Bu Hafta Ne Öğrendim #14

Uçağın mucidi olan Amerikalı Wright kardeşlerin asıl mesleği bisiklet tamirciliğiymiş. İlk uçağı da basit bir bisiklet tamir atölyesinin içinde yapmışlar. 2015 yılında, koskoca ülke olarak, kendi arabamızı bile yapamadığımızı düşündüğümde, bu adamların karşısında saygıyla eğiliyorum. Bu arada bir yerlerde “yerli uçak yapıyoruz” diye bir siyasi parti afişi gördüm. Yemeyin bizi. Bu arada yalan olmasın bi tane yerli araba yapmışız. Tam bir teknoloji harikası. İşte burada.

Yeşilçam’ın babacan aktörü Hulusi Kentmen aslında Deniz Kuvvetlerinde astsubaymış. Astsubaylıktan emekli olduktan sonra oyunculuğa başlamış. Allah rahmet eylesin.

Facebook’un kurucusu Mark Zurkerberg, Facebook’tan önce, okuduğu okul olan Harward Üniversitesi’nin en güzel kızları ve en yakışıklı erkeklerinin seçildiği facemash.com isimli siteyi kurmuş ve sitenin içine okulda okuyan tüm öğrencilerin fotoğraflarını koymuş. Daha sonra, bu fotoğraflara, üniversitenin resmi internet sitesinin veritabanını hackleyerek ulaştığı için disipline verilmiş ve bu sebeple okulu bırakmış. Daha sonra yine Harvard’daki öğrencileri bir araya toplama çalışmaları, Facebook ve gelsin milyar dolarlar. Zalımsın Mark.

Penguenlerin dizleri varmış, ama vücutlarının içindeymiş. Halbuki bakınca diz falan yokmuş gibi görünüyor. Şu da penguen röntgeni. Penguen röntgenigörmedim demezsiniz artık.

Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı’nın tuvaletindeki pisuvarların her birinin içinde aynı noktada bir sinek resmi bulunurmuş. Resim gerçek sineğe benzediği için ve erkeklerin nişan alma içgüdüsü sayesinde tam o noktaya doğru işeniyor, dışarı taşırılmıyormuş ve bu yöntemle temizlik maliyetlerini bayağı bi düşürmüşler. Adamlar neler yapıyor…

Saye, Farsça’da gölge demekmiş. Yani birine bu işi senin sayende yaptım derken, bu işi senin gölgende yaptım diyormuşuz.

Diyelim ki pikniğe gittik, ateş yakacağız ama yanımızda çakmak ya da kibrit yok. İşte böyle bir durumda yanımızda bir şişe su ve kağıt varsa rahatlıkla ateş yakabilirmişiz. Şu videoda bunu nasıl yapacağımızı göstermişler.

Sabah, Pegasus 08:50 uçağıyla İstanbul’a gidiyorum. O yüzden bu haftalık bu kadar olsun. Şimdi bavul hazırlama zamanı!

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap

11 Yorum
  • Yazdıklarınızın tamamınıda büyük bir dikkatle okudum, baştaki yorumunuzada maalesef katılıyorum.
    Biçoğu benimde yeni duyduğum şeyler, ilgi çekici noktalar yakalamışsınız gerçektende.

  • Videoyu izlemeden önce suyla nasıl ateş yakılırmış yav demeden geçtim desem yalan olur.
    Yerli uçağa ve arabaya hiç değinmemek gerek.

  • Eğer “Sosyal Ağ” filmini izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Zalım Mark’ın facebook’u kurmadan önce, kurduğunda, kurduktan sonraki olayları anlatıyor. Çok güzel bir film bence. Orada görmüştüm ben de. facemash.com’u kuruyor ve bir gecede okulun ağını çökertiyordu. Eğer izlemediyseniz hemen girip izleyin :)

  • Hulusi Kentmen’in astsubay olmasına çok şaşırdım ama bir asker otoritesi var filmlerindeki karakterlerde de :)

  • İnanın bilmediğim ve duymadığım şeyleri yanızı okuyunca öğrendim. Teşekkürler faydalı paylaşım için.