Bankamatikle sevişenler

Bankamatikle sevişenler

Bankamatik önünde sıra beklemek, diğerlerine göre daha modern bir bekleyiş süreci olduğundan, insanlar bu süreçte sakindir. Bankamatiklerde genç insanlar yaşlılara sıra vermez. Bu bağlamda bankamatik bekleyişi geleneksel anlayış ve kültürle doğrudan ilişkili değildir. Varsayım olarak, beş kişi bankamatikte sıra bekliyorsa, grubun odak noktası o anda bankamatik sıra grubuyla dış dünya arasındaki ince çizgide olan, işlem yapan kişidir. İşlemini bitirdikten sonra, sıradaki yoldaşlarına karşı son görevini yapmak zorundadır. Bu, yazılı olmayan bir ATM kuralıdır. O son görev sıradakilere makine hakkında kısa bir bilgi verip oradan uzaklaşmaktır. Bu bilgi bazen “para vermiyor“, bazen “sadece ellinin katlarını veriyor” , bazen de “para yatırılmıyor” şeklinde olup, gruptaki diğer bir kişi tarafından tüm gruba tekrar edilir: Para vermiyormuş! Tekrar eden kişi grubun atılganıdır ve her grupta yalnızca bir adet bulunur.

Bu insanlar arasında bazıları vardır ki, onlar kendilerine olan yüksek güvenleri ve sıradaki diğer insanlara belli etmemeye çalıştıkları endişe dalgalarını içlerindeki denizde bütünleştirip, davranışlarını fırtınaya yakalanan bir yük gemisi ciddiyetinde sert hareketlerle gün yüzüne çıkaran genç sayılmayacak, ama büyük bir kesimi yaşlı da olmayan, dünya ekonomisindeki harekete katkıları maaş çekip, kredi kartı ödemekten ibaret olan büyük bir insan topluluğudur. Onlarla her zaman karşılaşırım. Arkalarında sıra beklemek, sonu gelmeyecek bir azabın içinde bırakır beni. Önce kartlarını çıkarıp, ATM’ye nasıl sokacaklarını kontrol ederler. Kartı makineye sokarken, bir daha geri gelmeyecekmiş gibi yavaş hareket etmelerinden onları tanıyabilirsiniz. Kart, ATM’ye girdiği andan itibaren hareketleri daha da yavaşlar. Şifre sorma ekranında yazan tüm yazıları okumaya başlarlar. Onlar okuyana kadar süre dolar ve ATM ötmeye başlar. “Ek süre istiyor musunuz?” ekranı geldiğinde, yanlış bir hareket yapmamak için bu ekranı da tamamen incelerler. Ek süre istemenin ne demek olduğundan pek de emin olmadıkları için kararsızlık içinde donup kalırlar. Bu süre içinde kart makineden çıkartılır. Şaşkın gözlerle ekrana bakarken,  kartı tekrar içeri iterler. Bu defa şifre sorma ekranında süre dolmadan şifreyi yazmayı akıl ederler. Şifre yazarken tuşlara o kadar yavaş ve uzun basarlar ki, bazen bir tuş üzerinde fazla durdukları için aynı karakteri iki defa girip şifreyi silmek zorunda kalırlar. Ve uzun uğraşları sonucu hesaplarına bir şekilde girmeyi başarırlar.

Bu insanlardan birinin arkasındaysanız ve bankamatiğin ekranı da dokunmatikse, yapacağınız en akıllıca iş gidip başka bir ATM bulmaktır. Zira önünüzdeki adam hesabına henüz girdi fakat siz en az 5 dakikadır bekliyorsunuz. ATM ekranı dokunmatik değilse, hala umudunuz var demektir. Burada da önünüzde iki ihtimal vardır. Malum şahıs ya para yatıracaktır ya da para çekecektir. Eğer ATM’den para yatıracaksa size sunduğum ilk tavsiyeyi uygulayarak en yakın ikinci ATM’yi bulmaya çalışın. Para çekecekse giriş ekranında para çekme ekranını şans eseri bulabilir. Bu durumda da ekrandaki tüm yazıları okuyacağından şüpheniz olmasın. Ve bunun sonucunda ek süre senfonisine maruz kalacağınızı da zaten biliyorsunuz. Adamımız bu defa daha bilinçlidir ve “evet, ek süre istiyorum” diyebilecek seviyededir. (Bu bilinç tek kullanımlıktır).

Bunlardan bazıları yardım da kabul etmez. “Amca şunu şöyle yaparsan…” gibi insani bir giriş yaparsanız “tamam ben biliyorum” cevabını yüzünüze bile bakılmadan alabilirsiniz. Ayrıca büyük ihtimalle adam kocaman sırtıyla sizin görüş açınızı kapatacak ve ekranı görmediğiniz için bekleyişiniz daha da bir işkenceye dönüşecektir. O da bu şekilde, uzun uzun okuduğu güvenlik talimatlarının hakkını vererek şifre ve hesap bilgilerini sadece bir insan sırtı vasıtasıyla korumuş olacaktır. Bu adamların en belirgin özelliği güvensizliktir. Para çekmeye çalışırken, ATM’de para olmadığı uyarısını alsalar da, aynı menüye tekrar girip, aynı uyarıyı tekrar alırlar. Ve ekrana moron gibi bakmaya devam ederler. Bunu defalarca tekrarlayanları gördüm. Olur da parayı çekerlerse, parayı sayarken yine süre uyarısı alırlar. Bunların para yatıranları, yüz lirayı beş yüz elli parçada yatırma yeteneğine sahiptirler. Ve her seferinde tüm ekranı bir kez daha okurlar. Para yatıranın güvensizliğinin ne derecede olduğunu, kartı çıkardıktan sonra tekrar takıp hesabını kontrol etmesinden anlayabilirsiniz. Bu davranışın bir üst derecesi, kartı çıkarıp başka ATM’de kontrol etmektir. Ve bilmelisiniz ki, bu adamların arkasına düşmemek için, onlardan biri olmanız gerekir. Onlar sadece para çekip para yatırmıyorlar. Onlar Bankamatikle sevişiyorlar.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap

10 Yorum
  • Bankamatik kullanmasını bilmeyen sevgili insanlarımızı ne de güzel tarif etmişsin ve resmen gözümüzde canlanacak gibi resmetmişsin hayatımın anlamı :’) şimdiye kadarki bütün – macera mı desem sinir krizi mi bilemedim – yaşadıklarımın özetini okudum, okurken güldüm, gülerken okudum :)

  • “Bu insanlar arasında bazıları vardır ki, onlar kendilerine olan yüksek güvenleri ve sıradaki diğer insanlara belli etmemeye çalıştıkları endişe ………… ödemekten ibaret olan büyük bir insan topluluğudur”
    Bu cümlenin lisansını almalısın ;)

  • İşte bu aradığım yazıyı nihayet buldum. Bende bunu çok yaşıyorum bekle Allah bekle bir kart bitiyor adam diğerin çıkarıyor takıyor bakıyor çıkarıyor sonra tekrar diğerini takıyo bakıyo ve nihayet bitiyor :D

  • Abi sevişmek en kelime ya adamlar daha fazlasını yapıyor insan diyor şaplagı geçir bir tane ama olmuyor işte :) sabır sabır