Doha'da Son Gün

2023 Yılı Özeti: Hayallerim Gerçek Oldu

Bugün yılın son günü. Dün gece bir anda bir farkındalık geldi ve 2023 yılının benim için ne kadar önemli olduğunun farkına vardım. Hafızam çok güçlü değildir, 2021 yılında ne yaptın diye sorsanız muhtemelen size 1 dakikadan uzun sürecek bir hikaye anlatamam. Bu yüzden yaşadıklarımı yıl sonunda yazıya dökmek benim için verimli bir anı biriktirme yöntemi. Zaten buraları okuyan kaldı mı pek emin değilim. Özellikle son bir yıldır klavyemi sadece kod yazmak ve tweet atmak için kullanır oldum.

Hikayesini dinlemeden çok saçma gelebilir fakat ben 2023 yılı içinde 4 farklı mesleği icra ettim. Yılın ilk iki ayında Katar’da görev yapan bir diplomat, sonraki iki ay İstanbul’da görev yapan bir olay yeri inceleme uzmanıydım. Nisan ayında 12 buçuk senelik memuriyeti yakıp istifa ettim ve kendi işimi yapmaya başladım. Yaklaşık bir ay önce de kurumsal bir şirkette yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışmaya başladım.

blank
Van Emniyet Müdürlüğünde görevli olduğum zamanlardan bir fotoğraf. Yer Cumhuriyet Caddesi. 2014-2015 civarı.

Bu sitede yüzlerce yazı yazdım, bazen ima ettim, bazen hiç o konuya girmedim, bazı okurlar bir şekilde öğrendi, çoğu kişinin hala haberi yok: Ben başından beri bir polis memuruydum. 2020 yılında güvenlik ataşesi olarak Doha Büyükelçiliğinde (Katar) görevlendirildim ve orada 2,5 yıl kadar diplomat olarak görev yaptım. Bu görevden dönünce istifa sürecine girdim ve artık Devlet Memurları Kanunu benim için sadece hafızamdaki 3 basamaklı bir sayıdan ibaret.

6 Mart 2016’da Van’da polis memuru olarak görev yaparken Hayallerimin Peşinden Koşmaya Başladım başlıklı bir yazı yazmış ve o yazıda şöyle demiştim:

Kendime koskoca 4 sene veriyorum. 2020 yılına kadar kendimi ne kadar geliştirebileceğimi, o gün geldiğinde bu işi meslek değişikliği yapacak kadar ilerletip ilerletemeyeceğimi çok merak ediyorum.

Bu yazıyı yazdıktan yaklaşık bir yıl sonra ilk freelance işimi almış ve çocukluğumdan beri tel örgüsünün etrafında dolandığım yazılım tarlasına artık girmiştim. Hafta sonları ve akşamları kendimi geliştirmeye devam ettim. Pandemi döneminde Türkiye’nin en büyük şirketlerine online etkinlik alanında 100’den fazla proje teslim ettim. 2022 yılının sonlarına doğru Katar’da görev yaparken, iki günde 1.000.000 kişiye ulaşan Dahi Anlamındaki De projemi yayınladım. Ana haber bültenlerinde adım geçmeye başladığında artık tüm şartların olgunlaşmış olduğunu düşündüm ve 2023 yılına odaklandım.

blank
2.5 yıl boyunca ataşe sıfatıyla diplomat olarak görev yaptığım Katar’da çekildiğim bir hatıra fotoğrafı.

Memuriyette 10 yılı doldurduğumdan aslında bir yıl ücretsiz izine ayrılma hakkım vardı. Öyle de yapacaktım fakat o büyük gün yaklaştıkça bir karar verme sürecine ihtiyacım olmadığını anladım. Ben kararımı zaten yıllar önce vermiştim. Bir bakımdan çıkmak için girdiğim geçici bir barınaktı memuriyet. Yine de ilk günden son güne kadar görevini layıkıyla yapan, boğazından bir kuruş haram lokma geçmemiş, kimseye yaranmaya çalışmamış, bırakın bir disiplin cezasını herhangi bir üstünden tek bir sözlü uyarı bile işitmeden görevini onuru ve gururuyla tamamlayan şerefli bir memurdum ben.

blank
Nisan 2023’te istifa ettiğim gün Çatalca Emniyet Müdürlüğü önünde çektirdiğim hatıra fotoğrafı. Çatalca İlçe Emniyet Müdürlüğü aynı zamanda 2010 yılında göreve başladığım yer.

Sağ olsunlar, yüzlerce meslektaşımdan tebrik mesajları aldım. Diğer sektörlerde sırf görevinizden istifa ettiğiniz için tebrik edilmek alışılmış bir durum değil biliyorum. Her neyse konumuza dönelim. Nisan ayında istifa ettikten sonra ne yaptım?

Hali hazırda müşterim olan şirketlere iş yapmaya devam ederim, bir yandan da kendi projelerimi geliştiririm diye düşündüm. Çok yoğun bir iş talebi olmasa da çark bir şekilde dönüyordu. Mayıs ayı gibi aklıma güzel bir proje fikri geldi, adı Akıllı Şerit. Hemen işe koyuldum, projenin marka tescilini aldım, yazılımını tek başıma geliştirdim ve Eylül ayında Sakarya’da yapılan PSB Anatolia Uluslararası Peyzaj ve Fidancılık Fuarında bir stant açarak projeyi sektöre tanıttım. Harika dönüşler ve yorumlar aldım fakat satış konusunda aynı başarıyı yakalayabildiğimi söyleyemeyeceğim. Türkiye’de SaaS (Software as a Service) modelini tutturmanın zor olduğunu ve insanların bir ürüne sürekli olarak aylık ödeme yapmak istemediğini deneyimlemiş oldum. Fiyatlandırma ve pazarlama konularını tekrar değerlendirmek üzere sezon açılana kadar projeyi beklemeye aldım.

blank
PSB Anatolia 2023 Fuarı – Sapanca, Sakarya

Bağımsız olarak yazılım geliştirmek, kendi projelerini hayata geçirmek harika deneyimler fakat özellikle sabit bir gelir modeli oluşturmadan bu çalışma sisteminde devam etmenin beni strese soktuğunu fark ettim. Ülke ekonomisi malumunuz, giderler sürekli artıyor. Düzeninizin bozulmaması için sizin de sürekli bir gelir akışına ihtiyacınız var. Kimi aylar ihtiyacınızın 2-3 katını da kazanıyor olsanız, müşterilerinizden ses çıkmayan o ayda strese girip zamanınızı ve potansiyelinizi ziyan ettiğinizi düşünüyorsunuz.

Fiyat teklifi vermeyi sevmiyorum, fatura kesmeyi sevmiyorum. Fatura kestikten sonra müşteriden para istemekten ise nefret ediyorum. Ben proje insanıyım. Bir şeyleri daha iyi hale getirmenin peşindeyim. Harika bir ürün yapmak benim işim ama satmak benim işim değil, ayrıca bu konuda yeteneğim de yok. Bu yüzden tek bir alana odaklanmalıyım ve bir alanda uzmanlaşmalıyım diye düşündüm.

blank
11.12.2023 tarihinde Şanstech’te iOS Developer olarak çalışmaya başladım.

20 Kasım’da, hayatımda ilk defa CV hazırladığımı ve bu konuda bazı tavsiyeler istediğimi yazdığım şu tweeti atmıştım. Özel mesaj atarak CV’mi incelemek isteyenler oldu, beni tanıyan ve projelerimi takip eden kişilerden iş teklifleri geldi, birkaç arkadaşım bana referans olmak ve CV’mi çalıştıkları şirkete iletmelerini istediğini söyledi. Herhangi bir yere başvuru bile yapmamışken bir anda kendimi bir iş görüşmesinin içinde buldum ve yaptığım ilk iş görüşmesi sonucunda 11 Aralık 2023 itibarıyla Şanstech (eski adıyla Demirören Teknoloji) şirketinde iOS Developer pozisyonunda çalışmaya başladım.

18 Temmuz 2021’de Ekşi Sözlük’te ios developer başlığına yazdığım entry’de şöyle demiştim:

bugün itibariyle adımın başına eklemeye karar verdiğim unvan ve müstakbel mesleğime verilen ad.

Bu entry ve birkaç paragraf önce paylaştığım blog yazısına baktıkça aslında kararlarımı çok önceden aldığımı ve karşılaştığım hiçbir sonucun şans eseri oluşmadığını fark ediyorum. Bu anlamda 2023 yılı, geriye dönüp baktığımda olduğum yere tırnaklarımla kazıyarak geldiğimi fark ettiğim, geç de olsa gönlümdeki işi meslek haline getirebildiğim ve gelecekten çok daha ümitli olmayı öğrendiğim güzel bir yıl oldu. Hayallerim gerçek oldu ❤️

2024 Yılı Hedeflerim

 • iOS Development alanında yazılı içerik üretmek
 • İngilizce dilinde ve yazılım alanında video içerik üretmek
 • Düzenli spor yapmak ve kitap okumak
 • Viral olacak bir proje daha çıkartmak

Bakalım bir yıl içinde bunların hangilerini gerçekleştirmiş olacağım?
Sevgiler.

Doha Büyükelçiliğindeki görevimin bittiği günden bir hatıra. Çıkarttığım o kravat yıllardır planladığım istifanın sembolüdür benim için.
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

29 Yorum
 • Hayallerine kavuşmana çok sevindim dostum. Bu sene benim de benzer olay oldu ve 10 yıllık makine mühendisliğini bırakıp bilgisayar mühendisi olarak işe başlamam oldu. Umarım önümüzde daha güzel yazılım kariyerleri olur. Başarılar dilerim.

 • Tebrik ediyorum abicim 🤍 senin adına çok mutluyum.
  Çok daha güzel işlere, çok daha güzel günlere, büyük umutlarla. Hayırlı, huzurlu, bereketli, afiyetle geçireceğimiz bir sene olsun. 🌸

 • Birinin her şey gönlünce olsun duasını almışsın sanırım abi (: Hayırlı olsun. Her zaman yeni bir proje geliştirme isteği insanı da canlı tutar, insana yaşama sevinci katar. Hayallerinin peşinden koşmaya devam et. Twitter’dan fazla buraya yazarsan da sevinirim (: E-bültenine abone olduğum tek blogsun. Instagram ve Twitter kullanmamaya çalışıyorum artık.

 • Memuriyet istifasına giden sürecin sonlarında bir kahvaltı ve güzel bir muhabbet hediye etmiştin bana. Şimdi geldiğin noktayı gördükçe ve buna ilk şahit olanlardan biri olduğumu anımsadıkça mutlu oluyorum.

  Yolun hep açık olsun dostum. Yürüdüğün yoldan keyif almanı dilerim.

  • Çok teşekkür ederim dostum. Sürece şahit olman ve takdirin çok değerli benim için. Yollarımız açık olsun. İlk fırsatta bir kahvaltı daha planlayalım :)

 • Tüm hayallerini birbir gerçekleştiriyor olman bir kardeşin olarak beni mutlu ettiği gibi motive de ediyor. Umarım nice hayallerini hayata geçirdiğin, nice başarılar edindiğin mutlu, huzurlu, sağlıklı, bereketli yıllar geçirirsin abi, sevgiler 🌹

  • Teşekkür ederim kardeşim, aynı duyguları paylaşıyorum senin için, biliyorsun. Umarım ikimiz için de en güzeli olur. Şansımız bol olsun.

 • Senin hedeflediğin ve yapamadığın birşey var mı Sezer 😂
  Hedef adam yine iş başında. Yeni yılın sağlık huzur getirsin🎉

 • Bu yıl herkes için güzel bi tetikleyici olmuş belli ki😌 Hayallerine kavuşmana çok sevindim Sezer. Umarım yeni yıl nice güzel projelerin lansman yılı olur. Başarılar dilerim.

 • Sevdiğin işten para kazanmaya başlamana çok sevindim. Developer olduğuna göre artık daha çok yazarsın diye temenni ediyorum :)

 • Sezer sen her şeyden önce harika bir insansın. Biraz düşününce benim daha başarılı harika ios sürümüm gibisin :D Önceki yazında polis olduğunu yazdığında şaşırmıştım hemen yorumlarda ios sürümüme küfür etmiş miydim diye kendimi yokladım sonra dedim oğlum ben zaten küfür etmiyorum ki korkacak bir şey yok dedim… Bir de evet işinin ne olduğunu gizler bir durum vardı ama normal nedenlerden gizlemek istediğini düşünmüştüm hiç polislikle bağdaşdırmadım ve beklemiyordum. Gizlemekle de iyi yaptığın gibi bunu çok iyi bir şekilde yaptın :)) Neyse dile kolay onca yıl namusunla onurunla güzel ülkemizi eminim en iyi şekilde temsil ettiğin gibi en iyi şekilde de hizmet etmişsindir. Sen zaten hangi işe elini atsan o işi layıkıyla yapacak özel bir insansın(fark ettin değil mi burada ios sürümümü överken aslında kendimi övüyorum :D).

  Şundan da eminim baban daima seninle gurur duyardı çünkü gurur duyulacak çok fazla büyük özelliklerin var. İnsan olarak evlat olarak baba olarak daha neler neler. Elinin her parmaklarında ayrı ayrı yetenekler mevcut maşallah ve hamurun o kadar sağlam ki neredeyse dünyadaki hiçbir şey kolay kolay bunu değiştiremez…

  Zamanında bu yazını okuduğumda “Hayallerimin Peşinden Koşmaya Başladım” o yazın sanıyorum ki ilk seninle gurur duyuşum olabilir. “Dünyayı Saran Ağ” kitabıyla olan yolculuğunu okuduğumda ya dedim ben de mi alsam bu kitabı içimdeki hevesi körükler diye sonra dedim eski baskı artık bilgiler güncelliğini yitirmiştir ama yine de alsam mı falan diye gidip geliyordum :) Kitabın varlığı senin bu yazındaki yolculuğunu bana hatırlatacak motivasyonum artacak diye ama bir yanımda güncel olmadığı içinde gereksiz kalacak diyordu sonuç almadım :) İsmimi kelimelerbenimsever diye boşuna almamışım birçok yazında kesişmişiz ortak paydalarda buluşmuşuz. Çocukluğumda bana büyüyünce ne olmak istersin dediklerinde polis olacağım derdim neden polis olmak istiyorsun dediklerinde kötü adamları yakalayacağım derdim. Yıllar geçti mesleki seçim vaktinde hiç üzerine gitmedim sonra şunu fark ettim iyi ki de polis olmamışım çünkü polislik benim aklımdaki gibi değil ve kişiliğime ters düşecekti çünkü sürekli üstten gelecek emirlerle istediğim gibi bir polis olmayacaktım iyi ki de olmamışım dedim fakat sen dediğim gibi benim başarılı ios sürümümsün sen benim yerime oldun :D Bu arada video şık olmuş karizmamdan faydalanmışsın :D O gravatı sadece sen çıkarmadın izlerken ben de çıkardım esaretten kurtulur gibi :D

  Ve iyi ki bu yazıyı paylaşmışsın yıllar önce hayallerinin gerçekleştirdiğinin kanıtı gibi ve bizlere ilham vermesi içinde çok iyi oldu. Seninle gurur duyuyorum ve duymaya devam edeceğim. Bana her zaman iyi geldin gerek duruşunla gerek hayata bakış açınla gerek kendi hayallerinle içimdeki ateşin belki sönmeye yüz tuttuğu zamanlarda kıvılcım olup canlandırdın. İşte bu yüzden senin yerin çok başka bir yerde seni seviyorum dostum her şey gönlünce olur inşallah ve daha çok mutlu olursun…

  Unutmadan daha önce yorumlarda da yazmıştım kitap çıkarmalısın. Hayatını kitaplaştırmalısın birkaç yüz ya da binlerden fazlası senin hayatını öğrenmeli. Şimdi diyeceksin belki ne alaka abi ben de diyeceğim sus abine cevap verme :D Dostum belki sen hayatını yaşadığın için göremiyorsun belki aklına bir ara geldi ama ciddi değildin ya da koşullar izin vermedi. Gerçekten hayatın kaleme alınmayı hak ediyor ve yazar gibi adamsın zaten blog yazarısın o yüzden kendin kaleme alacaksın. Fakat şu var bu kitabı öyle 6 ayda 1 yılda çıkarmayacaksın arkaplanda sağlam bir şekilde hazırlayacaksın şimdiden diğer hedeflerini gerçekleştirirken bir yerden kitap için iskeleyi oluştur, ilmik ilmik doku hikayeni sonra milyonlara ilham ol. Kitabı zaten iyi çıkartırsan ve hak ettiği ilgiyi görürse pasif gelirlerinden biri de olur. Demir değil emir veriyorum sana bunu yapacaksın :D Eğer bu fikre sıcak bakmıyorsan bu şu an benim gördüğüm pencereden bakamadığın için bana güven sonuçta ben senin “solution developer”sürümünüm :D

  Bu arada yorumlarda böyle akıl veriyor gibi görünebilir ama aslında akıl vermiyorum. Sadece okuduğumda yazın bende ne uyandırdıysa onu yazıyorum o da böyle akıl verme gibi görünebilir ama öyle değil. O yüzden kitap çıkarman bir emirdir :D Neden çıkarman gerekiyor kısaca bir bahsedeyim eğer bunu yapmaya karar verirsen sana daha detaylı epostada atabilirim. Hayatının sürecine baktığımızda yaşadıklarından ve sonunda ulaştığın noktaya kadar geçen süre özellikle genç neslin okuyup bilmesi ve onlara yol göstermesi için çok değerli. Ki bence aşağı yukarı her yaş grubu kendinden bir şey bulacağı gibi bir şeylerde öğrenebilir ama en çok gençlere ilham olacaktır. Basit bir kitaptan bahsetmiyorum şu an kafamda o kadar büyük şekilde gerçekleşiyor ki ulu ortada yazmak istemiyorum. Neyse ilgilenirsen görüşelim dostum. Yeni yılın sana ve ailene sağlık mutluluk huzur getirmesi dileğiyle ve başarılarının devamını diliyorum görüşürüz… :)))

 • Çocukluğumun büyük yılları kaleminin gölgesinde geçti. Hep örnek aldığım birkaç yazardan birisin abi. Bu yüzden olacak ki hem her yazında heyecanlanıyor hem de hakkında her iyi haberde mutlu oluyorum. Ailemden biri başarmışçasına sevindim adına. Umarım hepimiz radikal kararlarımızdan mutlu olabilecek kadar başarılı oluruz. İyi ki lafını ağzından düşürmediğin uzun yılları ailenle sen için dilerim. Hayallerin birer birer gerçekleştiri bir yıl daha seninle olsun abim mutlu yıllar :)

 • Web sitene her girdiğimde beni şaşırtıyorsun kardeşim, bir sonraki ziyaretimde ne ile karşılaşacağımı tahmin bile edemiyorum :) Başarılarla dolu bir hayat, içtenlikle tebrik ediyorum..

 • Selamlar Sezer Bey, kelimeler benim’i takip ediyoruz hem de yıllardır. :)

  İnsanın aklına koyduğunu gerçekleştirebilmesi ne güzel şey.

  Mutluluğunuz ve huzurunuz daim olsun.

 • En iyi bloglar listesinde sizi gördüm. Birkaç farklı kişinin yaptığı listede de vardınız. Hatta bazen okuduğumu bile unutmuşum. Arada bir okuduğum bir blogmuş. Kelimeler benim denildiğinde yeniden hatırlıyorum. Sizi tanımıyordum. Bu yazı ile tanımış oldum. Muhtemelen unutmam bir daha. Yolunuz açık olsun.

 • Selamlar Sezer hocam.

  Bunca gayretin ardından istediğin noktaya varmanıza, koyduğun hedeflere yaklaşmana sevindim. Umarın yeni yıl, sana ve bizlere yeni fırsatlar sunar.

  Biz de senin gibi bunu başardığımızı bloglarımızdan duyurabiliriz.

 • Bir solukta okudum. Harika, dolu dolu bir hayat. Tümü için tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

 • Sezer bey sizin yazilari okudukca her insanin kendi hayal ettigi ishte calishinca ne kadar verimli ve ne kadar mutlugu oldugunun isbatini gore biliyorum. Basharilarin bol olsun degerli kardeshim

 • Senin adına mutlu oldum. Demek bu istifa işleri 10′ lu yıllar devirdikten sonra oluyor, az kaldı o zaman:)

 • 2023 yılı benim için gerçekten unutulmaz bir yıl oldu. Bu yıl, hayallerime ulaşmak için attığım adımların meyvelerini gördüğüm bir dönem oldu. İş hayatında önemli adımlar attım ve kariyerimde önemli bir ilerleme kaydettim. Aynı zamanda kişisel gelişimim için de büyük adımlar attım ve yeni beceriler edindim.

  Özellikle seyahat etme fırsatı bulduğum 2023, hayatımın en renkli dönemlerinden biriydi. Farklı kültürleri tanıma ve yeni insanlarla tanışma şansı yakaladım. Bu deneyimler beni çok olgunlaştırdı ve bakış açımı genişletti.

  Ayrıca sağlık ve fitness konularında da büyük adımlar attım. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindim ve bu benim için çok olumlu sonuçlar doğurdu.

  2023’ü hayallerimin gerçek olduğu bir yıl olarak özetleyebilirim. Bu yıl benim için büyük bir öğrenme ve büyüme dönemi oldu ve gelecek için beni daha da motive ett

 • Buralara uğramayalı o kadar uzun zaman olmuş ki, sene sonunda yazdığın yazıyı ancak okuyorum.

  Yazın, hayallerinin peşinden koşma cesaretini gösteremeyenler için tam bir motivasyon kaynağı niteliğinde olmuş.

  Umarım her şey gönlünce olur.

 • merhaba, adınıza çok sevindim. belli yaştan sonra meslek değiştirmek kolay bir karar değil. baya cesur bir hamle yapmışsınız. eğer vakit bulursanız blogsozluk.com’u da canlandırın bence. yıllar sonra sözlüğe geri dönmüş olmanın heyecanıyla yazarların bloglarına da şöyle bir göz atayım dedim. yeni hayatınızda ve işinizde başarılar diliyorum.