Bu Hafta Ne Öğrendim #37

Yalnızca 323 bin nüfusu bulunan ve küçük bir ada ülkesi olan İzlanda’da neredeyse herkes akrabaymış. İzlandalıların akrabalarıyla ilişki yaşamalarını önlemek için İslendingaApp isimli bir uygulama geliştirilmiş. Uygulamadaki arama kısmına bir isim yazdığınızda, uygulama o kişinin sizinle nasıl bir akrabalık ilişkisi olduğunu gösteriyormuş.

“Ya birader, bana bunları anlatma, bunlar havacıva!” cümlesindeki havacıva bir çiçek türüymüş.

Ardından, sonrasında anlamında kullanılan “akabinde” kelimesinde geçen “akab”, Arapçada topuk anlamına geliyormuş.

blank

Kafatasımızın içinde, tıp dünyasında Türk Eyeri (sella turcica) olarak bilinen bir kemik varmış. Adından da anlaşılacağı üzere, Türklerin kullandıkları eyere benzediği için kemiğe bu ad verilmiş.

Karga tulumba deyimi, İtalyancada “yelkenleri indirip toplamak” anlamına gelen gemicilik terimi carga la tromba‘dan geliyormuş.

blank

1994’de, Moskova’dan Hong Kong’a giden yolcu uçağının kaptan pilotu, iki çocuğunu kokpite alarak üzerine bir de uçağın kontrolünü 16 yaşındaki oğluna vermiş. Otomatik pilota güvenerek çocuğun bir şeyleri kurcalamasına da ses çıkarmamış. Bir süre sonra olağan dışı manevralar yapmaya başlayan uçağın kontrolü bir türlü sağlanamamış ve 12’si mürettebat, 63’ü yolcu olmak üzere toplamda 75 kişi düşen uçakta feci şekilde can vermiş. Ölenlerden 22’sinin kimliği teşhis edilemediği için cesetleri yakılmış.

Uçağın kara kutu kayıtlarını ve senkronize olarak hazırlanmış düşme simulasyonunu izleyince çok etkilendim. Basit bir hata ve birkaç dakika içinde feci bir ölüm. Bu olayla ilgili konuyu detaylı bir şekilde anlatan bir belgesel de yapılmış: Uçak Kazası Raporu: Kokpitteki Çocuk.

blank

Bugün neredeyse gelinlerin tamamı tarafından tercih edilen ve artık bir sembol halini almış olan beyaz gelinlik, İngiltere Kraliçesi Victoria’nın 1940 yılında yapılan düğününde, bu türde beyaz bir gelinlik giymeyi tercih etmesi sonrası tüm dünyaya yayılmış.

blank

Arnavut bir Katolik olan ve 1979 yılında Nobel Barış Ödülü alan, kim olduğu bilinmese bile, herkesin bir şekilde adını duyduğu Rahibe Teresa, 1910’da Osmanlı topraklarında bulunan Makedonya’da doğmuş ve gerçek adı Agnes Gonca Boyacı‘ymış.

İrlanda Anayasası’nda 1997 yılına kadar boşanmayı yasaklayan bir madde varmış ve birçok ülke yakın zamanda aynı yasağı uyguluyormuş. Portekiz 1910, İtalya 1974, İskoçya 1976, Brezilya 1978, İspanya 1981, İrlanda 1997, en son da Şili 2004’te boşanma yasağını kaldırmış. Böylece Dünya’da boşanma yasağı olan iki ülke kalmış: Filipinler ve Vatikan.

Kapanış: Uzun zamandır BHNÖ harici yazı yazmıyorum farkındayım ama bana da hak verin, iş – güç, çoluk – çocuk derken zaman kalmıyor. Bu seriyi de kendime söz verdiğim için bırakamıyorum. 100’e ulaştığımda tümünü toplayıp bir kitaba dönüştürebilirim belki. Kısmet. Yakın zamanda görüşmek üzere!

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

5 Yorum
  • At eyeri kısmında aklıma İskitler geldi. Atı evcilleştiren ve ilk at koşum takımlarını üreten Türk topluluğu. Gururlandım gerçekten.

    Uçağın düşüş animasyonundan da çok etkilendim. Bitişi çok ürkütücüydü.

  • Sitenize ilk defa rastlatım ve içerikler mükemmel severek takip edeceğim başarılar dilerim.

  • Bloğunuzu ve BHNÖ serinizi uzun zamandır takip ediyorum. Yazım tekniğiniz oldukça güzel. Bence tam bir youtuber havası var sizde.