Kokpit

Bunlar Böyle Zengin Oluyor İşte

Gün içinde sizin de aklınıza benimkine geldiği gibi acayip sorular geliyor mu? Bugün o sorulardan biri aklımı kurcaladı. Uçak yolculuğu esnasında yolculara bilgi vermek için pilot bir şeyler anons eder ya, bu anonsu sanki eski bir radyodan geliyormuş gibi duyuyoruz değil mi? Dünyanın en teknolojik ulaşım aletinin içindesiniz, sene 2021 olmasına rağmen uçakta 50 sene önceki ses sistemi kullanılıyor sanki değil mi? Peki neden? İsteseler kaptan pilot yan koltuğumuzda oturuyormuş gibi gerçekçi ses veremezler mi biz yolculara? Bal gibi de verirler. Sebebini araştırdım. Yabancı bir havayolu şirketinde pilot olarak çalışan bir arkadaş sebebini açıklamış.

Varyemez bir zengini görünce söylenen klişe bir cümle vardır. “Bunlar böyle zengin oluyor işte” denir. Bu sorunun cevabını öğrenince havayolu şirketleri için de aynısını düşündüm.

Meğer yeni tip hoparlörler eskilerine göre daha ağırmış, fazladan her bir gram ağırlığı havada uçurmak ekstra enerji ihtiyacı anlamına geliyormuş, bu da bir yolcu uçağının yıllarca dur durak bilmeden uçtuğu göz önüne alındığında binlerce hatta yüz binlerce dolar ekstra yakıt masrafı demek oluyormuş. Adamlar bunun hesabını yapıp uçaklara yeni tip hoparlör takmıyorlarmış.

Bunlar böyle zengin oluyor işte.

Kapak görseli Caleb Woods
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

14 Yorum
 • Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi böyle bir neden :) Aslında hiç nedenini bile sorgulamamıştım. İlginç ve keyifli.

  Bunlaa bele bele izengin oleyolla!

 • Merhaba,yazılarını yaklaşık 10 dakika önce keşfettim,samiyetine hayran kaldım :D az önce de 2013de yazmış olduğun yazıyı okudum.Sayfayı yenilememle 2dk önce yazmış olduğun bu yazıyı görmek değişik hissettirdi :) iyi akşamlar ola,He bu arada hedefim pilot olmak :D

  • Harika bir tesadüf! Son yazımı yazdığımdan beri 9665 tane 10 dakika geçmiş. Sonuncusu sana denk geldi. Biri Türk Havayollarında, diğer Qatar Airways’te olmak üzere 2 pilot arkadaşım var. Merak ettiğin bir şey varsa senin için kendilerine sorabilirim. Umarım hayallerin gerçek olur. Sevgiler.

   • Hadi başka bir tesadüfle şaşıralım :D 2 hafta kadar kendime pilotaj eğitimimde burs sağlıyabileceğini söyleyen biriyle tanıştım ve şu an uçuş okullarını araştırmaktayım.Acaba arkadaşlarına danışabilir misin? Türkiye şartlarına uygun fiyata bu eğitimi alabileceğim uçuş okulları hangileridir,kendilerinin tanıdıkları var mıdır ? yardımcı olabilirsen minnettar kalırım :)

 • Bu soru aklıma gelmemişti ama cevap pek şaşırtmadı. Teknoloji demişken hangi telefonu kullandığını merak ettim, değiştirdin mi:)

 • Birilerine küfür edilecek hissine kapılarak okuduğum bir yazıydı. Ancak, düşününce çok mantıklı geldi. Kesinlikle, onlar böyle zengin oluyor. En ufak ağırlıktan bile tasarruf ederek…

 • Güzel yazı olmuş hocam değindiğiniz nokta kesinlikle normal insanların görmediği ama hayatın tamamen gerçekleri…

 • İşin aksi yanı yeni nesil hoparlörler ufak bir şekilde çok daha kaliteli ve yüksek ses çıkartabiliyor.

  Adamlar cimrilikte çığır açmış ki yatırım yapıp yeni sisteme geçmiyorlar.