blank

Bu Hafta Ne Öğrendim #17

İşte geldim burdayım! Yazamadığım süre içinde birkaç kişiden mesaj aldım. Sağolsunlar, takipçilerim yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyor ve yeni yazılar talep ediyorlar. Bu da benim için bir çeşit motivasyon oluyor. Bu hafta ne öğrendim serisinin 17.sine kadar geldik. Her seride ortalama 10 bilgi olsa, 160 yeni bilgi edindik. Bugün size bi on tane daha getirdim. Aspirinle başlayalım mı?

Aspirin söğüt ağacından üretiliyormuş. Evet bildiğiniz, neredeyse dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacı. Bu ağacın yapraklarında ve kabuklarında bulunan maddenin tedavi edici özelliği 3500 yıldır biliniyormuş. Hatta Hipokrat Reis, zamanında reçetelere yazıyormuş söğüt ağacını. Ben demiyorum, Vikipedi diyor.

Bildiğiniz üzere, bir süre önce, ticari faaliyette bulunan kuruluşların, gsm abonelerine istekleri dışında kısa mesaj (spam sms) göndermeleri yasaklandı. Tabii hala gönderen çakallar var. Siz de bu tür rahatsız edici mesajlar alıyor ve bunları bir yere şikayet etmekle uğraşacak vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız tam size göre resmi bir site kurmuşlar: tiss.gtb.gov.tr. Buraya girip, iki tıkla sizi rahatsız eden çakalları şikayet edebiliyormuşsunuz.

Early Grey diye bildiğimiz, biraz daha keskin tadı olan çayın adı  1830 ile 1834 yılları arasında Britanya başbakanlığı yapan Charles Grey’den geliyormuş. Adamın adı Charles fakat ünvanı Earl Grey imiş. Earl, İngilizce’de kont kelimesine karşılık geliyormuş fakat biz Türkler bu Earl’ü almışız ve erken anlamına gelen Early ile değiştirmişiz. Yani aslında Early Grey diye bir çay yok. Varsa da bizim sayemizde var.

Bilgisayar fontlarının isimlerinde sıklıkla gördüğümüz serif ibaresi “çentik, çentikli, çıkıntılı” anlamına geliyormuş. Sans-serif ise tam tersi yani “çentiksiz, çengelsiz, çıkıntısız” demekmiş. Yıllardır diyorum ki bu serif nedir. Şimdi aydınlanmış oldum.

Antarktika’nın domain uzantısı .aq imiş. Biz Türkler için bulunmaz nimet. Bugünden itibaren manası derin domainler alınmaya başlanır. Derken, şu siteye girip bir domain sorgulaması yaptım ve senelik 195 dolar istediklerini gördüm. Yuh.

İnsan vücudunda sadece bir noktaya bağlı olan tek kas dilmiş. Diğerleri en az iki noktaya bağlıymış. Bir de insan kendi burnunu sürekli görür ama beyni burnu görmezden gelirmiş.

Uykudan sıçrayarak korku ile uyandığımızda bunu hangi kelime ile ifade ederiz? Güzel Türkçemiz’de “benirlemek” diye bir kelime varmış. Tam da bu durum için kullanılırmış. Neden kullanmıyoruz ki biz bunu? Mesela ben bu gece benirlemeyi düşünüyorum.

TIR, aslında Avrupa’da 11 ülke arasında yapılmış bir karayolu taşımacılığı anlaşmasının kısaltmasıymış. Transports Internationaux Routiers (Uluslararası Karayolu Taşımacılığı) anlamına geliyormuş.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

11 Yorum
 • Emeğinize sağlık,paylaştıklarınızı ilgi ve merakla takip ediyorum, anlatımınızın akıcılığı ve günlük hayatta bolca kullandığımız ancak yazı dilinde pek de göremediğimiz kelimeleri metinlere sık sık serpiştirerek okuyucuyla samimi bir iletişim kurmanız da hoşuma gitmiyor değil, en azından ben öyle hissediyorum.

  Bu seriye gelecek olursak, artık her yerde karşımıza çıkan ve ilginçliğini,işe yararlığını yitirmiş sıralı bilgi yığınlarından tamamıyla farklı olarak içerisinde bir araştırmanın ve merakın yattığı,kaynakçası olan ve günlük hayatta fayda sağlayabilecek, ilgi çekici, farkındalığı arttıran orijinal bir yazı dizisi oluşturmuşsunuz.Keyifle okudum ve devamı geldiği sürece okumaya devam edeceğim.

  Bu arada sanki bu seride başlangıçtan sona doğru bir düşüş yaşanmış(tamamını tek seferde okuma fırsatım olmuştu sıra ile) ,sizce de öyle değil mi ?

  Sitenin çoğunu gözden geçirdikten sonra sizi görmemiş olsam da saygı duydum, maddi karşılığı olmaksızın yaptığınız bu derlemeler ve paylaşımlarınız dediğim gibi gayet hoş.

  Yazılarınızın sonu gelmemesi dileğiyle,takipteyim :)

 • spam mesajlar son zamanlarda çokça gelmeye başladı. arayıp durumu bildirmeme rağmen halen gönderiyorlar. son çare sizin belirttiğiniz siteden şikayet olacak. tır ile ilgili bilgiye de şaşırdım açıkçası.

 • Yine Sezer başkan yine enteresan garip bilgiler.. Yalnız gsm şikayet nanesi malum parti şikayet edildiğinde işe yaramıyor. Sanırım kılıfına uydurmuşlar bazı şeyleri, mesaj gönderdiği numaralar yurtdışı numaraları hep..

 • Şu benirlemeyi bide ben düşüneyim bakayım, ara ara oluyordu doktora gidersem “doktor geceleri benirliyorum. tedavisi var mı” diyeceğim. :D :D Açıkcası ne cevap verir merak ediyorum.

 • Domain uzantısı oldukça entenresanmış. Bizim bile sitede .aq uzantısı yok. Hemen eklememiz lazım :) Gerçekten duyurulursa çok aranacağından ve satışı olacağından eminim. Fiyatın hiç önemi yok bu gibi hallerde :)