blank

Ne Kadar Fakir Olduğunuzu Biliyor Muydunuz?

Para, bu hayatta, sağlıktan sonraki ilk önceliğimiz. Hatta ne yazık ki dünya üzerinde parası olmadığı için sağlığını ve dâhi hayatını kaybeden milyonlarca insan var. Her sabah sıcak yatağımızdan kalkıp çalışmak zorunda olmamızın, yaşamak için çalışmak yerine, çalışmak için yaşıyor oluşumuzun tek sebebi para. Küçük çocukların “büyüyünce ne olacaksın” sorusuna verdikleri “doktor” cevabının altında yatan gizli sebep, insanlar tarafından ne kadar saygı göreceğinizin kıstası, devlete kapağı atmak deyiminin kaynağı, babası ölmüş birkaç kardeşin birbirlerinden nefret etme nedeni, dünyanın öteki ucundan gelen Amerikalının Ortadoğu’da at koşturmasının tek sebebi para. Bana göre o, icat edilmiş en uğursuz araç.

Birkaç zaman önce düşünürken aklımdan şöyle bir cümle geçti: “Para, senin neye ne kadar sahip olabileceğine karar veren sistemin adıdır.” Sonra sizden önce davranıp, şu videoyu kendime ithaf ettim.

Hadi dürüst olalım ve itiraf edelim: Hepimiz bizden daha zengin olanlara imrenerek bakıyor ve içten içe onlar gibi olmak istiyoruz. Bizden daha fakir insanların var olduğu düşüncesi aklımıza ayda yılda bir gelse de geldiği gibi geçip gidiyor. Hayatında hiç tatile gitmemiş biri yıllık iznini evinde geçiriyor olmaktan hayıflanırken, hayatında hiç evi olmamış bir insan da sokaklarda yatıyor olmaktan mutsuzluk duyuyor. Aynı zamanda dünyanın başka bir yerindeki bir çocuk, susmayan silahlar ve düşen bombalar yüzünden çıkabileceği bir sokak olmadığından şikayet ediyor. Tüm bunlar olurken bir yerlerde içecek bir bardak suyu olmayan insanlar susuzluktan ölüyor. Çok mu kötümser oldu? Hayır. Bunlar yalnızca ücretli belgesel kanallarında dinlediğimiz hikayeler değil. Bunlar hayatın acımasız gerçekleri.

İnternette dolaşırken bir site keşfettim. Global Rich List yani Türkçesi ile Küresel Zengin Listesi. İlk bakışta dünyanın en zengin insanlarını listeleyen bir site gibi duruyor. Fakat sitenin asıl amacı, yıllık geliriniz üzerinden, dünyadaki tüm insanlar arasında bu zenginler listesinin neresinde olduğunuzu görmeniz. Bunun için Ali Ağaoğlu olmanıza gerek yok. Asgari ücret ile çalışan bir işçi dahi olsanız, bu listede yer almış olacaksınız. Pek inandırıcı gelmiyor değil mi? Hadi başlayalım.

Asgari ücret alan biri olduğumuzu varsayıyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın sitesinden asgari ücretin ne kadar olduğuna bakıyoruz. 846 Türk Lirası. Şimdi bunu 12 ile çarpıp yıllık gelirimizi buluyoruz. 10.152 Türk Lirası ediyor. İşte sonuçlar:

kb_rich_list_1

Dünya üzerindeki her beş kişiden dördü sizden daha fakir

Dünyanın en zengin %18’lik kısmı içindesiniz. Yani dünya üzerindeki her beş kişiden dördü sizden daha fakir. Bu da sizi dünyanın 1.086.594.076’ncı insanı yapıyor. Böyle anonim cümleler kurunca insan kendini gerçekten zengin hissedemiyor biliyorum. Ayrıca zenginler listesindeki yeriniz de tek bakışta okunamayacak kadar çok rakam içeriyor. Yine de şansımızı denemekte fayda var.

kb_rich_list_2

Endonezya’daki bir işçiden 10 kat daha fazla kazanıyorsunuz

Saatte 5.29 Türk Lirası kazanıyorsanız Endonezya’daki bir işçiden tam 10.7 kat daha fazla kazanıyorsunuz demektir. Çünkü onlar saatte yalnızca 49 kuruş kazanıyorlar.

kb_rich_list_3

Yıllık kazancınız Gana’daki bir işçinin 50 yıllık kazancına eşit

Sıradan bir insanın 70 yıl yaşadığını ve 20 yaşından itibaren sürekli çalıştığını varsayarsak, Gana’daki bir işçi sizin bir yılda kazandığınız para için ömrü boyunca çalışıyor. Gana’da yaşayan ve yaşıtınız olan bir işçi 10 bin lira kazanmak için 2064 yılına kadar çalışmak zorunda.

kb_rich_list_4

Onlar bir kutu kola için bir saat çalışıyorlar

Susadığınızda bir kutu kola içmek isterseniz, bunun bedeli sizin için 8 dakika 37 saniye çalışmaya eşdeğer. Fakat Zimbabve’deki bir işçi bir kutu kola için yaklaşık 1 saat çalışmak zorunda.

kb_rich_list_5

Büyüyünce doktor mu olacaksınız? Mümkünse Pakistan’da olmayın

Türkiye’de asgari ücret alan bir işçinin maaşı, Pakistan’da yaşayan 35 doktorun aylık gelirine eşit. Bu da Pakistanlı bir doktor için ayda 24 Türk Lirası’na eşdeğer. Yok artık Lebron James dediğinizi duyar gibiyim. Ben de öyle dedim ve araştırdım, aylık maaşınız değil ama yıllık maaşınız gerçekten de Pakistan’da 35 doktora 1 aylık maaş olarak verilebiliyor. Yani eşit zaman aralığında bakarsak Pakistanlı bir doktorun 3 katı maaş alıyorsunuz demektir.

Siz de ne kadar fakir olduğunuzu merak ediyorsanız şuradan kontrol edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

14 Yorum
 • bilgiler doğru.ancak burada o ülkelerin yaşam koşullarına bakmak gerekiyor. eğer hem asgari alıp hemde yaşam şartları adaletli olsaydı o zaman zenginim derdim.ama hiçte öyle değil.asgari ücret ne kadar? istanbulda 1100 tl.peki kira ne kadar?600 tl benzin ne kadar? 5tl. en kötü teneke dediğin araba ne kadar? 20 000 tl.krediyle 30.000.kaç saat çalışıyorsun? en az 10 11 saat.
  başlık aslında şu olmalıydı.MODERN KÖLELİK.
  örn kişi başına düşen gsmh ne kadar?10 000 dolar.ama kağıt üzerinde.

 • İçeriye girdiğimde ilk dikkatimi çeken sağdaki güvenlikçi oldu. Koridordan içeriye doğru ilerlediğimde kapısında ‘Ne kadar fakir olduğunuzu biliyor muydunuz?’ yazan oda, maneviyatı yüksek dizi filmlerde karşına çıkan iki kapıdan sağdakinin çektiği dikkat kadar ilgimi çekti. Dedim içeriye gireyim, ne var acaba.

  Kapıdan geçtim, odada yine o filmleri andıran gizemli, basık bir nargile dumanı vardı. Merak duygum, içimdeki ürpertiyi mağlup etti. Yere serilmiş turkuaz halının ucu belirli belirsiz seçebildiğim bir masaya varıyordu. Bu muazzam karşılamaya halıda ilerledikçe daha net duyabildiğim ses bilgiler, tespitler ortaya koyuyordu. Sanki tüm bu ortam benim gibi birinin buraya gelip de bırak sıkılması. merak duygusunun daha da kabarıp odadan odaya koşturarak adeta saldırması, her odada sanki kendinin bir kopyasına rastlaması için hazırlanmıştı. Yada muhtemelen girişte sağda gördüğüm özel koruma tipli arkadaş, üzerimi ararken kafa yapacak bir şeyler verdi ta ki koşulsuz şartsız mekanın müptelası olayım.

  Abicim yok böyle bir yazı, eline sağlık. Çok beğendim bu yazıyı (: Keşke daha önce rastlasaydım bu bloğa. İlk boş vaktimde buradaki bütün yazıları okuyacağım (:

 • Sezer Bey, elinize sağlık. Ancak yukarıdaki diğer yoruma katıldığımı ve sizinle aynı fikirde olmadığımı belirtmek isterim. 800 TL maaşla, barınma+giyinme+yemek gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayamamak yerine; bizden daha fakir olan ama barınma+giyinme+yemek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilen toplayıcı kabilelerin bile bizden daha mutlu olduğu kanaatindeyim.

 • İyi ki patron değilsiniz. Yoksa asgari ücrete yüzlerce işçi çalıştırıp bu yazınızı şirketinizin vizyonu olarak gösterebilirdiniz. Aslında ben size ne kadar çok maaş veriyorum bak sizi dünya üzerinde zengin insan yapıyorum. Mantık çerçevesinde yazılmış bir yazı değil. Temel ihtiyaçları bi hesaplayın ülkemizde de öyle bi ele alın yazınızı.

  • Bu yorumu, şu cümlenin sahibine mi yazdınız?
   “Bana göre o, icat edilmiş en uğursuz araç.”

   Bundan sonra yazılarımı okuyacak olursanız, önyargılarınızı değil, gözlerinizi kullanın. Ülkemizdeki asgari ücretin insan gibi yaşamaya yetecek bir para olmadığını ve çalışan, emek sarf eden insanlara yapılan bir haksızlık olduğunu gayet iyi biliyorum. Bu yazıda anlatılmak istenen, sizin anlamak istediğiniz şey değil.

 • Sezer bey Endonezyalı bir kız arkadaşım var telefonda sevişiyoruz :) malum türküz aklımız pipimizde ama merhamet sahibi insanız şimdi soracağım soru şu türkiyeden Endonezya ya para transferi yapılıyormu eğer yapılıyorsa örneğin 500 tl gönderdiğimi varsayalım orda bu paranın kıymeti harbiyede nedir cevaplarsanız sevinirim :)

  • Merhaba Ahmet kardeş. Endonezya’ya para transferi yapılır neden yapılmasın? Diğer sorularının cevabına gelince, günümüz itibariyle Endonezya’da asgari ücret 1.100.000 Rupi ile 3.100.000 Rupi arasında şehirden şehire değişiyor. 500 Türk Lirası Endonezya’da 2.319.446 Rupi ediyor. Central Java şehrinde asgari ücret 237 TL iken, Jakarta’da 668 TL’ye geliyor. Peki Rupinin oradaki değeri nedir diye soracak olursan, 500 Türk Lirası ile Rupi alır ve Endonezya’ya gidersen bu parayla 164 kg patates veya 1572 yumurta ya da 294 litre benzin alabilirsin. Bence sen yine de Endonezyalı kıza para gönderme. kaynak-1, kaynak-2, kaynak-3

 • Nedir yani zengin mi olduk şimdi?

  Sürünürken pembe hayallere dalmanın yararı yok. Bunlar durumu iyileştirmiyor. İşler daha da sarpa sarıyor. Umudu boş verin. Yetinmek, çaresizliği kabullenmektir…