blank

Aklımda Yer Etmiş Efsane Oyunlar

Blog dünyasında uzun süredir mim dönmüyordu. Gençlerin önünü açmak lazım. Ne yazsam da herkesin o konuda yazacak bir şeyleri olsa diye düşününce aklıma ilk bu konu geldi. Bilemiyorum, belki de şu sıralar iyice sarmış olduğum Counter Strike: Global Offensive oyunu buna sebep olmuştur. Evet, çok yetenekli bir oyuncu olduğum söylenemez fakat Silver Elite rütbemle CS:GO’da güzel vakit geçiriyorum.

1996 – 1999 yılları arasında atari, 1999 yılından bu yana da bilgisayar oyunları olmak üzere, 20 senedir belki yüzlerce farklı oyun oynadım. Maalesef, hepimizin yaptığı ya da yapmak zorunda kaldığı gibi, bilgisayar oyunlarının tamamını bilgisayarıma crackli (lisanssız) olarak yükledim. 2014 yılı itibariyle Steam üzerinden çevrimiçi oyun satın alabildiğimi ve bu oyunlarda zaman zaman çok cazip indirimler olduğunu fark ettiğimden beri oyunları satın alıyorum. Bu saatten sonra oynamayacağımı bildiğim halde, geçmişte lisanssız oynadığım için yakın zamanda satın aldığım oyunlar bile var. Her neyse. Uzatmadan gelelim aklımda yer etmiş efsane oyunlara.

super_mario_atari

Super Mario

Elbette ilk oyun Super Mario! Hiç unutulur mu? Bölüm 1-1 ile başlayan o macerada 8-4’e ulaşmak için nasıl da çabalıyorduk. Bilgisayar oyunlarında olduğu gibi kaydedip çıkma yoktu bu oyunda. Başladığın zaman bitirmen lazım. Bitiremezsen bir sonraki oyuna en baştan başlarsın. Uçan balıklarla mı uğraşmadık, borulara mı girip çıkmadık bir prenses uğruna? Her defasında “Thank you Mario! But our princess is in another castle.” yazısıyla karşılaşıp “gerçek prensesi” aramakla geçti çocukluğumuz. Duygulanmak isterseniz arkadaşın biri son bölümü kaydedip bu videoda yayınlamış.

fifa99

Fifa 99

Futbol oyunlarının atası değil belki ama bugünkü 3 boyutlu Fifa oyunlarına en yakın ilk oyundu Fifa 99. Çok oynadık bunu kardeşimle. Şimdi baktığınızda köşeli köşeli vücutlar size komik gelebilir fakat zamanın şartlarına göre efsanevi bir oyundur. Çok fantastik tuş kombinasyonları kullanılıyordu bu oyunda. Mesela kaleciyle karşı karşıya geldiniz, bir tuş kombinasyonu vardı, bastığınızda kaleye arkanızı dönüp topu geriye doğru havalandırıyordunuz ve top kalecinin arkasına düşmüş oluyordu. Siz de kaleciyi geçip boş kaleye gol atıyordunuz. Bunların dışında kendini yere atma tuş kombinasyonu vardı. Bastığınız zaman kendinizi yere atıyordunuz ve eğer ceza sahası içindeyseniz muhtemelen hakem sizin lehinize penaltı kararı veriyordu. Ne günlerdi be. Şu videoda nasıl oynandığını görebilirsiniz.

carmageddon

Carmageddon

Bu oyunu oynayıp nasıl psikopat olmadım hala hayret ediyorum. Arabayla sürekli birilerini ezip öldürdüğünüz ve her adam öldürdüğünüzde artı puan kazandığınız bir oyun düşünün. Menüsünde imleç kan damlayan kesik bir elden ibaretti. Hatırladığım kadarıyla  bu oyun birçok ülkede yasaklanmıştı. Gerek yokmuş demek ki bak pamuk gibi adamım bana bir şey olmadı. Oyunda kırmızı çılgın bir arabamız var ve amaç diğer tüm arabalara maksimum hasarı verip kullanılamaz hale getirmek.  Bu oyunu da birkaç kez bitirdik. Nasıl bir oyun olduğunu şu videodan görebilirsiniz.

half-life

Half – Life

Bu oyunu oynamayan ya da en azından bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Efsanelerin efsanesidir. Hala daha açıp arkadaşlarla multiplayer atarız. Benim favorim Crossfire bölümü. Bakın görsel için de o bölümden bir kesit seçtim. Karşıdaki binaya girip içerdeki düğmeye bastığınızda, bina içindekiler hariç herkes ölüyordu. Nükleer silah dediğimiz bir silah vardı, yeterince çevirip yere sıktığında havaya fırlıyordun. Bunda Smith-Wesson tipi toplu tabancaya “dede yadigarı” derlerdi. Yere saldığında rakiplerine zarar vermek için deliren böcekleri silah olarak kullanabiliyordun. Ateşledikten sonra tıpkı bir F-16 füzesi gibi yön verebildiğin bazukaya hiç girmiyorum çünkü duygulandım. Bilmeyen ya da geçmişi yad etmek isteyen varsa Crossfire bölümünü bu videodan izleyebilir. Yalnız herif kafayı yemiş onu söyliyim. Böyle bir oyun oynama şekli mi var? İnsan mısın sen?

age_of_empires_2

Age Of Empires II

Efsaneler efsanesi. Bundan tam 17 sene önce piyasaya çıkmış bu oyunun hala daha peynir-ekmek gibi satılıyor olması başka bir kelime ile ifade edilemez. Sorsanız kimse bir ya da üç versiyonunu bilmez. Bilse bile oynamaz. Age Of Empires II demek, “eycof” demektir bu topraklarda. Strateji kelimesini belki de ilk bu oyun sayesinde cümle içinde kullandık. Sene 2016, hala açıp oyunuyorum, hiç sıkılmıyorum. O medeniyeti 3 tane ameleden ortaya çıkartmak, harita üzerindeki madenler için kıyasıya rekabet etmek harika bir his. En son baktılar millet hala oynuyor, bazı iyileştirmeler yaparak Age Of Empires HD Edition olarak çıkarttılar. Ben de senelerce bedava oynadığım için gidip parasıyla aldım Steam üzerinden. İsterseniz beraber bir maç atabiliriz? Ben bilmiyorum, nasıl oynanıyor diyen varsa Teknolojiye Atarlanan Adam şu videoda gayet komik bir şekilde oynuyor.

gta_vice_city

GTA: Vice City

Saatlerimi hatta günlerimi verip tüm hile kodlarını ezbere bildiğim bu oyunu yazmasam olmazdı. Vice City’den aldığım tadı ne GTA 4’ten ne GTA 5’ten alamadım. Hala girip oynanacak oyundur benim nazarımda. Görevlerinin neredeyse hepsini tamamladım. Uzaktan kumandalı oyuncak helikopter kullanmaktan banka soymaya, aşçı dövmekten ambulans şoförlüğü yapmaya kadar onlarca görev yaptım. Oyunda sınırsız para hilesi yoktu fakat ben kendi kendime bunu sağlamanın bir yolunu bulmuştum. Bilmiyorum, illa ki başkaları da bulup internette paylaşmıştır fakat benim taktiğim şuydu: Hile kodu olarak PANZER yazıp yolun ortasına bir tank düşmesini sağlıyordum, tanka girip polis görevini başlatıyordum, sonra tanktan inip biraz uzaklaşıyor ve BIGBANG yazarak şehirdeki tüm arabaları aynı anda havaya uçuruyordum. Böylece polis olarak yakalamam gereken araba da havaya uçmuş oluyor ve görevi tamamlamış oluyordum. Yeniden PANZER yazarak başka bir tanka girip çıkıyor, yeni görevi kabul ediyordum ve her defasında ödül katlanarak artıyordu. Sonunda tek görevde bir milyon dolar gibi bir ödül alabiliyordunuz ve bu da sınırsız para hilesine denk geliyordu. İşsizlik gerçekten zor.

Benim için efsane sıfatını taşıyan, kalbimde yeri olan oyunlardan en önemlileri bunlar. Bakalım bizimkilerin efsane oyunları hangileriymiş? Buradan blog dünyasının en süpersonik bloglarına sahip olan Tahsin, Berk, Ubeydullah, Timur, Burak ve Çağrı‘yı mimliyorum.

Benim de blogum var ama beni mimleyen olmaz derseniz sizi güzel insanlarla tanıştırabilirim. Yorum kısmından blog adresinizi ve mim isteğinizi yazın, en kısa zamanda mim size ulaşacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

32 Yorum
 • Bu oyunların hala rağbet görmesinde ki en büyük etmen, ‘oyun sektörü’ için bir bakıma ilklerden olmaları… Geçmişi çok sevdiğimizden midir, pek bilmiyorum. GTA V oynadıktan sonra veya oynarken: insanın aklının bir köşesinde illaki GTA Vice City bulunuyordur. Yada, son zamanlarda çıkmış pek çok güzel strateji oyunun aksine: zihinlere halen Age Of Empires II deneyimleri geliyorsa, bu onların büyük, muhteşem grafiklere sahip olmasından değil de: zaten o zamanlar için yeni bir şey olan bilgisayar kavramını çok daha renkli hale getirmelerinden kaynaklanıyor
  Aynı zamanda son dönemlerde çıkmış: strateji, savaş, macera oyunlarında ki görselliği, kurguyu; grafiklerin kalitesini, Super Mario’da ki sadeliğe değişmeyecek insanlar mutlaka dünyada bulunuyordur.

  • Bu oyunların neden bizde efsane algısı yaratmış olabileceğini çok güzel özetlemişsiniz, tebrik ederim. Yeni her zaman az da olsa yadırganır. İlkler hep akıllarda yer etmiştir. Bu oyunlar da türünün ilk örnekleri olduğundan dediğiniz yere geliyoruz. Bu arada siz de blogunuzda bu konuda yazmak ister misiniz?

 • Selam Sezer,
  Bu oyunlar(http://goo.gl/3gW5bA) hemen hemen hepimizin ortak noktası, ben eycof için rahatsız ettim. Eğer iyi oynarım ve ben devamlı oyuncuyum diyorsan gameranger da çok sağlam bir ekibimiz var. Şu anda bununla ilgili 17 kişilik uluslararası bir whatsapp grubumuz var. Bekleriz :)

  Yazı için ayrıca teşekkürler.

  • Selam Rıza. Seni burada görmek çok güzel. Eski günleri hatırladım avatarını görünce. Hey gidi dataservis :) Age of’a bayılırım ama maalesef pek iddialı bir oyuncu değilim. O yüzden size katılamayacağım sanırım. Teklifin için çok teşekkürler.

 • Abi öncelikle paslaman için teşekkürler. Şahsen oyun kültüründen bir hayli uzak olan benim için zor bir yazı olacak. Ben, bu yaşıma kadar oynamış olduğum oyunları yazmayı düşünüyorum ama 3-4 taneyi geçmez. Yine de bir yazı ortaya çıkacak :)

 • Dostum çok keyifli oldu bu mim. Benzer oyunlarla haşır neşir olmuşuz; gerçi bizim yaşıtımız olup da bunları oynamadım diyen kimse yoktur herhalde. Ben de naçizane bir cevap yazdım mimine :)

  • Eyvallah dostum, yazını okudum, çok keyifli olmuş. Bu arada telefon oyunlarına girmen de harika olmuş. Benim aklıma gelmemişti. Bu arada konu sadece bilgisayar oyunları değil. Öyle bir özelliği varsa buzdolabında oynanan oyun bile olur, yeter ki dijital olsun :)

 • Half-Life ve Age of Empires’ın başından kalkmazdık desem abartmış olmam :) Half Life’da multiplayer oyunda oku alıp çıkılabilecek en yüksek yere çıkar, menzile giren oyuncuları tek tek haklardık ne günlerdi :)

 • Şuan imkanlar çok kolay istediğiniz oyunu dakikalar içerisinde indirebiliyorsunuz. Şimdi ki nesil çok çok çok şanssız. Bizim zamanımızda oynadığımız küçük oyunlar (Şimdiki oyunlara göre küçük) çok keyifliydi ulaşılması zordu dakikalar bile bize mutluluk veriyordu.
  Oyun huyumdan vazgeçemiyorum zaman öldürmek, kafa dağıtmak için birebir hiç büyümeyeceğiz galiba :) Özlüyorum… Bu duyguları depreştirdiğiniz için de teşekkür ederim! Ellerinize sağlık.

 • Hepsi birer efsane!

  Ama yine de unutulan bir oyun var. Belki oynamadığın ya da sevmediğin türden olduğu içindir. Championship Manager 01-02 benim için efsanelerin en başında gelir. Windows 10’a geçene kadar bıkmadan oynamışımdır. Ama kahrolacısa kapitalist “Gates” artık bu oyunu oynayamazsın dedi bana :( Listeye eklenmeli bence :)

  Var mı acaba bilen eden nasıl oynarım ben bunu Windows 10’da ?

 • Yeni mim yazılarını bana paslayabilirsin Sezer Abi. Blog evrenine yeni katıldığım için yazmaya hevesliyim. Yazmak istediğim başlıklardan biri tabikide efsaneleşen, görünce duygulandığımız oyunlar. Listeyi telefon ve mmorpg oyunlarla zengileştirebiliz. Atariden girip ps4ten çıkalım! ✌️️

 • Eskiler cidden güzeldi nostalji yaşamak için oynanabilir ama o zamanlar çok kolay erişemiyorduk artık her türden yeni oyunları çok daha kolay bulup oynayabiliyoruz

 • Sezer abi buluşma yapabilirmiyiz lütfen? Okulumuzda fanların var bi buluşma çok keyifli olucaktır.

 • Selamlar sezer abi, bizim okulda senin fanların var buluşma yapmak istiyolar. Eğer uygun görürseniz yer ve zaman için mailleşelim. Buluşmanın keyifli geçiceğinden eminiz cevabınızı bekliyoruz.