğrendim. Mesai bitip eve geldikten sonra akşama tekrar işe gidecek olmaktan daha zor olan şey gidip gitmeyeceğimin belirsiz olması mesela.

Zaman yönetimi konusunda berbat olduğumu zaten biliyordum ama artık tamamen emin oldum. Beynim, zaman hesabı yaparken geçmiş tecrübelerinden faydalanmak yerine her defasında gerçek olamayacak kadar iyimser bir hesaplama yaparak beni yanıltıyor. Bir – iki saat içinde bitirebileceğimi düşündüğüm bir yazıyı yayınlamam beş – altı saat sürüyor. Şu çekmece çok dağılmış bir toparlayayım, en fazla on beş dakikamı alır diyorum, işim en az iki saat sonra bitiyor. 07:40 alarmı çalıyor, saat sekizde işte olmam lazım, beynim “kırk beş geçe kalkar, beş dakikada giyinip çıkar yetişirsin” diyor. “Telefon numaranız terör örgütünün eline geçmiş, hesabınızdaki tüm parayı bize gönderin” diyen dolandırıcıya inanıp 67 yıllık birikimini gönderen emekli öğretmen gibi her seferinde bu yalana inanıyorum. Sonuç olarak kendimi saat 08:30’da, bir türlü sönmek bilmeyen kırmızı ışığa küfrederken buluyorum.

scooter-kazasi
Mart 2021’de geçirdiğim scooter kazasıyla ilgili bir kolaj

2021 Yılının Özeti

Bu kadar tatavadan sonra artık bir çeşit gelenek olduğu malumunuz olan özet mevzusuna gelelim ve bu sene de geçen 12 ayı özetleyelim. Bakalım 2021’de neler yapmışım:

 • Yazılım ve web tasarım üzerine bir şahıs şirketi kurdum ve 11 ayda 99 fatura kestim.
 • iOS Developer olmaya karar verdim ve bu hedefe ulaşmak için çalışmaya başladım.
 • Android’e veda edip iPhone ve Apple Watch kullanmaya başladım.
 • Yılın tamamında intermittent fasting (aralıklı oruç) yaptım.
 • Şu yazımdaki scooter fotoğrafının çekildiği yolda elektrikli scooter kazası geçirdim, sol el bileğimdeki skafoid kemiğim kırıldı.
 • İyileşme süreci dışında kalan 6 ayda düzenli olarak spor yaptım.
 • Yılın 11 ayını Katar’da geçirdim.
 • Yaz tatilinde Marmaris ve Bulgaristan’a gittim.

2021 Hedeflerinde Son Durum

Geçen seneki hedeflerimin birçoğuna ulaşamadım.

 • Mobil programlama konusunda karar verip çalışmalara başladım.
 • Maalesef yeni bir sözlük kuracak zamanım olmadı ama o konu hala aklımda.
 • 41 blog yazısı hedefine ulaşamadım (Ancak 9 yazı yayınlayabildim)
 • 3 kitap hedefine ulaşamadım (Sadece 1 kitap okudum: Franz Kafka – Dönüşüm)
 • Spora (sakatlık dönemini saymazsak) ara vermeden devam ettim.

2022 Hedeflerim

Belirlediğim hedeflerin çoğuna ulaşamadım ama şunu fark ettim ki ulaşılamayan hedefler insana iki şeyi öğretiyor: Birincisi, tamamlansın ya da tamamlanamasın, hedef belirlemenin insanı mutlaka ileri götürdüğünü. İkincisi, gerçekçi hedefler koymanın çok önemli olduğunu. Bu yüzden 2022 hedeflerim öncekilerden biraz daha farklı olacak…

Fikirlerimi Yazıya Dökeceğim

Blogger, blog yazarı, içerik üreticisi ve benzeri sıfatlarla bir gazetede para karşılığı köşe yazısı yazıyormuş gibi kendi kendime baskı yapmaya ve “ortaya yazı çıkartmaya” çalışmak hiçbir zaman işe yaramadı. Bunun yerine gündemdeki olaylara dair fikirlerimi müsait oldukça yazıya dökmeye karar verdim. Aynı kapıya farklı bir koridordan çıkmak gibi, sadece malzeme üretmek yerine mevcut malzemeyi kullanacağım ve zamanıyla sayısı belirsiz olacak.

Kitap Okumaya Zaman Ayıracağım

Önceki yıllarda x kitap okuyacağım diye koyduğum hedeflerin gerçekleşmeme sebebi tam olarak bu seneki hedefimin yokluğu. Artık sorunu tespit ettiğime inanıyorum. Haftanın belli bir gününde veya günlerinde, belli bir zamanı sadece okumaya ayıracağım. O anda kitap okumak istemiyorsam bile başka bir şey yapmayacağım.

Düşünce Defteri Tutacağım

Bir defteri düşünce defteri olarak kullanacağım. Bu defterle haftada bir saat baş başa kalmak için kendime zaman ayıracağım. Aklıma gelen her şeyi, saçma da olsa bu deftere not alacağım.

Basit Bir Günlük (Log) Tutacağım

Gerektiğinde içinde arama yapabilmek için dijital ortamda basit bir günlük tutacağım. Sevgili günlük formatında değil de daha çok o gün yaptığımın bir paragraflık bir özeti olacak. Her gece uyumadan önceki 3 dakikamı bu günlüğü oluşturmaya ayıracağım.

Haftalık ve Günlük Plan Yapacağım

Hayatım boyunca doğruluğunu defalarca yüzüme vuran harika bir söz var: Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Hedeflere ulaşmanın önündeki en büyük engel bu aslında. Verimsiz geçtiğini düşündüğüm için modumun düşük olduğu günlerin en büyük eksiği plansızlıktı. Benim gibi “verimlilik” takıntısı olan insanlar için plan yapmak hayatı daha güzel bir hale getirebilir. Daha önce denedim fakat çok katı, dakikası dakikasına doldurulmuş planlar yapmanın bir işe yaramadığını tecrübe ettim. Bunun yerine dinamik, değişken, o günkü duruma göre oluşturulmuş ve esnek planlar yapmak gerektiğini anladım. Haftalık bir plan yapmak, hafta içinde de gerekirse planı revize etmek sanırım en doğrusu olacak.

Başarılı Bir iOS Developer Olacağım

Son iki yıldır hedeflerim arasında olan bu işin artık tam olarak içindeyim. Birkaç oyun ve uygulama yaptım bile. İnce eleyip sık dokuyarak ilerliyorum. Amacım sıradan değil, gerçekten başarılı ve tercih edilen bir iOS Developer olmak. Mevcut işimden istifa edip hayatımı tamamen bu alandan kazanmak için bir şirkete başvurmayacağım. Yaptığım işleri birilerinin fark etmesini ve teklif almayı bekleyeceğim. Çünkü ancak bu şekilde istifa etmek için kendimi hazır hissedebilirim. 2023’te bunun gerçekleşeceğini tahmin ve ümit ediyorum. Bu hedefime ulaşmam için her gün mutlaka kod yazacağım. İlerlememi Github hesabım üzerinden yayınlayacağım.

Bugün itibariyle Katar’dan Türkiye’ye dönüşümüz için geri sayım başladı. Bir değişiklik olmazsa 1 Ağustos’ta İstanbul’a döneceğiz. Yani şu anda tam 7 ay kaldı. Heyecanlıyım, dönmeyi istiyorum çünkü uzun lafın kısası Katar beni sarmadı. Bir Avrupa ülkesinde olsaydım tam tersini düşünüyor olabilirdim. Diyeceğim o ki evime dönmeyi iple çekiyorum. Seneye bu yazının sonuçlarını değerlendirmek üzere, sevgiyle kalın.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

6 Yorum
 • Hedefler içinde boğulmayıp, hedeflerimize birlikte ilerlediğimiz güzel bir yıl olur umarım abi. Geçen yıl yapayım dediğimiz nice şeyi yapamamış olsak da bir çok şey başardığının en yakın şahitlerindenim. Umarım çok çok daha iyi şeyler koşunuyor oluruz seneye. Bu arada kesin o günlük loglar için ayrı bir sistem yazacaksın :D Merakla bekliyorum. Ailenle birlikte, sağlık ve huzurla nice yıllar yaşayabilmen duasıyla…

 • Sezer işin aslı neredeyse kimse 2021 yılını verimli geçiremedi. Karamsar ve belirsizliklerle dolu bir yıl geride kaldı. Hedefleri bir yazıya dökerek zihni kodlasak bile yine hayat şartları, içinde bulunduğumuz durum buna engel oldu. Mesele disiplin ve sürdürülebilir olmak bunu başardığımız gün zaten olumsuzluklardan bahsetmeyeceğiz. Umarım hepimiz için sağlıklı ve hayırlı bir yıl olur. Sağlıcakla kal..

 • Şu yazıyı görmeden en son yazdığın yazıya az kalsın ne oldu 2021 hedefleri yazacaktım yazamadan yazıyı gördüm iyi oldu :D Geçmiş olsun umarım iyisindir vay arkadaş ya o kadar da övdük o yolu…

  Hedeflerin konusunda tespit ettiğin olumsuzluk kısmının diğer tarafı için yorum yapayım. Yahu sana acayip imreniyorum 1.si güzel düzgün bir insansın 2.si sürekli kendini çeşitli konularda geliştiriyorsun 3.sü yazılar yazıyorsun akıcı bilgilendirici düşündürücü eğlenceli vb. gidiyor. Kendinle daima gurur duymalısın. Şu sayfaya ne zaman girsem birkaç yazı okusam çıkarken büyük bir ilhamla hedeflerime ulaşma azmiyle heyecan dolu enerjiyle ayrılıyorum. Her geldiğimde yeni bir şeyler yapmışsın yapıyorsun ve yapacağını biliyorum. Laf aramızda bütün gün seni övebilirim valla şu internet ortamında senin gibi birisini keşfetmek çok büyük bir şans kendi adıma…

  İşte bu yüzden dostum çok değerlisin. Aga bıraksalar 20 tane üniversite bitireceksin. Zaman sana yetmiyorsa valla ben hapı yutmuşum :D Yapıcı eleştirilerin dışında kendine yüklenmene izin veremem. Hayatına zaten sığdırabileceğinden fazlasını sığdırmaya çalışıyorsun iyi de yapıyorsun umarım hedeflere çok odaklanıp manevi huzurun için ailenle vakit geçirmeyi çok ihmal etmeden üstüne kendine de zaman ayırıyorsundur. Yazılım konusunda büyük keyifler alsan bile bu kişisel olarak kendi ayıracağın zamanın yerini alamaz. Bunları işlerin yoğunluğunda atlayabilirsin eğer öyleyse benden hatırlatma olsun. Bazen güneş ile ay’ı süzmek mevsimleri hissetmek hayatın tadını çıkarmayı kendimize hatırlatmak gerek dünyada dikkat dağıtan o kadar çok durum var ki çok kolay kendimiz için yaşamayı unutuyoruz hemen… Kendine yaşamın güzelliklerini hatırlatmayı unutma. Umarım beni yanlış anlamazsın doğaçlama yazıyorum yazın bende ne uyandırırsa ona göre yazıyorum şöyle yap böyle yap diyorum ama bunlar tamamen sezgisel ve hatırlatma gibi ne yapacağını söylemek değil :) Ve kitap konusunda seni fazlasıyla geçmişim :D Zaten 1 kitap okumuşsun 1.5 kitap okusam geçiyorum :D Fakat yazılım konusunda maşallahın var. Bende bu alanda ilerleyeceğim başta Android takılacağım sonra IOS çift taraflı çalışacağım. Mobil ve masaüstü yazılım düşünüyorum ama Python’dan başlayıp Java ve C ile devam edeceğim bakalım. Arada buraya girip ilham depolayıp yardırırım :D

 • Merhaba Sezer bey,
  Umarım iyisiniz ve işleriniz yolundadır.
  2021 raporu ve 2022 hedefleri ile ilgili yazınızı okudum, çok içteni yazı, öncelikle böyle samimi yazınız için teşekkür ederim.
  Merak ediyorum, 2022 için belirlediğiniz hedefleri uygulaya bildiniz mi?
  Note: Türk değilim yazı hatam olduysa kusura bakmayın önceden :)