Bu Hafta Ne Öğrendim #16

Selam! Son iki haftadır yazamadım. Peki bu iki haftada ne öğrendim? Baba olmanın nasıl bir duygu olduğunu öğrendim. Emir, 24 Haziran 2015 saat 13.35’te, sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açtı. Benim için çok yoğun iki hafta oldu. Aynı zamanda Ramazan ayı içinde olmamız da yazamama sebeplerim arasında. Oruçluyken bir şey yazamıyorum, onu fark ettim. Elim gitmiyor. Umarım mazeretlerimi kabul edersiniz. Bu arada, bundan sonra Emir ile ilgili şeyleri, yeni kurduğum iltekin.com isimli aile blogumuz üzerinde yazacağım. Öğrendiklerime gelelim:

Küçükken Pokemon adlı çizgi filmi izlerdik. Orada bulunan her bir Pokemon’a bir kelimeyle bağlantılı bir isim verilirdi. Bugün, dövüşçü Pokemonlar olan Hitmonchan ve Hitmonlee‘ye bu isimlerin, Jackie Chan ve Bruce Lee’ye atıfta bulunularak verildiğini öğrendim.

Dünya üzerinde, tarih boyunca kurulan tüm imparatorluklardan en büyüğü, hem yüzölçümü, hem nüfus, hem de ekonomi olarak İngiltere imiş. Osmanlı İmparatorluğu ise bu listede 24. sırada. İngiltere ile kıyasladığımızda, Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzölçümü 5.2 milyon kilometrekare iken, İngiltere’nin 33.7 milyon kilometrekare. Nüfus karşılaştırmasında ise 35.3 milyona 533 milyon gibi dev bir farkla karşılaşıyoruz. Boşuna üzerinde güneş batmayan imparatorluk dememişler. Detaylı bilgiler bu sayfada.

Tavşanlar panaromik bir bakış açısına sahipmiş ve bir bakışta tüm yönleri 360 derecelik bir açıyla görebiliyorlarmış. Bu durumda bir tavşana görünmeden, ona arkadan yaklaşmamız imkansız.

Windows işletim sistemini kullandığımız bir bilgisayarda “con” isminde bir klasör oluşturamıyormuşuz ve sebebi de bilinmiyormuş. Aslında bunu çok eskiden bir yerde okuduğumu hatırlıyorum ama şimdi tekrar görünce daha bir enteresan geldi. Yeniden denedim ve gerçekten yapamadım, masaüstünde con diye klasör oluşturamadım.

Bu hafta ne öğrendim serisinin klasiklerinden, açılımlar: Bu hafta öğrendim ki meğer marka olarak bildiğimiz SEK, Süt Endüstrisi Kurumu demekmiş ve 1963 yılında devlet tarafından kurulmuş.

Diyet kola kutusu suda batmıyormuş. Şu videoyu izleyince ikna oldum. Sebebi de içinde şeker olmadığı için yoğunluğunun düşük olmasıymış. Hoşuma gitti.

Güzel bir infografik buldum. Dünyada şu anda yaşayan insanlara ait veriler toplanarak yüze bölünmüş ve dünya yüz kişilik bir köy olsa, bir takım şeylerin dağılımının nasıl olacağı anlatılmış. Şöyle sıralayalım: Dünya 100 kişilik bir köy olsaydı, bu 100 kişinin…

 • 48’i erkek, 52’si kadın
 • 14 kişi okuma yazma bilmiyor
 • Sadece 1 kişi üniversite mezunu
 • 93 kişinin bilgisayarı yok
 • 24 kişinin elektriğe ulaşımı yok
 • 50 kişi ya çoğu zaman ya da her zaman açmış.

1912 yılında batan Titanic gemisine, bileti olduğu halde geç kalıp hayatta kalan tek insan Besim Ömer Akalın adında Türk bir profesörmüş.

Borcam, camın içinde bor madeni olduğu için bu adı almış. Bor, ani ısı değişimlerine direnç gösteriyor ve camın çatlamasını önlüyormuş.

Kum saatlerinin nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir. Şu videoyu izleyince aydınlandım. Böyle güzel şeylere bayılıyorum. Bazen işi gücü bırakıp gidip o atölyede kum saati yapmak istiyorum.

İstanbul Beykoz’da bulunan Polonezköy, adını, orada yaşayan ve hatta o köyü kuran Polonyalılardan alıyormuş. Çok şaşırtıcı.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap

21 Yorum
 • Merhaba,

  Öncelikle oğlunuz hayırlı uğurlu olsun, Allah analı babalı büyütsün. Yazılarınızı rss den takip ediyorum, zaman zaman bilmediğim şeyleride öğreniyorum, teşekkür ederim.
  Benimde ufacık bir katkım olsun istedim, eski bir dinazor olarak. Windows işletim sisteminde (hatta daha eskisinden Dos işletim sisteminden gelir) Con Console anlamını taşır. Yani ekran anlamında kullanılır.

  Örnek olarak Dos prompta çıkıp
  dir > liste.txt derseniz dizin listesini liste.txt dosyasına alabilirsiniz,
  dir > con derseniz dizin listesi ekrana dökülür.

  Fiziksel olarak ekran üzerinde bir klasör oluşturamayacağımız için bu çelişkili durum meydana geliyor. İstense bu durumu ortadan kaldırabilir microsoft ama herhalde o da eskilerden yadigar kalsın diyorlar. :)

  Kolay gelsin.

 • Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Allah analı babalı büyütsün. Yazıya gelirsek SEK’i bende bilmiyordum. Ayrıca 100 kişiden sadece 1 kişinin üniversite mezunu olması da ilginç geldi bana. Türkiye’de daha fazladır diye umuyorum ancak araştırmak lazım.

 • Bir bakayım dedim 1 dk önce yazıldığını gördüğüm yazıyı da çok keyifle okudum. :)

  Osmanlı meselesine gelince son zamanlarda bu konu ayyuka çıktı. Sanki tekrar Osmanlı devleti kurulacak gibi atıflar yapılıp propagandalar yapılıyor.

  Pokeman da 90’lı yılların çocuğu olup da Pikaçu’yu bilmeyen yoktur sanırım. :)

 • Sanki “con” meselesini önceden de duymuştum da şimdi görünce tekrardan masaüstüne geçip deneyeyim dedim, olmuyor hakikatten. Enteresan bir durum, ama yukarda arkadaş açıklamış onunda eline sağlık.
  Bebeğinize gelirsek hayırlı olsun abi, umarım hayırlı/yararlı bir evlat yetiştirirsiniz. Ayrıca aile blogunuzu da merakla bekliyorum, özelliklede bol resimli olsun :) iyi bloglamalar !

 • Birçoğunu bilmiyordum. Özellikle SEK süt beni şaşırttı. Sekin sadelik anlamında kullanıldığını düşünüyordum meğersem bir kısaltmaymış. Ayrıca çocuğunuzda hayırlı olsun.

 • Öncelikle hayırlı olsun , Allah analı babalı büyütsün.Sek gibi devlet tarafından kurulmuş ve ismi çok resmi olan bir çok özel marka var diye biliyorum. Yeni yazılarda böyle değişik marka isimleri görmek isteriz . :)

 • Öncelikle çocuğunuz hayırlı olsun hocam. Dünya tarihinin en büyük imparatorluğunun Moğolistan olduğunu biliyordum. Sizin yazınızdan sonra kendi bilgimi vikipedi’den karşılaştırdım. Şöyle yazmakta; Moğulistan dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip en büyük imparatorluğudur.

  Burada küçük bir not varmış; ‘bitişik sınırlara sahip’ diyor.

 • hocam çok yararlı bilgiler vermişsiniz bunları bu kadar düşünmek kafa gerektirir yani bilmeden neler yapıyoruz ot gibi yaşıyoruz valla

 • con adlı dosyayı oluşturabilirsiniz cmd ile. ama sonra silmek için oluşturmaktan daha çok uğraşacaksınız :)

  buarada SEK `i öğrenmiş olduk teşekkürler :)

 • sitenizi tesadüfi fark ettim.
  gayet başarılı
  farklı şeyler öğrenmek isteyenler için gerçekten faydalı bilgiler var.
  emeğinize sağlık

 • Sezer hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Rabbim analı babalı ve sağlıklı bir şekilde büyütmeyi nasip etsin inşallah. Osmanlı devleti ile ilgili bu bilgiyi daha önce duymamıştım güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için gönülden teşekkürler.